Հայկական ԱԷԿ-ի մասնագետների բենչմարքինգը Ռիվնեի ԱԷԿ-ում
2019 թ. մայիսի 13-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում Ռիվնեի ԱԷԿ-ում (ՌԱԷԿ) անցկացվեց ՇԿՀԱ ՄԿ կողմից կազմակերպված բենչմարքինգ` «Ռադիացիոն անվտանգության պայմանների և ճառագայթաակտիվ թափոնների (ՃԱԹ) հետ աշխատանքներ իրականացնելու պայմանների կազմակերպում» թեմայով, որի նպատակն էր ռադիացիոն անվտանգության և ճառագայթաակտիվ թափոնների հետ աշխատանքների իրականացման փորձի, գաղափարների և պրակտիկաների փոխանակումը:
Հայկական ԱԷԿ-ից (ՀԱԷԿ) բենչմարքինգին մասնակցում էին խմբի ղեկավար, գլխավոր ճարտարագետի` անվտանգության գծով տեղակալ Վովիկ Աթոյանը, Ռադիացիոն անվտանգության բաժնի պետ Միսակ Կիրակոսյանը, Ռադիացիոն անվտանգության բաժնի հերթափոխի պետ Մհեր Մելիքյանը և ՀԱԷԿ-ի հրապարակում ՇԿՀԱ ՄԿ ներկայացուցիչ Սերգեյ Կենջեցյանը` որպես համակարգող:
Ընդունող կողմը ՌԱԷԿ-ի Ռադիացիոն անվտանգության արտադրամասի (ՌԱԱ) և ակտիվազերծման ու ճառագայթաակտիվ թափոնների արտադրամասի մասնագետներն էին: Նրանք ներկայացրեցին «Ռադմոն» տվյալների բազայի և փոփոխությունների կառավարման «ASCom» համակարգի հետ աշխատելու փորձը, պատմեցին դոզաչափային թույլտվության ընթացակարգերի և պլանային կանխարգելիչ վերանորոգումների ժամանակահատվածներում աշխատանքային ժամանակի օգտագործման արդյունավետության բարձրացման ընթացակարգերի կատարելագործման մասին, ռադիացիոն մոնիտորինգի ասպեկտների մասին, կիսվեցին անձնակազմի դոզաչափային բեռնվածքի նվազեցման միջոցառումների և շրջակա միջավայրի ռադիացիոն մոնիտորինգի իրականացման փորձով:
Բենչմարքինգի ընթացքում մասնակիցներն այցելեցին էներգաբլոկների հսկվող գոտի, ռադիացիոն վերահսկման վահանների սենյակներ, ռադիացիոն իրադրության վերահսկման ավտոմատացված համակարգի կենտրոնական կետ, ՃԱԹ վերամշակման տեղակայանք, ինչպես նաև ՌԱԷԿ-ի «Պոլեսյե» ժամանակակից տեղեկատվական կենտրոն: Հայ մասնագետները նաև ծանոթացան ռադիացիոն բարձր անվտանգության գոտիների ֆիզիկական պատնեշների կազմակերպմանը, «թեժ կետերի» հայտնաբերման ընթացակարգերին, նրանց գրանցման, հաշվառման, պաշտպանակման, տեսականշման, էկրանավորման և վարքի չափանիշներին, ռադիացիոն աղտոտման վերահսկման և չտարածման գործընթացին, ճառագայթաակտիվ աղտոտման վերահսկման ծրագրերին և մեթոդներին, շնչառական օրգանների անհատական պաշտպանության միջոցների և լրացուցիչ անհատական պաշտպանության միջոցների կիրառմանը, ճառագայթաակտիվ թափոնների հետ աշխատանքների իրականացմանը, ALARA մարմինների մեթոդաբանությանն ու գործունեությանը և նրանց արդյունավետությանը:
Եզրափակիչ խորհրդակցությանը, որն անցկացվում էր գլխավոր ճարտարագետ, ՌԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Պավել Կովտոնյուկի նախագահությամբ, Հայկական ԱԷԿ-ի ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին Ռիվնեի` ատոմային էներգետիկայի բնագավառի մասնագետներին ջերմ ընդունելության և ՇԿՀԱ ՄԿ միջոցառման հոյակապ կազմակերպման համար:
«Մենք լիովին իրականացրինք այցի պլանավորված ծրագիրը: Առաջինն, ինչին ուշադրություն դարձրինք, ՌԱԷԿ-ի ղեկավարության նվիրվածությունն է անվտանգության, այդ թվում նաև ռադիացիոն անվտանգության հարցերին: Մենք համոզվեցինք, որ ձեռնարկությունում հսկայական աշխատանք է կատարվել ռադիացիոն անվտանգության ուղղությամբ. մենք այստեղ ժամանակավոր լուծումներ չտեսանք, չէ որ ամեն ինչ մտածված է մանրամասնորեն և իրականացված` խելացիորեն: Հարկ է նշել նաև կայանի անձնակազմի ազնվությունը: Ձեր փորձը մեզ համար իրոք օրինակելի է: Այս այցը շատ ուսանելի էր. մենք արդեն կանխորոշել ենք ՌԱԷԿ-ի պրակտիկայի վրա հիմնված մի շարք միջոցառումներ, որոնք կցանկանայինք ներդնել մեր կայանում: Համոզված եմ` մենք կհամագործակցենք նաև ապագայում: Կարծում եմ, որ բենչմարքինգն ամբողջովին հաջողվեց », - ամփոփեց խմբի ղեկավար Վովիկ Աթոյանը:

Бенчмаркинг специалистов Армянской АЭС на Ривненскую АЭС
13 по 17 мая 2019г. на Ривненской АЭС (РАЭС) был проведен бенчмаркинг ВАО АЭС-МЦ на тему «Организация режима радиационной безопасности и обращения с радиоактивными отходами (РАО)», целью которого являлся обмен опытом, идеями и практиками по направлению радиационной безопасности и обращения с РАО.
Участниками бенчмаркинга со стороны Армянской АЭС (ААЭС) были руководитель группы заместитель главного инженера по безопасности Вовик Атоян, начальник отдела радиационной безопасности Мисак Киракосян, начальник смены отдела радиационной безопасности Мгер Меликян и, в качестве координатора, представитель ВАО АЭС-МЦ на площадке ААЭС Сергей Кенджецян.
Принимающей стороной являлись специалисты цеха радиационной безопасности (ЦРБ) и цеха дезактивации и радиоактивных отходов РАЭС. Они представили опыт работы с базой данных «Радмон» и управлением изменениями «ASCom», рассказали о совершенствовании процедур дозиметрического допуска и повышения эффективности использования рабочего времени в периоды планово-предупредительных ремонтов, об аспектах радиационного контроля, поделились опытом реализации мероприятий по минимизации доз нагрузки персонала и радиационного контроля окружающей среды.
Во время визита было организовано посещение зоны контролируемого доступа энергоблоков, щитов радиационного контроля, центрального поста автоматизированной системы контроля радиационной обстановки, комплекса по переработке РАО, а также современного информационного центра РАЭС «Полесье». Армянские специалисты также ознакомились с организацией физических барьеров зон повышенной радиационной безопасности; процедурами по выявлению «горячих точек», критериями их регистрации, учета, ограждения, маркировки, экранирования и поведения; процессом контроля и нераспространения радиационного загрязнения; программами и методами контроля радиоактивного загрязнения; применением средств индивидуальной защиты органов дыхания и дополнительных средств индивидуальной защиты; обращением с РАО; методологией и функционированием органов ALARA и их эффективностью.
На итоговом совещании под председательством главного инженера - первого заместителя генерального директора РАЭС Павла Ковтонюка представители Армянской АЭС поблагодарили ривненских атомщиков за теплый прием и прекрасную организацию мероприятия ВАО АЭС-МЦ.
«Мы полностью реализовали запланированную программу визита. Первое, на что мы обратили внимание, так это приверженность руководства РАЭС к вопросам безопасности, в том числе, радиационной. Мы убедились, что на предприятии проделана огромная работа в части радиационной безопасности – мы не видим здесь временных решений, ведь все продумано досконально, реализовано мудро. Стоит отметить и открытость персонала электростанции. Ваш опыт для нас является действительно образцовым. Этот визит стал очень поучительным – мы уже определили ряд мероприятий по практикам РАЭС, которые хотели бы внедрить у себя. Уверен, мы будем сотрудничать и в дальнейшем. Считаю, бенчмаркинг полностью удался», - подытожил руководитель группы Вовик Атоян.