Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի նիստը
Մարտի 12-ին Երևանում կայացել է Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի Համատեղ համակարգող կոմիտեի ութերորդ նիստը։ Քննարկմանը մասնակցել են Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, Կառավարության առընթեր Միջուկային անվտանգության կառավարման պետական կոմիտեի, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի, «Հայատոմ» ՓԲԸ-ի, «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի, ինչպես նաև «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության, «Ռոսէներգոատոմ Կոնցերն», «Տեխսնաբէքսպորտ» ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Ռուսական պատվիրակությունը գլխավորել է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովը, հայկական կողմը՝ Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Բաղրամյանը։
Նիստի մասնակիցները քննարկեցին 2019 թ. գործողությունների ծրագիրը և մինչև 2021թ․ միջոցառումների ծրագիրը, Հայկական ԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման պայմանները՝ պլանային-կանխարգելիչ վերանորոգման աշխատանքներից հետո, ինչպես նաև ՀԱԷԿ-ի արդիականացման շրջանակում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության մասին Միջկառավարական համաձայնագրի գործողության ժամկետի երկերաձգման հարցը։ Կողմերն քննարկեցին նաև օգտագործված միջուկային վառելիքի դուրս բերման և վերամշակման պիլոտային ծրագրի նախապատրաստման հարցը։
Նիստի մասնակիցները քննարկեցին նաև հումանիտար ոլորտում և ատոմային էներգետիկայի համար կադրերի պատրաստման ուղղությամբ Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ համագործակցությունը։ 2018թ․ դեկտեմբերին մեկնարկել է Ռոսատոմի քվոտաներով բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի ծրագրերով Ռուսաստանի առաջատար տեխնիկական բուհերում սովորելու համար հայ ուսանողների ընտրությունը: 2019/20 ուսումնական տարվա համար հայ ուսանողներին հատկացվել է 4 քվոթա։ Այս տարի անցկացվել է Հայաստանի ավագ դպրոցականների միջև մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ամենամյա օլիմպիադայի եզրափակիչը, որի մրցանակակիրները արտոնություններ կստանան «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի հիմնական բուհեր, մասնավորապես՝ ՄԻՖԻ Միջազգային հետազոտական միջուկային համալսարան ընդունվելիս:
Ատոմային էներգետիկայի բնագավառում կրթությունը հանրայնացման նպատակով Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում ռուս մասնագետների մասնակցությամբ պարբերաբար անցկացվում են կրթական միջոցառումներ, իսկ Հայաստանի ներկայացուցիչները մասնակցում են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի աջակցությամբ անցակցվող հումանիտար և միջազգային մշակութային նախագծերին։
Նիստի արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի հանրայնացման և հասարակական ընկալման ձևավորման ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ հայկական ԱԷԿ-ը տարածաշրջանի միակ ատոմակայանն է։ Այն ապահովում է Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 30%-ը։ ՀԱԷԿ-ի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքները կավարտվեն 2021թ․ վերջին, որի արդյունքում այն կհագեցվի ժամանակակից սարքավորումներով, իսկ անվտանգության աստիճանը կհասցվի միջազգային չափանիշներին։

A Session of the Joint Coordination Committee on the Project for the Armenian NPP Modernization and Life Extension Took Place in Yerevan
12 March the eighth session of the Joint Coordination Committee on the Project for the Armenian NPP Unit 2 modernization and life extension took place in Yerevan. The meeting was attended by representatives of the RA Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, the RA State Committee for Nuclear Safety Regulation, the “Haykakan Atomayin Electrakayan” CJSC (ANPP), the “Armatom” SRI CJSC, the “Rosatom” State Corporation including the following subsidiaries: the “Rusatom Service” JSC, the “Rosenergoatom Concern” JSC, the “Tekhsnabexport” JSC.
The Russian delegation was headed by Kirill Komarov, the First Deputy General Director, Director of the Unit for Development and International Business of the “Rosatom” State Corporation and the Armenian delegation was headed by Garegin Baghramyan, the First Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia.
The participants of the session discussed the action plan for 2019 and the program of activities till 2021, the Armenian NPP Unit 2 operating conditions following the outage, as well as the extension of the Intergovernmental Agreement on Cooperation between Russia and Armenia under this project. The parties also discussed the question related to preparation of a pilot project on transportation and reprocessing of a batch of SNF (spent nuclear fuel).
The participants of the meeting discussed the Russian-Armenian bilateral cooperation in the humanitarian area and in staff training for nuclear energy industry. In December, 2018 an enrollment of Armenian candidates started for studies at leading technical universities of Russia, including the “MEPhI” National Research Nuclear University, for Bachelor’s Degree, Specialist Degree and Master’s Degree programs according to the Rosatom target quotas. For the academic year 2019/20 four quotas were allocated for Armenian students. In addition, this year the Finals of the Academic Competition in Physics and Mathematics took place which had been initiated by the Rosatom and the MEPhI. The victors and the prize-winners of the competition will receive benefits during the admission and will have a chance of free tuition in leading technical higher education institutions of the Russian Federation.
For popularization of the education in the nuclear energy area, educational activities are regularly conducted based on the National Polytechnic University of Armenia with participation of Russian specialists, and the Armenian representatives are involved in international cultural and humanitarian projects that are being implemented under the support of the “Rosatom” State Corporation.
In general, according to the meeting results the parties agreed to enhance interaction in formation of the public acceptance and popularization of nuclear energy in the Republic of Armenia.
It is to be recalled that the Armenian NPP, which is the only nuclear power plant in the region, is located near Metsamor. More than one third of the electricity produced in Armenia is generated by the NPP. The activities of the project on the ANPP modernization and life extension will be completed by the end of 2021 and Armenia will have a plant fitted with modern equipment and its safety will be approximated to the international standards.