«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ աշխատակիցների երեխաները մասնակցել են «Միջազգային խելացի արձակուրդներ Ռոսատոմի դպրոցի հետ» հերթափոխին
Շարունակելով ատոմային ոլորտի սոցիալ-մշակութային նախագծերի աջակցության բնագավառում ձևավորված ավանդույթները` «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի հետ համատեղ հրավիրել է «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ աշխատակիցների երեխաներին մասնակցել «Միջազգային խելացի արձակուրդներ Ռոսատոմի դպրոցի հետ» հերթափոխին:
11-ից 15 տարեկան հինգ երեխա, որոնք ակտիվորեն մասնակցել էին «Ռոսատոմի դպրոց» նախագծի շրջանակներում իրականացվող “АТОМ ТВ” միջոցառումներին, դարձան Օռլյոնոկ համառուսական մանկական կենտրոնի 7-րդ հերթափոխի մասնակիցներ:
Հերթափոխի ծրագրի հիմքում ընկած էր երեխաների հաղորդակցական և ստեղծագործական ունակությունների զարգացման գաղափարը` հենվելով նրանց սեփական մշակութային փորձի վրա: Յուրաքանչյուր երեխա հնարավորություն ստացավ եռանդով մտնել այլ ժողովրդի մշակույթ տարատեսակ ակտիվ գործունեության միջոցով. ավանդույթներ և տոներ, զանազան արվեստանոցներ (հուշանվերների ստեղծումից մինչև թատերական բեմադրումներ, սպորտային խաղերից մինչև պարային ներկայացումներ):
Ծրագրի իրականացումն ապահովում էր «Ռոսատոմի դպրոց» միջազգային մանկական ճամբարների հմուտ մանկավարժներից կազմված թիմ:
Երեխաներն ապրում էին` շփվելով ինչպես իրենց մայրենի լեզվով, այնպես էլ ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով: Օգտագործվում էին նաև ունիվերսալ լեզուներ` ժեստեր, միմիկա, նշաններ, սխեմաներ:
Գլխավոր իրադարձություն դարձավ «Հյուսիսափայլ» («Северное сияние») մանկական մյուզիքլի պրեմիերան, որին մասնակցեց 1500 երեխա:
Ներկայացման մեջ ներգրավված էին «Միջազգային խելացի արձակուրդներ» հերթափոխի` Ռուսաստանից, Հունգարիայից, Ֆրանսիայից, Բուլղարիայից, Ուզբեկստանից, Հայաստանից և Եգիպտոսից ժամանած մասնակիցները:
Ատոմային ստորջրյա նավատորմի 60-ամյակի պատվին հերթափոխի լավագույն մասնակից Հրակ Դովլաթյանին պարգևատրեցին Երկրի Հյուսիսային բևեռ իրականացվող աշխարհում միակ մանկական ռեյսին մասնակցելու հավաստագրով: Այդ արժեքավոր նվերն Օռլյոնոկ-ին հանձնեց «Վայգաչ» ատոմային սառցահատի նավապետ Լեոնիդ Իռլիցան:

Дети сотрудников ЗАО “ААЭК” приняли участие в смене “Международные умные каникулы со Школой Росатома”
Продолжая традиции, сложившиеся в атомной отрасли по поддержке социально – культурных проектов, Госкорпорация “Росатом” совместно с Россотрудничеством пригласила детей сотрудников ЗАО “ААЭК” участвовать в смене “Международные умные каникулы со Школой Росатома”.
Пятеро детей в возрасте от 11 до 15 лет, принимавших активное участие в мероприятиях “АТОМ ТВ” в рамках проекта “Школа Росатома”, стали участниками 7-ой смены во Всероссийском детском центре Орленок.
В основе программы смены была идея развития коммуникативных и творческих способностей детей с опорой на их собственный культурный опыт. Каждый ребенок получил возможность деятельно войти в культуру другого народа через различные активности: традиции и праздники, различные мастерские (от создания сувениров до театральных постановок, от спортивных игр до танцевального перфоманса).
Реализацию программы обеспечивала команда опытных педагогов Международных детских лагерей «Школа Росатома».
Дети жили, общаясь как на своем родном языке, так и на русском и английском. Использовались и универсальные языки: жесты, мимика, знаки, схемы.
Центральным событием стала премьера детского мюзикла «Северное сияние», участниками которого стали 1500 ребят.
Спектакль представили участники смены «Международные умные каникулы» из России, Венгрии, Франции, Болгарии, Узбекистана, Армении и Египта.
В честь 60-летия атомного подводного флота лучшего участника смены - Грака Довлатяна из Армении - наградили сертификатом единственного в мире детского рейса на Северный полюс Земли. Такой ценный подарок орлёнку вручил капитан атомного ледокола «Вайгач» Леонид Ирлица.