Հայկական ԱԷԿ-ի տաղավարն առաջին անգամ ներկայացված է «Ատոմէքսպո-2019» ֆորումին
Հայկական ԱԷԿ-ի (ՀԱԷԿ) տաղավարը ներկայացված է «Ատոմէքսպո-2019» XI Միջազգային ֆորումի շրջանակներում մասնագիտացված ցուցահանդեսում, որն անցնում է ապրիլի 15-16 Սոչիի գլխավոր մեդիակենտրոնում։ Տաղավարի այցելուները կարող են ծանոթանալ Հայկական ԱԷԿ-ի պատմությանը, տնտեսությանը, դրա նշանակությանը և Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի կարևորագույն նախագծի հետ՝ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականցման նախագծին։
Առ այսօր ՀԱէԿ-ը՝ Հարավային Կովկասում առաջին և միակ ատոմային էլեկտրակայանն է։ ՀԱԷԿ-ը ատոմային բնագավառի պատմության մեջ յուրահատուկ օբյեկտ է, կայանի 2-րդ էներգաբլոկը վերագործարկվել է 6,5 տարի կոնսերվացված լինելուց հետո։ Այսօր կայանը նոր փուլ է սկսում՝ կայանի գործունեության ժամկետի երկարաձգումը հնարավոր դարձավ հայ և ռուս մասնագետների շնորհիվ։ Հայաստանը, ունենալով գործող ԱԷԿ, մնում է «ատոմային ակումբում» և այդ բնագավառում նրա փորձը մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում, այս տարի ՀԱԷԿ-ը նոր ֆորմատով է ներկայացված։
«Առաջին անգամ Հայկական ԱԷԿ-ը ներկայացված է Ատոմէքսպո-ին սեփական տաղավարով։ Մենք այստեղ պատմելու բան ունենք, քանի որ մեր կայանի արդիականացման նախագծի շրջանակներում էներգաբլոկի և անվտանգության համակարգերի բաղադրիչների համալիր հետազոտման, ինչպես նաև միջուկային և ճառագայթային անվտանգության խնդիրների գնահատման մեծ փորձ է կուտակվել։ Բացի այդ, ՀԱԷԿ-ի արդիականացման շրջանակում կայանում ներդրվում են ամենաառաջատար տեխնոլոգիական լուծումներ։ Համոզված եմ, որ մեր ստենդը կգրավի ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին», - ասաց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը։ Նա նշեց նաև այսպիսի միջոցառումների կարևորությունը, ընդգծելով, որ ֆորումի շրջանակում կարելի է ոչ միայն կիսվել գործնական փորձով, այլ նաև քննարկել աշխարհում էներգետիկայի զարգացման և բնապահպանական հավասարակշռության պահպանման գլոբալ հարցերը։
Հիշեցնենք, «Ատոմէքսպո 2019» 11-րդ միջազգային մասնագիտացված համաժողովի շրջանակում առաջին անգամ ցուցադրվել է տարածաշրջանում միակ` հայկական ԱԷԿ-ի ստենդը: ՀԱԷԿ‑ում արտադրվում է երկրի Հայաստանում արդյունահանվող էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 1/3-ը: Կայանը թույլ է տալիս ապահովել երկրի բնակչությանն ու ձեռնարկություններին անխափան էներգոմատակարարմամբ ու երաշխավորել հայկական էներգոհամակարգի մոտ 400 Մգվտ գեներացվող հզորությունները:

Впервые стенд Армянской АЭС представлен на форуме
Впервые стенд Армянской АЭС (ААЭС) представлен на специализированной выставке в рамках ХI Международного форума «Атомэкспо-2019», который проходит 15-16 апреля в главном медиацентре г. Сочи. У стенда посетители могут ознакомиться с историей Армянской АЭС, ее ролью в экономике страны и важнейшим на сегодня проектом в атомной энергетике Армении - проектом по модернизации и продлению срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС.
Армянская АЭС до сих пор это первая и единственная атомная электростанция на Южном Кавказе. ААЭС уникальный объект в истории атомной отрасли: 2-й энергоблок ААЭС заново был запушен в работу после пребывания в законсервированном виде консервации в течение 6,5 лет. Сегодня станция проходит новый этап - продление срока жизни станции стало возможным благодаря слаженной работе и профессионализму армянских и российских специалистов. Имея действующую АЭС, Армения остается «атомном клубе» и ее опыт в этой отрасли вызывает большой интерес и в этом году ААЭС представлена в новом формате.
«Впервые Армянская АЭС представлена на таком крупнейшем отраслевом форуме как «Атомэкспо» собственным стендом. Здесь нам есть что рассказать, поскольку в рамках проекта по модернизации нашей станции накоплен огромный опыт работ по комплексному обследованию энергоблока и элементов систем безопасности, оценке проблем ядерной, радиационной и эксплуатационной безопасности. Кроме того, в процессе модернизации электрогенерирующего оборудования и систем безопасности на ААЭС внедряются самые передовые технологические решения. Уверен, что наш стенд и опыт будет полезен многим участникам и гостям форума», - сказал директор ЗАО «ААЭС» Мовсес Варданян. Он также отметил важность подобных мероприятий, подчеркнув, что «на полях» форума можно не только обменяться практическим опытом и наработками с коллегами из разных стран, но и обсудить глобальные вопросы развития энергетики и сохранения экологического баланса в мире.
Напомним, ключевая тема «АТОМЭКСПО-2019» «Атомные технологии для лучшей жизни». В рамках форума участники обсудят глобальные вопросы развития безуглеродной энергетики, ответственного подхода к экологии и природным ресурсам, «зеленых» инвестиций, международного партнерства в целях устойчивого развития. Также в деловой программе запланированы мероприятия МАГАТЭ, АЯЭ ОЭСР, ВАО АЭС и WNA – по актуальным вопросам развития атомной отрасли. Также в день открытия форума состоится ATOMEXPO AWARDS. Эта международная награда и присуждается компаниям за вклад в развитие и использование атомных технологий на благо человечества.