Հայկական ԱԷԿ-ի մասնագետների բենչմարքինգը Ռիվնեի ԱԷԿ-ում
2019 թ. մայիսի 13-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում Ռիվնեի ԱԷԿ-ում (ՌԱԷԿ) անցկացվեց ՇԿՀԱ ՄԿ կողմից կազմակերպված բենչմարքինգ` «Ռադիացիոն անվտանգության պայմանների և ճառագայթաակտիվ թափոնների (ՃԱԹ) հետ աշխատանքներ իրականացնելու պայմանների կազմակերպում» թեմայով, որի նպատակն էր ռադիացիոն անվտանգության և ճառագայթաակտիվ թափոնների հետ աշխատանքների իրականացման փորձի, գաղափարների և պրակտիկաների փոխանակումը:
Հայկական ԱԷԿ-ից (ՀԱԷԿ) բենչմարքինգին մասնակցում էին խմբի ղեկավար, գլխավոր ճարտարագետի` անվտանգության գծով տեղակալ Վովիկ Աթոյանը, Ռադիացիոն անվտանգության բաժնի պետ Միսակ Կիրակոսյանը, Ռադիացիոն անվտանգության բաժնի հերթափոխի պետ Մհեր Մելիքյանը և ՀԱԷԿ-ի հրապարակում ՇԿՀԱ ՄԿ ներկայացուցիչ Սերգեյ Կենջեցյանը` որպես համակարգող:
Ընդունող կողմը ՌԱԷԿ-ի Ռադիացիոն անվտանգության արտադրամասի (ՌԱԱ) և ակտիվազերծման ու ճառագայթաակտիվ թափոնների արտադրամասի մասնագետներն էին: Նրանք ներկայացրեցին «Ռադմոն» տվյալների բազայի և փոփոխությունների կառավարման «ASCom» համակարգի հետ աշխատելու փորձը, պատմեցին դոզաչափային թույլտվության ընթացակարգերի և պլանային կանխարգելիչ վերանորոգումների ժամանակահատվածներում աշխատանքային ժամանակի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման ընթացակարգերի կատարելագործման մասին, ռադիացիոն մոնիտորինգի ասպեկտների մասին, կիսվեցին անձնակազմի դոզաչափային բեռնվածքի նվազեցման միջոցառումների և շրջակա միջավայրի ռադիացիոն մոնիտորինգի իրականացման փորձով:
Բենչմարքինգի ընթացքում մասնակիցներն այցելեցին էներգաբլոկների հսկվող գոտի, ռադիացիոն վերահսկման վահանների սենյակներ, ռադիացիոն իրադրության վերահսկման ավտոմատացված համակարգի կենտրոնական կետ, ՃԱԹ վերամշակման տեղակայանք, ինչպես նաև ՌԱԷԿ-ի «Պոլեսյե» ժամանակակից տեղեկատվական կենտրոն: Հայ մասնագետները նաև ծանոթացան ռադիացիոն բարձր անվտանգության գոտիների ֆիզիկական պատնեշների կազմակերպմանը, «թեժ կետերի» հայտնաբերման ընթացակարգերին, նրանց գրանցման, հաշվառման, պաշտպանակման, տեսականշման, էկրանավորման և վարքի չափանիշներին, ռադիացիոն աղտոտման վերահսկման և չտարածման գործընթացին, ճառագայթաակտիվ աղտոտման վերահսկման ծրագրերին և մեթոդներին, շնչառական օրգանների անհատական պաշտպանության միջոցների և լրացուցիչ անհատական պաշտպանության միջոցների կիրառմանը, ճառագայթաակտիվ թափոնների հետ աշխատանքների իրականացմանը, ALARA մարմինների մեթոդաբանությանն ու գործունեությանը և նրանց արդյունավետությանը:
Եզրափակիչ խորհրդակցությանը, որն անցկացվում էր գլխավոր ճարտարագետ, ՌԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Պավել Կովտոնյուկի նախագահությամբ, Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին Ռիվնեի` ատոմային էներգետիկայի բնագավառի մասնագետներին ջերմ ընդունելության և ՇԿՀԱ ՄԿ միջոցառման հոյակապ կազմակերպման համար:
«Մենք լիովին իրականացրինք այցի պլանավորված ծրագիրը: Առաջինն, ինչին ուշադրություն դարձրինք, ՌԱԷԿ-ի ղեկավարության նվիրվածությունն է անվտանգության, այդ թվում նաև ռադիացիոն անվտանգության հարցերին: Մենք համոզվեցինք, որ ձեռնարկությունում հսկայական աշխատանք է կատարվել ռադիացիոն անվտանգության ուղղությամբ. մենք այստեղ ժամանակավոր լուծումներ չտեսանք, չէ որ ամեն ինչ մտածված է մանրամասնորեն և իրականացված` խելացիորեն: Հարկ է նշել նաև կայանի անձնակազմի ազնվությունը: Ձեր փորձը մեզ համար իրոք օրինակելի է: Այս այցը շատ ուսանելի էր. մենք արդեն կանխորոշել ենք ՌԱԷԿ-ի պրակտիկայի վրա հիմնված մի շարք միջոցառումներ, որոնք կցանկանայինք ներդնել մեր կայանում: Համոզված եմ` մենք կհամագործակցենք նաև ապագայում: Կարծում եմ, որ բենչմարքինգն ամբողջովին հաջողվեց », - ամփոփեց խմբի ղեկավար Վովիկ Աթոյանը:

Benchmarking of the Armenian NPP Specialists at the Rivne NPP
On 13-17 May, 2019 a WANO MC benchmarking was conducted at the Rivne NPP (RNPP) on the theme of «Organization of the radiation protection and radioactive waste (RW) management conditions» with a view to exchange experience, ideas and practices related to radiation protection and radwaste management.
The following ANPP specialists participated in the benchmarking: Vovik Atoyan, the Deputy Chief Engineer on Safety, as a team leader, Misak Kirakosyan, the Head of Radiation Protection Department, Mher Melikyan, the Shift Supervisor of Radiation Protection Department, and Sergey Kenjetsyan, the WANO MC Representative on the ANPP site, as a coordinator.
The host plant representatives were specialists of Radiation Protection Department (RSD) and Decontamination and Radioactive Waste Department of the Rivne NPP. They presented their experience in working with «Radmon» database and «ASCom» change management system, told about improvement of the dosimetric access procedures and enhancement of efficiency of using the working time during outage periods, about aspects of radiation monitoring, shared experience in implementing activities aimed at minimization of personnel dose loads and radiation monitoring of the environment.
During the visit the units controlled area, radiation monitoring panels, central post of the automated system of radiation situation monitoring, radwaste treatment facilitiy, as well as the RNPP modern information centre «Polesye» were visited. The Armenian specialists also became familiar with organization of physical barriers of the increased radiation protection areas, procedures on identification of «hot points», criteria of their registration, accounting, fencing, labelling, shielding and behaviour, process of monitoring and non-spread of radioactive contamination, programs and methods of radioactive contamination monitoring, use of respiratory organs personal protection equipment and additional personal protection equipment, radioactive waste management, methodology and performance of the ALARA bodies and their efficiency.
At the final meeting chaired by Pavel Kovtonyuk, Chief Engineer, First Deputy General Director of the RNPP, the representatives of the Armenian NPP thanked the Rivne nuclear specialists for the warm welcome and for an excellent organization of the WANO MC event.
«We have completely implemented the scheduled agenda of the visit. The first thing we noted is the commitment of the Rivne NPP management to safety issues, including radiation safety. We got evidence that a huge scope of work related to radiation protection was performed at the enterprise – we haven’t seen temporary solutions here, everything is thoroughly considered and wisely implemented. We would like to emphasize the openness of the plant staff. Your experience is really exemplary for us. This visit was very instructive - we have already identified a number of activities, based on Rivne NPP practices, which we would like to implement at our plant. I am sure we’ll continue our cooperation in future as well. I think this benchmarking was a success», - summed up Vovik Atoyan, the team leader.