ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի այցը ՀԱԷԿ
Ապրիլի 30-ին՝ ժամը 11:00-ին, ՀՀ այցի շրջանակներում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն, իր տիկնոջ Յուկիկա Ամանոյի և ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի օգնական Էդգար Պերեսի հետ ճանաչողական այց են կատարել Հայկական ատոմային էլեկտրակայան: Հյուրերն այցելել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների (ԷԵԲՊՆ)նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի, Ավստրիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Պապիկյանի և ԷԵԲՊՆ ու Արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների ուղեկցությամբ:
Հյուրերը ծանոթացել են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող արդիականացման աշխատանքներին և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի ներդրման ընթացքին:
Պատվիրակության անդամները շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տուրբինային արտադրամասում և եղել կենտրոնական ղեկավարման վահանակում:
Այնուհետև տեղի է ունեցել հանդիպում ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ:
ԱԷՄԳ Գլխավոր տնօրենը կարևորել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ գործակալությունը պատրաստ է շարունակել իր աջակցությունը Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի անվտանգության բարձրացման ոլորտում:
ՀԱԷԿ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնելով՝ բարձր է գնահատել ԱԷՄԳ-ի կողմից տարիների ընթացքում ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերված աջակցության համար:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագայում ևս շարունակել ու խորացնել երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը:

The IAEA Director General’s Visit to the Armenian NPP
On April 30 at 11:00 in the framework of the visit to the Republic of Armenia Yukia Amano, the Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) accompanied by Yukika Amano, his spouse, and Edgard Perez, the Assisstant to the Director General of the IAEA, visited the Armenian Nuclear Power Plant.
Hakob Vardanyan, the Acting Minister of the RA Energy Infrastructures and Natural Resources (MEINR), Armen Papikyan, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to the Republic of Austria, and employees of the MEINR and the Ministry of Foreign Affairs arrived at the plant with the delegation.
The members of the delegation had a walkdown of the ANPP Turbine Hall and Main Control Room.
The walkdown was followed by a meeting with the ANPP management.
The IAEA Director General attached importance to the cooperation with Armenia. He
stated that the Agency was willing to continue its support in the area of nuclear power safety improvement in Armenia.
M.Vardanyan, the HAEK CJSC General Director, expressed his gratitude and noted that they highly appreciated the support rendered by the IAEA to the ANPP over many years in the field of peaceful uses of nuclear energy.