Հայկական ԱԷԿ-ի տաղավարն առաջին անգամ ներկայացված է «Ատոմէքսպո-2019» ֆորումին
Հայկական ԱԷԿ-ի (ՀԱԷԿ) տաղավարը ներկայացված է «Ատոմէքսպո-2019» XI Միջազգային ֆորումի շրջանակներում մասնագիտացված ցուցահանդեսում, որն անցնում է ապրիլի 15-16 Սոչիի գլխավոր մեդիակենտրոնում։ Տաղավարի այցելուները կարող են ծանոթանալ Հայկական ԱԷԿ-ի պատմությանը, տնտեսությանը, դրա նշանակությանը և Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի կարևորագույն նախագծի հետ՝ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականցման նախագծին։
Առ այսօր ՀԱէԿ-ը՝ Հարավային Կովկասում առաջին և միակ ատոմային էլեկտրակայանն է։ ՀԱԷԿ-ը ատոմային բնագավառի պատմության մեջ յուրահատուկ օբյեկտ է, կայանի 2-րդ էներգաբլոկը վերագործարկվել է 6,5 տարի կոնսերվացված լինելուց հետո։ Այսօր կայանը նոր փուլ է սկսում՝ կայանի գործունեության ժամկետի երկարաձգումը հնարավոր դարձավ հայ և ռուս մասնագետների շնորհիվ։ Հայաստանը, ունենալով գործող ԱԷԿ, մնում է «ատոմային ակումբում» և այդ բնագավառում նրա փորձը մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում, այս տարի ՀԱԷԿ-ը նոր ֆորմատով է ներկայացված։
«Առաջին անգամ Հայկական ԱԷԿ-ը ներկայացված է Ատոմէքսպո-ին սեփական տաղավարով։ Մենք այստեղ պատմելու բան ունենք, քանի որ մեր կայանի արդիականացման նախագծի շրջանակներում էներգաբլոկի և անվտանգության համակարգերի բաղադրիչների համալիր հետազոտման, ինչպես նաև միջուկային և ճառագայթային անվտանգության խնդիրների գնահատման մեծ փորձ է կուտակվել։ Բացի այդ, ՀԱԷԿ-ի արդիականացման շրջանակում կայանում ներդրվում են ամենաառաջատար տեխնոլոգիական լուծումներ։ Համոզված եմ, որ մեր ստենդը կգրավի ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին», - ասաց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը։ Նա նշեց նաև այսպիսի միջոցառումների կարևորությունը, ընդգծելով, որ ֆորումի շրջանակում կարելի է ոչ միայն կիսվել գործնական փորձով, այլ նաև քննարկել աշխարհում էներգետիկայի զարգացման և բնապահպանական հավասարակշռության պահպանման գլոբալ հարցերը։
Հիշեցնենք, «Ատոմէքսպո 2019» 11-րդ միջազգային մասնագիտացված համաժողովի շրջանակում առաջին անգամ ցուցադրվել է տարածաշրջանում միակ` հայկական ԱԷԿ-ի ստենդը: ՀԱԷԿ‑ում արտադրվում է երկրի Հայաստանում արդյունահանվող էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 1/3-ը: Կայանը թույլ է տալիս ապահովել երկրի բնակչությանն ու ձեռնարկություններին անխափան էներգոմատակարարմամբ ու երաշխավորել հայկական էներգոհամակարգի մոտ 400 Մգվտ գեներացվող հզորությունները:

The Armenian NPP Stand has been Presented for the First Time at
The Armenian NPP (ANPP) stand has been presented for the first time at a specialized exhibition in the framework of the ХI International Forum «Atomexpo-2019», which is held on 15-16 April in the Main Media Centre of Sochi. The visitors can become familiar with the Armenian NPP history, its role in the economics of the country and the most important on-going project in nuclear power industry of Armenia – the project on the Armenian NPP Unit 2 modernization and life extension.
The Armenian NPP is the first and the only nuclear power plant in the South Caucasus. The ANPP is a unique facility in the history of nuclear industry: the ANPP Unit 2 was restarted following a period of preservation for 6,5 years. Currently the plant is going through a new stage – the plant life extension is now possible thanks to a well coordinated work and professionalism of the Armenian and Russian specialists. Having an operating NPP, Armenia remains in the «nuclear club» and its experience in this industry arouses great interest. This year the ANPP has been presented in a new format.
«For the first time the Armenian NPP has been presented with its own stand at such a large-scale industry forum as «Atomexpo». Here we have a lot of things to tell, since in the framework of the project on modernization of our plant, wide experience has been gained in comprehensive survey of the unit and safety systems components, assessment of the issues related to nuclear, radiation and operational safety. In addition, in the process of modernization of the power generating equipment and safety systems, the most advanced process engineering solutions are being implemented at the ANPP. I’m sure that our stand and our experience will be useful for many participants and visitors of this forum», - said Movses Vardanyan, the «HAEK» CJSC General Director. He also noted the importance of similar events, emphasizing that «on the sideliness» of the forum you can not only exchange practical experience and best practice with colleagues from different countries, but also discuss global issues related to power industry development and preservation of ecological balance in the world.
It is to be recalled that the key topic of the ATOMEXPO-2019 is «Nuclear for Better Life». In the framework of the forum the participants will discuss global issues of zero-carbon energy development, responsible approach to ecology and natural resources, «green» investments, international partnership for sustainable development. The schedule also included IAEA, OECD NEA, WANO and WNA events related to the pressing issues of nuclear industry development. On the opening day of the forum ATOMEXPO AWARDS will take place as well. It’s an international award and it is awarded to companies for their contribution to development and use of nuclear technology for the benefit of the humanity.