ԱՄՆ Միջուկային կարգավորող հանձնաժողովի պատվիրակության այցը ՀԱԷԿ
Ս/թ հուլիսի 19-ին ԱՄՆ Միջուկային կարգավորող հանձնաժողովի (ՄԿՀ) պատվիրակությունը այցելել է ՀԱԷԿ՝ հանձնաժողովի հանձնակատար Սթիվեն Ջիլբերտ Բըրնսի ղեկավարությամբ և ԱՄՆ դեսպանության տնտեսական հարցերով մասնագետ Ալեքսեյ Հովակիմյանի ուղեկցությամբ:
Ժամը 11:00-ին պատվիրակության անդամները արդեն ՀԱԷԿ-ի խորհրդակցությունների դահլիճում էին, նրանց ողջունեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ.Վարդանյանը: Խորհրդակցությանը մասնակցեցին Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավարությունը և հիմնական ստորաբաժանումների ղեկավարները: Հյուրերին ներկայացվեց աշխատանքային օրվա գրաֆիկը: Վարդանյանը ներկայացրեց կայանի պատմությունը, նշեց, որ երկու էներգաբլոկներն էլ սովետական նախագծման են և նմանատիպ էներգաբլոկներ կան նաև այլ երկրներում՝ Ռուսաստան, Հունգարիա, Սլովակիա և այլն: Խոսեց նաև երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի աշխատանքների ընթացքի , տուրբինային արտադրամասում կատարվող արդիականացման և սարքավորումների փոխարինման մասին:
ՄԿՀ հանձնակատարի աշխատակազմի ղեկավար Ջեյսոն Կարլ Ցորնը հարցրեց, թե ինչպե՞ս է կատարվում սարքավորումների մատակարարումը, ո՞ր ընկերությունն է մատակարարը: Վարդանյանը պատասխանեց, որ Ուկրաինական «Տուրբոատոմ» ընկերության հետ է համագործակցությունը, մրցութային կարգով է ընտրվել ընկերությունը, իսկ մատակարարումները կատարվում են Վրաստանով:
Վարդանյանն իր խոսքում հատուկ անդրադարձ կատարեց կառավարության կողմից առաջադրած 2 հիմնահարցի. Էներգաբլոկի շահագործման ընթացքում անվտանգության մակարդակի անընդհատ բարձրացման հարցին և կայանի երկարաժամկետ աշխատանքի ապահովմանը:
Այնուհետև հարց հնչեց անձնակազմի պատրաստվածության մակարդակի, աշխատանքը ճիշտ և արդյունավետ կազմակերպելու և առաջացած աշխատանքային խնդիրների լուծման եղանակների վերաբերյալ:
Նշվեց, որ անձնակազմի գիտելիքների համալրման և պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ բոլոր աշխատանքները լիարժեք կատարվում են, ամեն ինչ արվում է անձնակազմի փորձառության ապահովման համար:Փորձի փոխանակման և գիտելիքների համալրման նպատակով կազմակերպվում են գործուղումներ: Առանձին հարց հնչեց.ի՞նչ է արվում անվտանգ սերնդափոխություն ապահովելու համար, որպեսզի տարեց աշխատակիցներն իրենց փորձն ուսուցման միջոցով փոխանցեն նորեկներին և հարթակը զիջեն նրանց: Մինչև հարցին պատասխանելը Մ. Վարդանյանը հատուկ անդրադարձ կատարեց ԱՄՆ-ի կառավարության աջակցությամբ ՀԱԷԿ-ում բացված «Ուսումնական կենտրոնին», խոսեց կենտրոնի առաջնային դերի և կարևորության մասին: Պատվիրակության անդամները տեղեկացան, որ «Ուսումնական կենտրոնի» շենքային պայմանները բարվոք վիճակում են, տեխնիկական նոր սարքավորումների ձեռքբերման տարբերակներ քննարկվեցին: Տարաբնույթ էին Միջուկային կարգավորող հանձնակատարի աշխատակազմի ղեկավարի հարցերը, թե ինչպե՞ս է կատարվում մատակարարումը, արդյոք կան միջուկային վառելիքի ձեռք բերման կամ պահեստավորման խնդիրներ: ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմը լսեց առաջադրված հարցերը, մանրամասն պատասխանեց, նշելով, որ կայանը ժամանակին ուներ ֆինանսական լուրջ խնդիրներ և, անգամ գոյացած պարտքեր, սակայն այսօր՝ աշխատանքները ժամանակին և պատշաճ կատարելու արդյունքում, կայանը ոչ միայն չունի պարտքեր, այլ նաև հաղթահարել է բոլոր ֆինանսական խնդիրները:
ՀԱԷԿ-ի Միջուկային անվտանգության և հուսալիության բաժնի պետ՝ Օլեգ Գրիգորյանը փաստեց, որ 1999 թվականի վերջին և 2000 թվականի սկզբում ՀԱԷԿ-ն ուներ միջուկային վառելիքի մատակարարման խնդիրներ, սակայն այսօր մատակարարման հետ որևէ խնդիր չկա: Միջուկային անվտանգության և հուսալիության բաժինը կազմակերպում և կարգավորում է միջուկային վառելիքի հետ կապված ամբողջ աշխատանքային գործընթացը՝ համաձայնեցնելով Միջուկային անվտանգության պետական կոմիտեի հետ: Զրույցի ընթացքում Գրիգորյանը ներկայացրեց միջուկային վառելիքի հաշվառման մեխանիզմները, նշելով, որ հաշվարկները կատարվում են նախապես՝ կայանի անընդմեջ աշխատանքն ապահովելու նպատակով:
Գրիգորյանը ներկայացրեց նաև վառելիքի ձեռքբերման գործընթացը՝ նշելով, որ թարմ վառելիքը ստանալուց հետո այն տեղադրում են ռեակտորում, իսկ աշխատած վառելիքը տեղափոխում են ռեակտորին կից պահման ավազան: Որոշ ժամանակ անց այն տեղավորում են 1-ին բլոկի ավազանում, այնուհետև տեղափոխում աշխատած միջուկային վառելիքի չոր պահեստարան: Պահեստները համապատասխանում են միջազգային չափորոշիչներին, միջուկային վառելիքի հաշվառման և պահպանման ամբողջ գործընթացը վերահսկում են ԱԷՄԳ-ի տեսուչները:
Վերահսկումն իրականացվում է տեսահսկման՝ ուղիղ միացման տարբերակով և մինչ այժմ որևէ թերացում չի արձանագրվել՝ աշխատանքները կատարվում են պատշաճ և բարձր մակարդակով:

Визит на ААЭС делегации Комиссии ядерного регулирования США
19 июля 2018г. состоялся визит на ААЭС делегации Комиссии ядерного регулирования (КЯР) США во главе с уполномоченным представителем Комиссии Стивеном Джилбертом Бернсом и в сопровождении специалиста по хозяйственно-экономическим вопросам посольства США Алексея Овакимяна.
В 11:00 члены делегации уже находились в зале совещаний ААЭС, их поприветствовал генеральный директор ЗАО «ААЭК» Мовсес Варданян. В совещании принимали участие высшее руководство и руководители основных подразделений Армянской АЭС. Гостям была представлена повестка дня. Варданян вкратце представил историю станции, отметил, что оба энергоблока советского проекта и аналогичные энергоблоки имеются также и в других странах, а именно, в России, Венгрии, Словакии и т.д. Он также представил информацию о ходе выполнения работ по программе продления срока эксплуатации блока №2, работ по модернизации и замене оборудования, выполняемых в Турбинном цехе.
Руководитель аппарата уполномоченного представителя КЯР Джейсон Карл Цорн задал вопрос о том, как осуществляется поставка оборудования и какая компания является поставщиком. Варданян ответил, что осуществляется сотрудничество с украинской компанией «Турбоатом», компания была отобрана на конкурсной основе, а поставки осуществляются через Грузию.
В своей речи Варданян особо подчеркнул два основных вопроса, выдвинутых правительством: постоянное повышение уровня эксплуатационной безопасности энергоблока и обеспечение долгосрочной эксплуатации станции.
Затем прозвучал вопрос, касающийся уровня подготовленности персонала, способов правильной и эффективной организации работы и решения возникших рабочих проблем.
Было отмечено, что полноценным образом выполняются все работы, направленные на пополнение знаний и повышение уровня подготовленности персонала, делается все для обеспечения компетентности персонала. Организовываются командировки с целью обмена опытом и пополнения знаний. Прозвучал отдельный вопрос относительно того, что делается для обеспечения безопасной смены поколений, чтобы пожилые работники, путем обучения, передавали свой опыт новичкам. Прежде чем ответить на вопрос, М. Варданян рассказал об учебно-тренировочном центре, построенном на площадке ААЭС при поддержке правительства США, отметил важную роль и значимость центра. Членам делегации сообщили, что помещения УТЦ благоустроены. Были обсуждены варианты приобретения нового оборудования. Руководителем аппарата уполномоченного представителя КЯР были заданы различные вопросы относительно того, как осуществляется поставка, имеются ли проблемы, связанные с приобретением или хранением ядерного топлива. Руководство ААЭС выслушало выдвинутые вопросы, детально ответило на них, упомянув, что в прошлом ААЭС испытывала серьезные финансовые проблемы, имелись образовавшиеся долги. Однако сегодня, благодаря своевременному и надлежащему выполнению работ, у станции не только нет долгов, но и преодолены все финансовые проблемы.
Начальник Отдела ядерной безопасности и надежности ААЭС Олег Григорян заявил, что в конце 1999г. и в начале 2000г. на ААЭС имелись проблемы, связанные с поставкой ядерного топлива, однако в настоящее время нет каких-либо проблем, касающихся поставки. Отдел ядерной безопасности и надежности организовывает и регулирует весь рабочий процесс, связанный с ядерным топливом, по согласованию с Государственным комитетом регулирования ядерной безопасности. В ходе встречи Григорян представил механизмы учета ядерного топлива, отметив, что расчеты выполняются заранее с целью обеспечения бесперебойной работы станции.
Григорян также представил информацию о процессе приобретения топлива, указав, что после получения свежего топлива оно помещается в реактор, а отработавшее топливо переносится в приреакторный бассейн выдержки. Через определенное время оно помещается в бассейн блока №1, затем переносится в сухое хранилище отработавшего ядерного топлива. Хранилища соответствуют международным стандартам. Весь процесс учета и хранения ядерного топлива контролируется инспекторами МАГАТЭ.
Контроль осуществляется путем видеонаблюдения посредством прямой передачи, и до сих пор не было зафиксировано каких-либо упущений. Работы выполняются на надлежащем и высоком уровне.