Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հաղորդագրությունը՝ (IRRS) թիմի ՀՀ-ում իրականացրած առաքելության վերաբերյալ, Արմինֆոն տեղեկացնում է.
Արմինֆո. Հայաստանը առաջընթաց է գրանցել միջուկային և ռադիացիոն անվտանգության ոլորտում իր նորմատիվ բազայի ամրապնդման գործում։ Այդ մասին ասված է Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հաղորդագրության մեջ, որն ամփոփում է Օրենսդրության վերանայման ինտեգրված ծառայության (IRRS) թիմի յոթնօրյա առաքելության արդյունքները:
Առաքելությունն իրականացվել է Հայաստանի կառավարության խնդրանքով եւ կազմակերպվել է Հայաստանի միջուկային կարգավորման գործակալության (ANRA) կողմից: Միևնույն ժամանակ, ինչպես կարծում են ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետները, հանրապետությունում դեռևս կան խնդիրներ, այդ թվում, զգացվում է կարգավորող մարմնում որակյալ և փորձառու աշխատակիցների պակաս: "Հայաստանն էական առաջընթաց է գրանցել անվտանգության քաղաքականության և ռազմավարության մշակման գործում։ Այնուամենայնիվ, կարգավորիչը բախվում է մարդկային ռեսուրսների հետ կապված կրիտիկական իրավիճակի: ANRA-ն եւ նրա տեխնիկական եւ օժանդակ կազմակերպությունը՝ Միջուկային եւ ռադիացիոն անվտանգության կենտրոնը (NRSC), ֆինանսապես մրցունակ չեն ոլորտի եւ Հայկական ԱԷԿ-ի համեմատ։ Անհրաժեշտ է շտապ զբաղվել այդ հարցով", - նշել է IRRS խմբի ղեկավար, Շվեյցարիայի միջուկային անվտանգության դաշնային տեսչության գլխավոր տնօրեն Հանս Վանները։
Խումբը արձանագրել է, որ Հայաստանը 2015 թվականից ի վեր առաջընթաց քայլ է կատարել՝ ընդունելով աշխատած վառելիքի և ռադիոակտիվ թափոնների հետ վարվելու ռազմավարությունը և ուժեղացնելով վթարային պատրաստվածության և արձագանքելու հետ կապված տեսչությունները: Թիմը խոստովանել Է, որ ANRA - ն բախվում է միջուկային անվտանգության կարգավորման բազմաթիվ խնդիրների, այդ թվում՝ ԱԷԿ-ում սթրես-թեստերի անցկացման Եվրոպական միության նախաձեռնության հետ կապված եզրակացությունների իրականացմանը: "Հայկական ԱԷԿ - ի երկարաժամկետ շահագործմանն առնչվող ընթացիկ խնդիրների լույսի ներքո անվտանգության ապահովման համար կարգավորող ենթակառուցվածքի բարելավման IRRS առաքելության կողմից արված եզրակացությունները շատ ժամանակին են", - ասել Է ՄԱԳԱՏԷ-ի միջուկային կայանքների անվտանգության բաժնի տնօրեն Գրեգ Ռզենտկովսկին: Նշենք, որ Հայաստանը ՄԱԳԱՏԷ անդամ է 1993 թվականից: Կազմակերպությունը վերահսկողություն է իրականացնում հանրապետությունում գործող միակ միջուկային օբյեկտի նկատմամբ։
Նախորդ տարվա սեպտեմբերին, ելույթ ունենալով ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր կոնֆերանսի 62-րդ նիստում, ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների այն ժամանակվա փոխնախարար Գարեգին Բաղրամյանը նշում էր, որ Հայաստանը կարևորում է գործակալության հետ համագործակցության զարգացումն ու խորացումը: Ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ համագործակցությունն արդյունավետորեն զարգանում է ոչ միայն միջուկային էներգետիկայի ոլորտում, այլեւ միջուկային բժշկության եւ երկրի տնտեսության այլ ոլորտներում:

Сообщение Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) относительно миссии, проведенной в РА командой IRRS
АрмИнфо. Армения добилась прогресса в укреплении своей нормативной базы в области ядерной и радиационной безопасности. Об этом говорится в сообщении Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) по итогам семидневной миссии команды Интегрированной службы пересмотра законодательства (IRRS), размещенном на сайте организации.
Миссия была проведена по просьбе правительства Армении и организована Агентством по ядерному регулированию Армении (ANRA). В то же время, как считают эксперты МАГАТЭ, в республике все еще имеются проблемы, в том числе, ощущается нехватка квалифицированных и опытных сотрудников в регулирующем органе. "Армения добилась существенного прогресса в разработке политики и стратегии безопасности. Тем не менее, регулятор сталкивается с критической ситуацией, связанной с человеческими ресурсами.
ANRA и ее техническая и вспомогательная организация, Центр ядерной и радиационной безопасности (NRSC), не являются финансово конкурентоспособными по сравнению с отраслью и Армянской АЭС. Необходимо срочно заняться этим вопросом", - отметил руководитель группы IRRS, генеральный директор Швейцарской федеральной инспекции по ядерной безопасности Ханс Ваннер.
Группа зафиксировала, что Армения с 2015 года сделала шаг вперед, приняв стратегию обращения с отработавшим топливом и радиоактивными отходами и усилив инспекции, связанные с аварийной готовностью и реагированием. Команда признала, что ANRA сталкивается со многими проблемами в регулировании ядерной безопасности, включая реализацию выводов, связанных с инициативой Европейского Союза по проведению стресс-тестов на АЭС.
"В свете текущих проблем, связанных с долгосрочной эксплуатацией Армянской АЭС, выводы, сделанные миссией IRRS по улучшению регулирующей инфраструктуры для обеспечения безопасности очень своевременны", - сказал директор отдела безопасности ядерных установок МАГАТЭ Грег Рзентковски.
Отметим, что Армения является членом МАГАТЭ с 1993 года. Организация осуществляет контроль над единственным действующим в республике ядерным объектом. В сентябре прошлого года, выступая на 62-ом заседании Генеральной Конференции МАГАТЭ, тогдашний заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян отмечал, что Армения придает важное значение развитию и углублению сотрудничества с Агентством. Сотрудничество с МАГАТЭ в области мирного использования ядерной энергии эффективно развивается, не только в сфере ядерной энергетики, но также в области ядерной медицины и других сферах экономики страны.