ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի այցը ՀԱԷԿ
Ապրիլի 30-ին՝ ժամը 11:00-ին, ՀՀ այցի շրջանակներում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն, իր տիկնոջ Յուկիկա Ամանոյի և ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի օգնական Էդգար Պերեսի հետ ճանաչողական այց են կատարել Հայկական ատոմային էլեկտրակայան: Հյուրերն այցելել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների (ԷԵԲՊՆ)նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի, Ավստրիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Պապիկյանի և ԷԵԲՊՆ ու Արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների ուղեկցությամբ:
Հյուրերը ծանոթացել են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող արդիականացման աշխատանքներին և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի ներդրման ընթացքին:
Պատվիրակության անդամները շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տուրբինային արտադրամասում և եղել կենտրոնական ղեկավարման վահանակում:
Այնուհետև տեղի է ունեցել հանդիպում ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ:
ԱԷՄԳ Գլխավոր տնօրենը կարևորել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ գործակալությունը պատրաստ է շարունակել իր աջակցությունը Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի անվտանգության բարձրացման ոլորտում:
ՀԱԷԿ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնելով՝ բարձր է գնահատել ԱԷՄԳ-ի կողմից տարիների ընթացքում ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերված աջակցության համար:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագայում ևս շարունակել ու խորացնել երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը:

Визит генерального директора МАГАТЭ на Армянскую АЭС
30 апреля в 11:00 в рамках визита в Республику Армения генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкия Амано в сопровождении супруги, Юкики Амано и помощника ГД МАГАТЭ, Эдгара Переса посетил Армянскую атомную электростанцию. Вместе с делегацией на станцию прибыли исполняющий обязанности министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения (МЭИПР) Акоб Варданян, чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Республике Австрия Армен Папикян и сотрудники МЭИПР и Министерства иностранных дел.
Члены делегации провели обход турбинного отделения и посетили помещение БЩУ.
После обхода состоялось совещание с руководством ААЭС.
Генеральный директор МАГАТЭ подчеркнул важность сотрудничества с Арменией. Он отметил, что МАГАТЭ готово продолжать оказывать помощь в области повышения безопасности ядерной энергетики Армении.
М. Варданян, генеральный директор ЗАО “ААЭК” выразил благодарность и отметил, что они высоко ценят помощь, оказываемую ААЭС со стороны МАГАТЭ в течение многих лет в области мирного использования атомной энергии.
Была достигнута договоренность о продолжении и углублении двустороннего эффективного сотрудничества также и в будущем.