Երևանում անցկացվել է գիտության տոն՝ «Look around» փառատոնը
Ավելի քան երեք հազար մարդ հունիսի 15-ին այցելել է «Look around» Գիտության փառատոն, որն այս տարի առաջին անգամ անցկացվել է Երևանում՝ Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում: Փառատոնի կազմակերպիչն է՝ «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիան։ Փառատոնի գործընկերներն են՝ «Այբ» կրթական հիմնադրամը, «Փոքրիկ Էյնշտեյն» գիտության մանկական թանգարանը և «Mind center» կենտրոնը։
«Սա կարևոր միջոցառում է քաղաքի համար, և մենք ուրախությամբ տրամադրել ենք մեր հարթակը։ Հենց նման միջոցառումների ընթացքում են ի հայտ գալիս ապագա հանճարները․ ֆիզիկոսներ, մաթեմատիկոսներ, ինժեներներ, ծրագրավորողներ, բազմակողմանի զարգացած անհատներ։ Անձնական փորձից կարող եմ ասել, որ այն երեխաները, որոնք մանկուց հետաքրքրվում են մաթեմատիկայով կամ ֆիզիկայով հետագայում դառնում են մեր լավագույն ուսանողները։ Հուսով ենք, որ Ռոսատոմի հետ դեռ շատ նման կարևոր միջոցառումներ կանցկացնենք», - ասաց Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի պրոռեկտոր Ռուբեն Աղգաշյանը։
Փառատոնին մասնակցել են նաև Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը, Հայաստանի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության ղեկավար Վարդան Մարտիրոսյանը, նույն նախարարության ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ Արտեմ Պետրոսյանը, ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, ՀԱԷԿ-ի նախկին տնօրեն, Ատոմային էներգետիկյաի վետերանների միության նախագահ Սուրեն Ազատյանը և շատ շատերը:
Փառատոնին հավաքվել են ոչ միայն Երևանի, այլև հարևան մարզերի բնակիչները։ Հետաքրքիր էր բոլորին՝ և' աշակերտներին, և' ուսանողներին։ Այդ օրը մասնակիցները խորասուզվել են գիտության և տեխնոլոգիաների աշխարհ և կարողացել են համադրել ուսուցողական միջոցառումը և զբոսանքը՝ ամբողջ ընտանիքով։ Փառատոնին մասնակցած Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցների երեխաները մեկ անգամ ևս համոզվել են, թե որքան կարևոր և հետաքրքիր է իրենց ծնողների աշխատանքը։
Հարթակում գործում էր նաև «Аtom skills» մասնագիոտթյունների անիվը, որը շրջելով կարելի էր ընտրել ատոմային ոլորտի որևէ մասնագիտություն և իմանալ, թե դրա համար ինչ հմտություներ են անհրաժեշտ։ Երեխաներից շատերը պատմում են , որ փառատոնին մասնակցելուց հետո որոշել են իրենց ապագան կապել ճշգրիտ գիտությունների հետ, և ինչպես նշեց 15-ամյա Վալտեր Վարդազարյանը, նա արդեն գիտի, որ պետք է լավ ֆիզիկա իմանալ, որը կօգնի հետագայում հասկանալ, թե ինչից է բաղկաած աշխարհում ամեն ինչը։

Science Festival «Look around» was held in Yerevan
On 15 June, 2019 more than three thousand people attended the Science Festival «Look around» which was held for the first time in Yerevan this year, in the National Polytechnic University of Armenia. The organizer of the festival was the «Rosatom» State Corporation. The «Ayb» Educational Fund, the «Little Einstein» Children’s Science Museum and the «Mind center» Centre were the partners of the festival.
«It’s an important event for the whole city, and we were pleased to provide a site for such an activity. After all, just during such events new geniuses-physicists, mathematicians, engineers and programming specialists, well-rounded people show themselves. Based on my own experience I can say that the children who take interest in mathematics or physics from childhood, later become our best students. We hope that in future we’ll have a lot of such essential events with the Rosatom,- said Ruben Akhgashyan, the prorector of the National Polytechnic University of Armenia.
The festival was attended by Vostanik Marukhyan, the Rector of the National Polytechnic University of Armenia, Vardan Martirosyan, the Head of the Loan and Grant Projects Department of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures (MTAI) and Artem Petrosyan, the Head of the Nuclear Energy Department of the MTAI, Movses Vardanyan, the General Director of the Armenian NPP, Suren Azatyan, the first Director of the ANPP, Chairman of the Union of Nuclear Energy Veterans of Armenia and others.
The festival brought together not only the residents of Yerevan but also those of the neighbouring regions. It was interesting for everyone, both for schoolchildren and for students. On that day the participants of the festival became utterly absorbed in the world of science and high technologies and could combine the educational event with the outdoor walk with their families. The children of the employees of the Armenian NPP, who had specially come to the festival, in addition to all saw how important and interesting the work of their parents was.
Besides, the participants of the festival by using the «Аtom skills» wheel of professions could select a certain profession in the nuclear industry and get to know what skills were required for that area. Many children told that following their participation in the festival they decided to tie their future to exact sciences. A 15-year-old schoolboy Valter Vardazaryan noted that he already knew that one should study physics well which would help in future to understand how things worked.