Աջակցության առաքելություն Հայկական ԱԷԿ-ում
2019թ. փետրվարի 25-ից մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայկական ԱԷԿ-ի խնդրանքով ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնն անցկացրեց աջակցության առաքելություն (ԱԱ) «Սարքավորումների, շենքերի և կառույցների շրջայցերի կազմակերպում: Շրջայցերի արդյունքում դիտողությունների ու շեղումների հայտնաբերում և վերացում» թեմայով: Աջակցության առաքելության աշխատանքներին մասնակցեցին հետևյալ փորձագետները.
• Կովալյով Եվգենիյ Վլադիմիրի (ՇԿՀԱ ՄԿ, Ռուսաստան)
• Լոբաչյով Պավել Ալեկսեյի (Սմոլենսկի ԱԷԿ, Ռուսաստան)
• Շչերբակով Պավել Բորիսի (Կոլայի ԱԷԿ, Ռուսաստան)
• Ակսյոնով Սեմյոն Վասիլիի(ՇԿՀԱ ՄԿ, Ռուսաստան)
• Պակիդանսկի Վալենտին Սլավչև (Կոզլոդույի ԱԷԿ, Բուլղարիա)
• Շչելիկ Յուրիյ Վլադիսլավի (Կալինինի ԱԷԿ, Ռուսաստան)
Աջակցության առաքելության նպատակներն են.
• ընդօրինակել այլ ԱԷԿ-ների առաջատար փորձը և, հնարավորության դեպքում, ներդնել այն Հայկական ԱԷԿ-ում` շրջայցերի արդյունավետությունը բարձրացնելու, դիտողություններն ու շեղումները հայտնաբերելու և վերացնելու նպատակով: Աջակցության առաքելությունն անց էր կացվում «ասիստ-վիզիտի» ձևաչափով: «Ասիստ-վիզիտի» ընթացքում ԱԱ փորձագետները դիտումներ էին կատարում ԱԷԿ-ի հարթակում, հարցազրույցներ անցկացնում անձնակազմի հետ և գնահատում անձնակազմի աշխատանքը տվյալ ուղղությամբ հայտնաբերված փաստերի հիման վրա: Հիմնվելով սեփական փորձի վրա և հաշվի առնելով լավագույն պրակտիկան` ԱԱ թիմը յուրաքանչյուր ուղղության համար ներկայացրեց առկա խնդիրները և սարքավորումների, շենքերի և կառույցների շրջայցերի կազմակերպման կատարելագործմանն ուղղված հանձնարարականների ցանկը:
Ուրբաթ օրը` մարտի 1-ին, եզրափակիչ խորհրդակցության ժամանակ փորձագետները Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայացուցչին փոխանցեցին ԱԱ հաշվետվության նախագիծը, որը պարունակում էր պրոբլեմային ուղղություններին վերաբերող հանձնարարականները և դրական կողմերը:

Миссия поддержки на Армянской АЭС
В период с 25 февраля по 01 марта 2019 года и в соответствии с запросом Армянской АЭС Московским центром ВАО АЭС была проведена миссия поддержки (МП) по теме: «Организация обходов оборудования, зданий и сооружений. Выявление и устранение замечаний и отклонений по результатам обходов».
В работе МП приняли участие эксперты:
• Ковалёв Евгений Владимирович (ВАО АЭС-МЦ, Россия).
• Лобачёв Павел Алексеевич (Смоленская АЭС, Россия).
• Щербаков Павел Борисович (Кольская АЭС, Россия).
• Аксёнов Семён Васильевич (ВАО АЭС-МЦ, Россия).
• Пакидански Валентин Славчев (АЭС Козлодуй, Болгария).
• Щелик Юрий Владиславович (Калининская АЭС, Россия).
Цели МП:
• перенять передовой опыт работы других АЭС и, по возможности, внедрить его на Армянской АЭС для повышения эффективности проведения обходов, выявления и устранения замечаний и отклонений.
МП проводилась в формате ассист-визита. В ходе ассист-визита эксперты МП проводили наблюдения на площадке АЭС, интервью с персоналом и оценку работы персонала на основании фактов по выбранному направлению. Основываясь на своем опыте с учетом лучших практик, команда МП представила проблемы для каждой области и перечень рекомендаций (с метриками), направленных на усовершенствование организации обходов оборудования, зданий и сооружений.
В пятницу, 01 марта на заключительном совещании представителю Армянской АЭС, эксперты передали проект отчета МП с рекомендациями в проблемных областях и положительными моментами.