Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի նիստը
Մարտի 12-ին Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի ութերորդ նիստը։ Քննարկմանը մասնակցել են Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, Կառավարության առընթեր Միջուկային անվտանգության կառավարման պետական կոմիտեի, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի, «Հայատոմ» ՓԲԸ-ի, «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի, ինչպես նաև «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության, «Ռոսէներգոատոմ Կոնցերն», «Տեխսնաբէքսպորտ» ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովը, հայկական կողմը՝ Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Բաղրամյանը։
Նիստի մասնակիցները քննարկեցին 2019 թ. գործողությունների ծրագիրը և մինչև 2021թ․ միջոցառումների ծրագիրը, Հայկական ԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման պայմանները՝ պլանային-կանխարգելիչ վերանորոգման աշխատանքներից հետո, ինչպես նաև ՀԱԷԿ-ի արդիականացման շրջանակում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության մասին Միջկառավարական համաձայնագրի գործողության ժամկետի երկերաձգման հարցը։ Կողմերն քննարկեցին նաև օգտագործված միջուկային վառելիքի դուրս բերման և վերամշակման պիլոտային ծրագրի նախապատրաստման հարցը։
Նիստի մասնակիցները քննարկեցին նաև հումանիտար ոլորտում և ատոմային էներգետիկայի համար կադրերի պատրաստման ուղղությամբ Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ համագործակցությունը։ 2018թ․ դեկտեմբերին մեկնարկել է Ռոսատոմի քվոտաներով բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ծրագրերով Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական բուհերում սովորելու համար հայ ուսանողների ընտրությունը: 2019/20 ուսումնական տարվա համար հայ ուսանողներին հատկացվել է 4 քվոթա։ Այս տարի անցկացվել է Հայաստանի ավագ դպրոցականների միջև մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ամենամյա օլիմպիադայի եզրափակիչը, որի մրցանակակիրները արտոնություններ կստանան «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի հիմնական բուհեր, մասնավորապես՝ ՄԻՖԻ Միջազգային հետազոտական միջուկային համալսարան ընդունվելիս:
Ատոմային էներգետիկայի բնագավառում կրթությունը հանրայնացման նպատակով Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում ռուս մասնագետների մասնակցությամբ պարբերաբար անցկացվում են կրթական միջոցառումներ, իսկ Հայաստանի ներկայացուցիչները մասնակցում են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի աջակցությամբ անցակցվող հումանիտար և միջազգային մշակութային նախագծերին։
Նիստի արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի հանրայնացման և հասարակական ընկալման ձևավորման ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ հայկական ԱԷԿ-ը տարածաշրջանի միակ ատոմակայանն է։ Այն ապահովում է Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 30%-ը։ ՀԱԷԿ-ի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները կավարտվեն 2021թ․ վերջին, որի արդյունքում այն կհագեցվի ժամանակակից սարքավորումներով, իսկ անվտանգության աստիճանը կհասցվի միջազգային չափանիշներին։

В Ереване состоялось Заседание Совместного Координационного Комитета по проекту модернизации и продления срока эксплуатации Армянской АЭС
12 марта в Ереване состоялось восьмое заседание Совместного Координационного Комитета по проекту модернизации и продления срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС. В совещании приняли участие представители Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Армения, Государственного комитета при правительстве Республики Армения по регулированию ядерной безопасности, ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» (ААЭК), ЗАО НИИ «Арматом», Госкорпорации «Росатом», включая подразделения: АО «Русатом Сервис», АО «Концерн Росэнергоатом», АО «Техснабэкспорт».
Российскую делегацию возглавил первый заместитель генерального директора – директор блока по развитию и международному бизнесу Госкорпорации «Росатом» Кирилл Комаров, армянскую – первый заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения Гарегин Баграмян.
Участники заседания обсудили план действий на 2019 год и программу мероприятий до 2021 года, условия эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС после планово-предупредительного ремонта, а также продление срока действия Межправительственного соглашения о сотрудничестве России и Армении по данному проекту. Стороны рассмотрели также вопрос подготовки пилотного проекта по вывозу и переработке партии ОЯТ (отработавшего ядерного топлива).
Участники совещания обсудили двустороннее сотрудничество России и Армении в гуманитарной сфере и подготовке кадров для атомной энергетики. В декабре 2018 года стартовал набор кандидатов от Армении на обучение в ведущих технических университетах России, в том числе в Национальном исследовательском ядерном университете МИФИ, по программам бакалавриата, специалитета и магистратуры по целевым квотам Росатома. На 2019/20 учебный год выделено 4 квоты для армянских студентов. Также в этом году прошел финал Олимпиады по физике и математике, инициированной Росатомом и МИФИ. Победители и призеры Олимпиады получат льготы при поступлении и возможность бесплатного обучения в ведущих технических вузах РФ.
Для популяризации образования в сфере атомной энергетики на базе Национального политехнического университета Армении регулярно проводятся образовательные мероприятия с участием российских специалистов, а представители Армении принимают участие в международных культурных и гуманитарных проектах, которые реализуются при поддержке Госкорпорации «Росатом».
В целом, по итогам совещаний стороны договорились усилить взаимодействие в формировании общественной приемлемости и популяризации атомной энергетики в Республике Армения.
Напомним, что единственная в регионе Армянская АЭС находится возле города Мецамор. На АЭС производится более трети всей электроэнергии, вырабатываемой в Армении. Работы по проекту модернизации и продления срока эксплуатации ААЭС будут завершены к концу 2021 года, и Армения получит станцию, оснащенную современным оборудованием, а ее безопасность будет приближена к мировым стандартам.