Աջակցության առաքելություն Հայկական ԱԷԿ-ում
2019թ. փետրվարի 25-ից մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայկական ԱԷԿ-ի խնդրանքով ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնն անցկացրեց աջակցության առաքելություն (ԱԱ) «Սարքավորումների, շենքերի և կառույցների շրջայցերի կազմակերպում: Շրջայցերի արդյունքում դիտողությունների ու շեղումների հայտնաբերում և վերացում» թեմայով: Աջակցության առաքելության աշխատանքներին մասնակցեցին հետևյալ փորձագետները.
• Կովալյով Եվգենիյ Վլադիմիրի (ՇԿՀԱ ՄԿ, Ռուսաստան)
• Լոբաչյով Պավել Ալեկսեյի (Սմոլենսկի ԱԷԿ, Ռուսաստան)
• Շչերբակով Պավել Բորիսի (Կոլայի ԱԷԿ, Ռուսաստան)
• Ակսյոնով Սեմյոն Վասիլիի(ՇԿՀԱ ՄԿ, Ռուսաստան)
• Պակիդանսկի Վալենտին Սլավչև (Կոզլոդույի ԱԷԿ, Բուլղարիա)
• Շչելիկ Յուրիյ Վլադիսլավի (Կալինինի ԱԷԿ, Ռուսաստան)
Աջակցության առաքելության նպատակներն են.
• ընդօրինակել այլ ԱԷԿ-ների առաջատար փորձը և, հնարավորության դեպքում, ներդնել այն Հայկական ԱԷԿ-ում` շրջայցերի արդյունավետությունը բարձրացնելու, դիտողություններն ու շեղումները հայտնաբերելու և վերացնելու նպատակով: Աջակցության առաքելությունն անց էր կացվում «ասիստ-վիզիտի» ձևաչափով: «Ասիստ-վիզիտի» ընթացքում ԱԱ փորձագետները դիտումներ էին կատարում ԱԷԿ-ի հարթակում, հարցազրույցներ անցկացնում անձնակազմի հետ և գնահատում անձնակազմի աշխատանքը տվյալ ուղղությամբ հայտնաբերված փաստերի հիման վրա: Հիմնվելով սեփական փորձի վրա և հաշվի առնելով լավագույն պրակտիկան` ԱԱ թիմը յուրաքանչյուր ուղղության համար ներկայացրեց առկա խնդիրները և սարքավորումների, շենքերի և կառույցների շրջայցերի կազմակերպման կատարելագործմանն ուղղված հանձնարարականների ցանկը:
Ուրբաթ օրը` մարտի 1-ին, եզրափակիչ խորհրդակցության ժամանակ փորձագետները Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայացուցչին փոխանցեցին ԱԱ հաշվետվության նախագիծը, որը պարունակում էր պրոբլեմային ուղղություններին վերաբերող հանձնարարականները և դրական կողմերը:

Member Support Mission at Armenian NPP
During 25 February to 01 March 2019, in response to request of Armenian NPP, WANO Moscow Center conducted a Member Support Mission (MSM) on the topic ‘Organization of walkdowns of components, buildings and structures. Identification and elimination of deficiencies and deviations resulting from the walkdowns’.
The following experts took part in the mission:
• Kovalev Evgeny (WANO MC, Russia).
• Lobachev Pavel (Smolensk NPP, Russia).
• Shcherbakov Pavel (Kola NPP, Russia).
• Aksenov Semen (WANO MC, Russia).
• Pakidansky Valentin (Kozloduy NPP, Bulgaria).
• Shchelik Yury (Kalinin NPP, Russia).
MSM goals:
• borrow good practices of other NPPs and implement them at Armenian NPP when possible, for improvement of walkdown efficiency, identification and addressing of deficiencies and deviations.
MSM was conducted in the format of assist visit. During the assist visit, the MSM experts conducted observations at the plant site, interviews with plant personnel and assessment of personnel performance based on the facts in a selected area. Using their experience and considering the best practices, the MSM team presented problems in each area and a list of recommendations (including metrics) aimed at improvement of walkdowns of plant components, buildings and structures.
On Friday, 01 March during the final meeting the experts handed over to Armenian NPP representative the draft MSM report with recommendations in problem areas and good aspects.