Համատեղ կոորդինացիոն կոմիտեի հերթական նստաշրջանը
«Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման» նախագծի իրականացման շրջանակներում կկայանա Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև կնքված, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի՝ 2014 թ.-ի դեկտեմբերի 20-ից երկարացման բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի իրականացման վերահսկման Համատեղ կոորդինացիոն կոմիտեի (այսուհետ՝ ՀԿԿ) հերթական հինգերորդ նստաշրջանը՝ իրավասու մարմինների մասնակցությամբ («Ռոսատոմ» պետական կորպորացիա, ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն, ՀՀ ՄԱԿ ՊԿ, «ԻԿ ԱՍԷ» ԲԸ, «Ատոմտեխէներգո» ԲԸ ): Նստաշրջանից առաջ նախատեսվում է ՀԿԿ-ի մասնակիցների այցը տուրբինային արտադրամասի մեքենասրահ՝ լուսանկարահանումների և տեսագրումների իրականացմամբ:
Նստաշրջանի ընթացքում կքննարկվեն հետևյալ հարցերը.
- 2017 թ.-ի արդյունքները, աշխատանքների ընթացիկ վիճակը,
- ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի ՇԺԵ հետ կապված պարտավորությունները 2018-2019 թթ. համար,
- Աշխատանքների կատարման պլանները,
- ՀՀ ՄԱԿ ՊԿ պահանջները ՝ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկը շահագործելու թույլտվություն ստանալու պայմանների նկատմամբ,
- ՀԱԷԿ-ի սարքավորումների փոխարինման և արդիականացման աշխատանքների ծավալը և ժամանակացույցը 2018 թ.-ի համար,

Очередное заседание Совместного Координационного комитета
В рамках реализации проекта “Продление срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС” пройдет очередное пятое заседание Совместного Координационного комитета (далее СКК) по осуществлению контроля над реализацией Соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Армения о сотрудничестве в продлении срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской атомной электростанции от 20-го декабря 2014 года, с участием компетентных органов (Госкорпорация “Росатом, Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, ГК РЯБ РА, АО “ИК АСЭ”, АО “Атомтехэнерго”). До заседания планируется посещение участниками СКК машинный зал турбинного цеха с проведением фото- и видеосъемок.
Во время заседания будут обсуждены следующие вопросы :
- Итоги 2017 года, текущий статус работ
- Обязательства по ПСЭ энергоблока №2 ААЭС на 2018-19 годы
- Планы выполнения работ
- Требования ГК РЯБ РА к условиям получения разрешения на эксплуатацию энергоблока №2 ААСЭ в дополнительный срок эксплуатации