ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՆ ԱՐՏԱԴՐԱՄԱՍ. ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ԺԱՄԿԵՏԻ ԵՐԿԱՐԱՑՄԱՆՆ ՈՒՂՂՎԱԾ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ
Էլեկտրական արտադրամասը (ԷԱ) հանդիսանում է ՀԱԷԿ-ի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից մեկը, որի հիմնական գործառույթն է կայանի բոլոր էլեկտրական սարքավորումների անվտանգ և հուսալի շահագործումը:
ԷԱ-ի կազմի մեջ են մտնում հետևյալ կառուցվածքային միավորները
- Օպերատիվ անձնակազմ
- Գլխավոր սխեմայի լաբորատորիա
- Բարձր լարման փորձարկումների և չափումների լաբորատորիա
- Սեփական կարիքների լաբորատորիա
- Հակահրդեհային ավտոմատիկայի լաբորատորիա
- Պտտվող մեխանիզմների տեղամաս
- Մալուխային տնտեսություն
- Կոմուտացիոն սարքավորումների վերանորոգման տեղամաս
- ԲԲՍ-ի և տրանսֆորմատորների վերանորոգման տեղամաս
- Վերահսկվող գոտու էլեկտրասարքավորումների վերանորոգման տեղամաս
- ՀԱԷԿ-ի արտաքին էլեկտրասարքավորումների վերանորոգման տեղամաս
- Միկրոպրոցեսորային տեխնիկայի և գրգռման համակարգերի լաբորատորիա
- Փաստաթղթերի պատրաստման խումբ
Այս կառուցվածքային միավորներն ապահովում են արտադրամասի գործունեության ընթացիկ և հեռանկարային արտադրատեխնիկական պլանների, զարգացման կոմպլեքս պլանների և արտադրության կատարելագործման մշակման, աշխատանքի կազմակերպման կատարելագործման և արտադրամասում անձնակազմի որակավորման բարձրացման ու պահպանման աշխատանքների կազմակերպման ամբողջական գործընթացը:
Վերջին տարիներին ՀԱԷԿ-ում իրականացվում են գործող №2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացմանն ուղղված աշխատանքներ, որոնց մի զգալի մասը իրականացվել և իրականացվելու է Էլեկտրական արտադրամասում: Այդ կապակցությամբ, ՀԱԷԿ-ում մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ, արդեն իրականացվել են մեծածավալ աշխատանքներ ԷԱ-ի հիմնական և օժանդակ սարքավորումների հետագա շահագործման հնարավորությունը գնահատելու և շահագործման ժամկետները երկարացնելու հիմնավորման ուղղությամբ:
Շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է հետևյալ սարքավորումների փոխարինումը նորով`
Ավարտին են մոտենում ՏԳ-3 տուրբագեներատորի, նրա գրգռման համակարգի և Տ-3 տրանսֆորմատորի մոնտաժման աշխատանքները:
2019թ-ին նախատեսված են աշխատանքներ ՏԳ-4 տուրբագեներատորի և Տ-4 տրանսֆորմատորի, 0.4կՎ,6 կՎ անջատիչների, անխափան էլ. սնուցման բոլոր սարքավորումների, ինչպես նաև СЭУ-20 էլեկտրոլիզային տեղակայանքի փոխարինումը նորով:
2020թ-ին նախատեսված է բաց բաշխիչ սարքավորումների (ԲԲՍ -110/220կՎ) փոխարինումը նորով :
Նախատեսված աշխատանքները հնարավորություն կտան բարձրացնել շահագործվող սարքավորումների անվտանգության, հուսալիության և արդյունավետության մակարդակը և երկարաձգել №2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը առնվազն 10 տարով:

Электрический цех. Работы, направленные на продление срока эксплуатации
Электрический цех (ЭЦ) является одним из структурных подразделений ААЭС, основная функция которого заключается в безопасной и надежной эксплуатации всего электрического оборудования станции.
В состав ЭЦ входят следующие структурные единицы:
- Оперативный персонал
- Лаборатория главной схемы
- Лаборатория высоковольтных испытаний и измерений
- Лаборатория собственных нужд
- Лаборатория противопожарной автоматики
- Участок вращающихся механизмов
- Кабельное хозяйство
- Участок по ремонту коммутационного оборудования
- Участок по ремонту ОРУ и трансформаторов
- Участок по ремонту электрооборудования контролируемой зоны
- Участок по ремонту внешнего электрооборудования ААЭС
- Лаборатория микропроцессорной техники и систем возбуждения
- Группа по подготовке документации
Эти структурные единицы обеспечивают полный процесс разработки текущих и перспективных производственно-технических планов деятельности цеха, комплексных планов развития и разработки усовершенствования производства, усовершенствования организации работ и организации работ в цеху по повышению и поддержанию квалификации персонала.
В течение последних лет на ААЭС осуществляются работы по продлению срока эксплуатации действующего блока №2, значительная часть которых была выполнена и будет выполняться в Электрическом цеху.
В связи с этим на ААЭС, совместно с рядом международных организаций, уже выполнен большой объем работ по оценке возможности дальнейшей эксплуатации основного и вспомогательного оборудования ЭЦ и по обоснованию продления сроков эксплуатации.
В рамках программы продления срока эксплуатации предусмотрена замена нижеуказанного оборудования на новое:
Близятся к завершению работы по монтажу турбогенератора ТГ-3, его системы возбуждения и трансформатора Т-3.
В 2019 году предусмотрено выполнение работ по замене турбогенератора ТГ-4 и трансформатора Т-4, выключателей 0.4кВ, 6кВ, всего оборудования бесперебойного электропитания, а также электролизной установки СЭУ-20 на новые.
В 2020 году предусмотрена замена открытого распределительного устройства (ОРУ-110/220кВ) на новое.
Предусмотренные работы позволят повысить уровень безопасности, надежности и эффективности эксплуатируемого оборудования и продлить срок эксплуатации энергоблока №2 как минимум на 10 лет.