ԷԵԲՊ-ի Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր կոնֆերանսին
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Գարեգին Բաղրամյանի գլխավորությամբ՝ Հայաստանի պատվիրակությունը Վիեննայում էր՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր կոնֆերանսի 62- րդ նստաշրջանին։ Պատվիրակության կազմում էր ՀԱԷԿ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Համաժողովում ՀՀ պատվիրակության ղեկավարն իր ելույթում անդրադարձել է ԱԷՄԳ-ի հետ սերտ համագործակցությանը: Նախարարի տեղակալը վերահաստատել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է ստանձնած պարտավորությունների կատարումը, բաց է կառուցողական երկխոսության և համագործակցության համար: Գարեգին Բաղրամյանը նշել է, որ ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացումը երկրի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում է, և Մ.Վարդանյանը հաստատեց, որ հայկական կողմը պատրաստ է ԱԷՄԳ-ի տեխնիկական համագործակցության շրջանակում Հայաստանում կազմակերպել տարածաշրջանային և միջազգային հանդիպումներ:
Այցի շրջանակում տեղի են ունեցել նաև աշխատանքային մի շարք հանդիպում-քննարկումներ:
ԱԷՄԳ-ի տեխնիկական համագործակցության բաժանմունքի ղեկավարության հետ քննարկվել են հետագա համագործակցության ծրագրերը: ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի կողմից ստորագրվել է Երկրի համագործակցության շրջանակային փաթեթը:
ԱԷՄԳ-ի սեյսմիկ ու հրաբխային անվտանգության ռիսկերի գնահատման բաժանմունքի հետ հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի մասով ծրագրի իրականացման ընթացքը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անցկացնել ԱԷՄԳ-ի նախնական առաքելություն ՀԱԷԿ-ի սեյսմիկ և հրաբխային ռիսկերի ծրագրի գնահատման նպատակով:
ԵՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի սթրես թեսթի արդյունքները և առաջարկությունների իրականացման նպատակով մշակված պլան-ժամանակացույցը: ԵՄ-ի ներկայացուցիչները ցանկություն են հայտնել այցելելու Հայաստան և տեղում ծանոթանալու կատարված աշխատանքներին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերջնական հաշվետվություն ներկայացնել 2019 թվականի սեպտեմբերին: ԵՄ-ի առաքելությունը կմեկնարկի 2019 թվականի նոյեմբերից:
ԱՄՆ Տեխասի նահանգի Միջուկային էներգետիկայի ինստիտուտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ վերջիններս ներկայացրել են ինստիտուտի հնարավորությունները, ինչպես նաև՝ ուսումնական վարժանք իրականացնելու մեծ փորձառությունը: Միջուկային էներգետիկայի ինստիտուտի ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել Հայաստանից ևս մասնակիցներ ներգրավել վարժանքներին:
ՀՀ պատվիրակությունը Վիեննայում հանդիպել է նաև ՉԺՀ պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել է Ատոմային էներգիայի՝ խաղաղ նպատակով օգտագործման մասին միջկառավարական համաձայնագրի նախագիծը:
Այցի շրջանակում պատվիրակները մասնակցել են նաև Ղազախստանի պատվիրակության կազմակերպած միջոցառմանը՝ նվիրված Ղազախստանի անդամակցությանն ԱԷՄԳ-ի Արևելյան եվրոպական խմբին, այնուհետև այցելել են Ֆրանսիայի Հանրապետության ցուցահանդեսին՝ նվիրված ատոմային մոդուլյար էներգաբլոկներին:
Նշենք, որ ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր կոնֆերանսի 62- րդ նստաշրջանն անցկացվել է սեպտեմբերի 17-ից 21-ը:

Делегация МЭПР Армении участвовал в генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии ООН
Делегация Армении во главе с заместителем министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегином Баграмяном находилась в Вене для участия в 62-й сессии генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии ООН. В составе делегации был Генеральный директор ЗАО «ААЭК» Мовсес Варданян.
В своем выступлении на конференции руководитель делегации РА коснулся тесного сотрудничества с МАГАТЭ.
Заместитель министра подтвердил, что Республика Армения продолжит выполнять взятые на себя обязательства, открыта для конструктивного диалога и сотрудничества. Гарегин Баграмян отметил, что повышение уровня безопасности ААЭС находится в центре внимания руководства страны. Г-н Варданян подтвердил, что армянская сторона готова в рамках технического сотрудничества с МАГАТЭ организовать в Армении региональные и международные встречи.
В ходе визита состоялся также ряд рабочих встреч-обсуждений. С руководством отдела технического сотрудничества МАГАТЭ обсуждены программы дальнейшего взаимодействия. Председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности РА подписал рамочный пакет сотрудничества. В ходе встреч с сотрудниками отдела оценки рисков вулканической и сейсмической безопасности МАГАТЭ обсужден ход реализации программы по части Армении. Достигнута договоренность о предварительной миссии МАГАТЭ с целью оценки программы сейсмических и вулканических рисков ААЭС.
Во время встречи с представителями ЕС были обсуждены результаты стресс-теста на ААЭС и план-график реализации предложений. Представители ЕС пожелали посетить Армению и на месте ознакомиться с проделанными работами.
Достигнута договоренность представить окончательный отчет в сентябре 2019 года.
Миссия ЕС стартует с ноября 2019 года. Представители Института международной энергетики штата Техас (США) представили на встрече с армянской делегацией возможности института, а также богатый опыт проведения учебных тренировок. Представители Института международной энергетики выразили готовность привлечь к тренировкам также участников из Армении. Делегация РА встретилась в Вене также с представителями делегации КНР.
Обсужден проект межправительственного соглашения об использовании атомной энергии в мирных целях. В ходе визита делегаты участвовали также в мероприятии, организованном делегацией Казахстана, приуроченном к вступлению Казахстана в Восточно-европейскую группу МАГАТЭ, а затем посетили выставку Республики Франция, посвященную атомным модулярным энергоблокам.
Отметим, что 62-я сессия генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии ООН прошла с 17 по 21 сентября.