Երևանում անցկացվել է գիտության տոն՝ «Look around» փառատոնը
Ավելի քան երեք հազար մարդ հունիսի 15-ին այցելել է «Look around» Գիտության փառատոն, որն այս տարի առաջին անգամ անցկացվել է Երևանում՝ Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում: Փառատոնի կազմակերպիչն է՝ «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիան։ Փառատոնի գործընկերներն են՝ «Այբ» կրթական հիմնադրամը, «Փոքրիկ Էյնշտեյն» գիտության մանկական թանգարանը և «Mind center» կենտրոնը։
«Սա կարևոր միջոցառում է քաղաքի համար, և մենք ուրախությամբ տրամադրել ենք մեր հարթակը։ Հենց նման միջոցառումների ընթացքում են ի հայտ գալիս ապագա հանճարները․ ֆիզիկոսներ, մաթեմատիկոսներ, ինժեներներ, ծրագրավորողներ, բազմակողմանի զարգացած անհատներ։ Անձնական փորձից կարող եմ ասել, որ այն երեխաները, որոնք մանկուց հետաքրքրվում են մաթեմատիկայով կամ ֆիզիկայով հետագայում դառնում են մեր լավագույն ուսանողները։ Հուսով ենք, որ Ռոսատոմի հետ դեռ շատ նման կարևոր միջոցառումներ կանցկացնենք», - ասաց Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի պրոռեկտոր Ռուբեն Աղգաշյանը։
Փառատոնին մասնակցել են նաև Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը, Հայաստանի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության ղեկավար Վարդան Մարտիրոսյանը, նույն նախարարության ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ Արտեմ Պետրոսյանը, ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, ՀԱԷԿ-ի նախկին տնօրեն, Ատոմային էներգետիկյաի վետերանների միության նախագահ Սուրեն Ազատյանը և շատ շատերը:
Փառատոնին հավաքվել են ոչ միայն Երևանի, այլև հարևան մարզերի բնակիչները։ Հետաքրքիր էր բոլորին՝ և' աշակերտներին, և' ուսանողներին։ Այդ օրը մասնակիցները խորասուզվել են գիտության և տեխնոլոգիաների աշխարհ և կարողացել են համադրել ուսուցողական միջոցառումը և զբոսանքը՝ ամբողջ ընտանիքով։ Փառատոնին մասնակցած Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցների երեխաները մեկ անգամ ևս համոզվել են, թե որքան կարևոր և հետաքրքիր է իրենց ծնողների աշխատանքը։
Հարթակում գործում էր նաև «Аtom skills» մասնագիոտթյունների անիվը, որը շրջելով կարելի էր ընտրել ատոմային ոլորտի որևէ մասնագիտություն և իմանալ, թե դրա համար ինչ հմտություներ են անհրաժեշտ։ Երեխաներից շատերը պատմում են , որ փառատոնին մասնակցելուց հետո որոշել են իրենց ապագան կապել ճշգրիտ գիտությունների հետ, և ինչպես նշեց 15-ամյա Վալտեր Վարդազարյանը, նա արդեն գիտի, որ պետք է լավ ֆիզիկա իմանալ, որը կօգնի հետագայում հասկանալ, թե ինչից է բաղկաած աշխարհում ամեն ինչը։

В Ереване прошел праздник науки – Фестиваль «Look around»
Более трех тысяч человек 15 июня посетило Фестиваль науки «Look around», который в этом году впервые проходил в Ереване, в Национальном политехническом университете Армении. Организатором фестиваля выступила Госкорпорация «Росатом». Партнерами фестиваля выступили образовательный фонд «Айб», детский музей науки «Маленький Эйнштейн» и центр «Mind center».
«Это важное событие для всего города, и мы с радостью предоставили площадку для такого мероприятия. Ведь именно во время таких мероприятий проявляются новые гении – физики и математики, инженеры и программисты, всесторонне развитые личности. По своему опыту могу сказать, что дети, которые с детства увлекаются математикой или физикой, потом становятся нашими лучшими студентами. Надеемся, что мы с Росатомом проведем еще много таких важных мероприятий», - сказал проректор Национального политехнического университета Армении Рубен Ахгашян.
Фестиваль посетили ректор Национального политехнического университета Армении Востаник Марухян, начальник управления кредитных и грантовых программ Министерства территориального управления и инфраструктур Вардан Мартиросян и начальник отдела атомной энергетики Министерства территориального управления и инфраструктур Армении Артем Петросян, генеральный директор ААЭС Мовсес Варданян, первый директор ААЭС, председатель Союза ветеранов атомной энергетики Республики Армения Сурен Азатян и другие.
На фестиваль собрались не только жители Еревана, но и соседних областей. Было интересно всем: как школьникам, так и студентам. В этот день участники фестиваля окунулись в мир науки и высоких технологий и смогли совместить познавательное мероприятие и прогулку на свежем воздухе всей семьей. Дети сотрудников Армянской АЭС, приехавшие специально на фестиваль, в дополнение ко всему увидели, насколько важна и интересна работа их родителей.
Также участники фестиваля могли с помощью «колеса профессий» «Аtom skills» определить для себя сферу в атомной отрасли и узнать о том, какие навыки для этого необходимы. Многие ребята рассказывали, что после участия в фестивале решили связать будущее с точными науками, и как отметил 15-летний Вальтер Вардазарян, он теперь знает, что нужно хорошо изучать физику, что в дальнейшем поможет понять, как устроено все в мире.