ԱԷՄԳ-ի SALTO առաքելությունը Հայկական ԱԷԿ-ում
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) փորձագետների խումբն ավարտեց Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ) շահագործման ժամկետի երկարացման անվտանգության ստուգումը: SALTO (Երկարաժամկետ շահագործման անվտանգության ասպեկտները) առաքելությունն անցկացվեց ՀԱԷԿ-ի խնդրանքով: 12 հոգուց բաղկացած խմբի ուշադրությունն ուղղված էր ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի անվտանգ երկարաժամկետ շահագործման համար կարևոր ասպեկտների դիտարկմանը: 2013 և 2016թթ. անցկացված SALTO նախնական առաքելություններից հետո SALTO–ի թիմն ստուգեց շահագործման ժամկետի երկարացման (ՇԺԵ) հետ կապված պատրաստվածության, կազմակերպչական միջոցառումների և ծրագրերի համապատասխանությունը ԱԷՄԳ անվտանգության ստանդարտներին:
Թիմը նշեց, որ շահագործող կազմակերպությունն սկսել է նախորդ առաքելությունների ընթացքում տրված հիմնական հանձնարարականների կատարման աշխատանքները` ներարյալ ՇԺԵ համար անվտանգության նոր հիմնավորում պահանջող բաղադրամասերի որոշման գործընթացն ավարտելու անհրաժեշտությունը և լրացուցիչ շահագործման ժամկետի (ԼՇԺ) ընթացքում անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված դեռ չիրագործված միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը: Թիմը նշեց նաև, որ շահագործող կազմակերպությունը հաջողությունների է հասել հնացման կառավարման բնագավառում և անվտանգ ՇԺԵ հետ կապված այլ տեխնիկական բնագավառներում: Փորձագետներն ընդգծեցին կայանի անձնակազմի պրոֆեսիոնալիզմը, նրանց անկեղծությունը և կատարելագործմանը վերաբերող առաջարկներին հետևելու պատրաստակամությունը:
Խմբի կազմում ներառված էին Բելգիայից, Բուլղարիայից, Կանադայից, Չինաստանից, Չեխիայի Հանրապետությունից, Ֆինլանդիայից, Իրանից, Իսպանիայից, Շվեդիայից և Ուկրաինայից ժամանած փորձագետներ, ինչպես նաև ԱԷՄԳ-ի երկու աշխատակից: Նրանք հայտնաբերեցին դրական փորձի և ուժեղ կողմերի մի քանի օրինակ, որոնք հայտնի կդառնան համաշխարհային միջուկային արդյունաբերության ոլորտին:
Խումբը նաև տվեց որոշ հանձնարարականներ ՇԺԵ անվտանգության հետագա բարձրացման վերաբերյալ:
Կայանի ղեկավարությունը հայտնեց այդ հանձնարարականները կատարելու իր պատրաստակամության մասին և դիմեց ԱԷՄԳ-ին 2020թ. կրկնակի ստուգման նպատակով առաքելություն անցկացնելու խնդրանքով:
«Մեզ համար շատ կարևոր են SALTO առաքելության արդյունքները` համոզվելու համար, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում: Մեզ անհրաժեշտ կլինի վերլուծել խմբի առաջարկները և համապատասխան միջոցներ ձեռք առնել` ՇԺԵ անվտանգությունը բարձրացնելու համար», նշեց ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ պրն Արթուր Գրիգորյանը: «Խմբի կազմում ներառված էին փորձառու փորձագետներ ԱԷՄԳ-ի անդամ պետություններից, և դա մեզ թույլ տվեց ավելի լավ ծանոթանալ միջազգային առաջադեմ փորձին` այն մեր կայանում ներդնելու նպատակով»:
Առաքելության ավարտին փորձագետների խումբը նախնական հաշվետվություն ներկայացրեց ատոմակայանի ղեկավարությանը: Կայանի ղեկավարութունը և Հայաստանի կարգավորող մարմինը հնարավորություն կունենան փաստացի դիտողություններ ներկայացնել նախնական հաշվետվության վերաբերյալ: Վերջնական հաշվետվությունը կներկայացվի կայանի ղեկավարութանը, Հայաստանի կարգավորող մարմնին և ՀՀ կառավարությանը երեք ամսվա ընթացքում:

Миссия МАГАТЭ SALTO на Армянской АЭС
Команда экспертов Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) завершила проверку безопасности продления срока эксплуатации Армянской атомной электростанции (ААЭС).
Миссия SALTO (Аспекты безопасности долгосрочной эксплуатации) проводилась по запросу ААЭС. Внимание команды, состоящей из 12-и человек, было направлено на рассмотрение аспектов, важных для безопасной долгосрочной эксплуатации блока №2 ААЭС. После предварительных миссий SALTO, проведенных в 2013 и 2016 годах, команда SALTO проверила готовность, организационные мероприятия и программы, связанные с продлением срока эксплуатации (ПСЭ), на соответствие стандартам МАГАТЭ по безопасности.
Команда отметила, что эксплуатирующая организация начала работы по выполнению основных рекомендаций, выданных в ходе предыдущих миссий, включая необходимость завершения процесса определения компонентов, для которых требуется новое обоснование безопасности для ПСЭ, и необходимость выполнения отсутствующих мер по повышению уровня безопасности в период дополнительного срока эксплуатации (ДСЭ). Команда также указала, что эксплуатирующая организация достигла успехов в области управления старением и в других технических направлениях, связанных с безопасным ПСЭ. Эксперты отметили профессионализм персонала станции, их открытость и готовность последовать предложениям по усовершенствованию.
В состав команды входили эксперты из Бельгии, Болгарии, Канады, Китая, Чешской Республики, Финляндии, Ирана, Испании, Швеции и Украины, а также два сотрудника МАГАТЭ. Они выявили несколько примеров положительного опыта и сильных сторон, с которыми будет ознакомлена мировая ядерная отрасль. Группа также представила несколько рекомендаций по дальнейшему повышению безопасности ПСЭ.
Руководство станции заявило о готовности выполнить эти рекомендации и обратилось к МАГАТЭ с просьбой провести повторную миссию в 2020 году.
“Результаты миссии SALTO очень важны для нас, чтобы удостовериться в том, что мы движемся в правильном направлении. Нам будет необходимо проанализировать предложения команды и принять соответствующие меры по дальнейшему повышению безопасности ПСЭ,” отметил г-н Артур Григорян, главный инженер ААЭС. “В состав команды входили опытные эксперты из государств-членов МАГАТЭ, и это позволило нам лучше ознакомиться с международным передовым опытом, с тем чтобы внедрить его на нашей станции.”
По завершении миссии команда представила руководству атомной станции предварительный отчет. У руководства станции и регулирующего органа Армении будет возможность представить фактические замечания к предварительному отчету. Окончательный отчет будет представлен руководству станции, регулирующему органу Армении и правительству Армении в течение трех месяцев.