Հայկական ատոմային ոլորտի մասնագետներն ուսումնասիրել են համաշխարհային լավագույն փորձը` ՀԱԷԿ-ում կիրառելու համար
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի մասնագետներն այցելել են Սմոլենսկի ԱԷԿ` շահագործման ինժեներական աջակցության ոլորտում առաջատար փորձի ուսումնասիրման նպատակով։
Հայկական մասնագետների այցը կայացել է Ատոմակայաններ շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի փորձի փոխանակման ծրագրի շրջանակում։ Համաշխարհային ասոցիացիայի առաքելությունն է՝ շահագործման փորձի եւ առաջատար պրակտիկայի փոխանակման միջոցով բարձրացնել ԱԷԿ-ների միջուկային անվտանգության մակարդակն ամբողջ աշխարհում։
Հայ մասնագետներն ուսումնասիրել են Սմոլենսկի ԱԷԿ-ի ժամանակավոր մոդիֆիկացիաների կառավարման, կոնֆիգուրացիաների հսկողության, էներգաբլոկների աշխատանքների մշտադիտարկման, անվտանգության հավանականային վերլուծության, կառավարման կազմակերպչական կառուցվածքի փոփոխության գործնական կիրառությունը։ Նրանք այցելել են գործող էներգաբլոկի ռեակտորային ու տուրբինային արտադրամասեր, բլոկի կառավարման վահանակ, ինչպես նաեւ բլոկի կառավարման վահանակի բազմաֆունկցիոնալ վարժասարք, որտեղ անց է կացվում օպերատիվ անձնակազմի վերապատրաստումը։
«Մենք դիմեցինք Ատոմակայաններ շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի Մոսկովյան կենտրոն փորձի փոխանակման այց կազմակերպելու խնդրանքով, որպիսզի տեսնենք, թե ինչպես է գործում շահագործման ինժեներական աջակցությունը Ռուսաստանի ԱԷԿ-ներից մեկում։ Մեզ խորհուրդ տրվեց այցելել Սմոլենսկի ԱԷԿ, քանի որ, նրանց կարծիքով, ինժեներական աջակցությունը այստեղ բարձր մակարդակի վրա է։ Մենք համոզվեցինք, որ դա այդպես է։ Սմոլենսկի ատոմային ոլորտի մասնագետները շատ օգտակար փորձ ունեն, որը մենք ուզում ենք կիրառել մեր ձեռնարկությունում», - նշեց Հայկական ԱԷԿ-ի միջուկային անվտանգության եւ հուսալիության բաժնի պետ Օլեգ Գրիգորյանը։
Սմոլենսկի ԱԷԿ-ի գլխավոր ինժեների տեղեկալ Օլեգ Կուժանիյազովի խոսքով, ինժեներական աջակցությունը էներգաբլոկների աշխատանքի անվտանգության վրա էական ազդեցություն է ունենում։ «Շահագործման ինժեներական աջակցությունը գործունեության շատ մեծ ոլորտ է։ Ընգրկում է իր մեջ այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են փորձարկումների հսկողությունը, տեխնիկական դիագնոստիկան, սարքավորումների աշխատանքների ռեժիմի անվտանգության վրա ազդեցության վերլուծությունը, ռեակտորի ակտիվ գոտու կառավարումը եւ այլ ուրիշ ասպեկտներ, որոնք կարեւոր են ԱէԿ֊ի աշխատանքի համար», ֊ ավելացրեց նա։
Ինչպես նշեց Հայկական ԱԷԿ֊ի շահագործման գծով գլխավոր ինժեների տեղակալ Աշոտ Օրդուբեկյանը, Ռուսաստանն ու Հայաստանը սերտ համագործակցում են խաղաղ ատոմի զարգացման ոլորտում։ «Հայկական ԱԷԿ֊ը՝ Կովկասում միակ ատոմային կայանն է։ Մենք շահագործում ենք 2-րդ էներգաբլոկը, որն ապահովում է հանրապետությունում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 40%-ը։ Այսօր մեր կայանում Ռուսաստանի աջակցությամբ տարվում են գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի 10 տարով երկարաձգման աշխատանքները՝ մինչեւ 2026 թ.։ Այդ նախագծի շրջանակում մենք պետք է կատարենք մեծ ծավալի աշխատանքներ, որտեղ պետք է կիրառել նաեւ կայանի ինժեներական աջակցության համակարգը։ Մենք շատ բան տեսանք Սմոլենսկի ԱԷԿ-ում եւ մտածում եմ, որ այդ տեղեկությունը օգտակար կլինի մեր հիմնարկում ինժեներական աջակցության խմբի կառավարման համար։ Մասնավորապես, հայ մասնագետները դրական պրակտիկանների թվում նշեցին Սմոլենսկի ատոմակայանում գործող ЕSОМS ավտոմատացված տեղեկատվական համակարգը, որը թույլ է տալիս էլեկտրոնային տեսքով վարել բոլոր անհրաժեշտ օպերատիվ փաստաթղթաշրջանառությունը, ինչպես նաեւ իրականացնել ժամանակավոր մոդիֆիկացիաների կառավարման սկզբունքները։
Հայկական ԱԷԿ-ի միջուկայի անվտանգության եւ հուսալիության բաժնի պետ Օլեգ Գրիգորյանը ընդգծեց ատոմային համայնքի մասնագետների միջեւ անընդհատ շփման անհրաժեշտությունը։ «Ատոմային էներգետիկան զարգանում է, ԱԷԿ-ում կիրառվում են նոր մեթոդներ ու մոտեցումներ։ Ինչքան հաճախ տեղի ունենա այսպիսի փորձի փոխանակում, այնքան ավելի լավ։ Այն մեր երկրների ատոմային էներգետիկային միայն օգուտ կբերի»,-ասաց նա։ «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիան միավորում է ակտիվներ՝ ատոմային էներգետիկայի, ԱԷԿ-ների նախագծման եւ կառուցման, ինչպես նաեւ էներգետիկ մեքենաշինության բնագավառներում:

Армянские атомщики изучили лучшие мировые практики с целью их применения на ААЭС
Специалисты Армянской атомной станции побывали на Смоленской АЭС, чтобы изучить передовые практики в области инженерной поддержки эксплуатации. Визит армянских специалистов состоялся в рамках программы по обмену опытом Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные станции (ВАО АЭС). Миссией ВАО АЭС является повышение уровня ядерной безопасности АЭС во всем мире путем обмена эксплуатационным опытом и передовой практикой.
Армянские специалисты изучили практики Смоленской АЭС по управлению временными модификациями, контролю конфигураций, мониторингу работы энергоблоков, применению вероятностного анализа безопасности, управлению изменениями организационно-функциональной структуры менеджмента инженерно-технической поддержки эксплуатации. Они побывали на действующем энергоблоке: в турбинном и реакторном зале, на блочном щите управления (БЩУ), также посетили полномасштабный тренажер БЩУ, где проходит подготовка оперативного персонала.
"Мы обратились в Московский центр ВАО АЭС с просьбой организовать обменный визит, чтобы посмотреть, как функционирует инженерная поддержка эксплуатации на одной из российских АЭС. Они нам рекомендовали Смоленскую станцию, потому что, по их мнению, инженерная поддержка здесь стоит на высоком уровне. Мы убедились, что это действительно так. У смоленских атомщиков есть много полезного опыта, который мы бы хотели внедрить на своем предприятии", - отметил начальник отдела ядерной безопасности и надежности Армянской АЭС Олег Григорян.
Как подчеркнул заместитель главного инженера Смоленской АЭС Олег Кужаниязов, инженерная поддержка оказывает существенное влияние на безопасность работы энергоблоков. "Инженерная поддержка эксплуатации - очень обширная область деятельности. Она включает в себя такие направления, как контроль испытаний, техническая диагностика, анализ влияния на безопасность режимов работы оборудования, управление активной зоной реактора и многие другие аспекты, важные для работы АЭС", - добавил он.
Как отметил заместитель главного инженера по эксплуатации Армянской АЭС Ашот Ордубекян, Россию и Армению связывает тесное сотрудничество в области развития мирного атома. "Армянская АЭС – единственная атомная станция на Кавказе. В эксплуатации у нас находится энергоблок N2, который обеспечивает около 40% потребляемой в Армении электроэнергии. Сейчас на нашей станции при поддержке России ведутся работы по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока на 10 лет - до 2026 года. В рамках этого проекта нам предстоит выполнить большой объем работ, в котором должна быть задействована также и система инженерной поддержки станции. Мы много чего увидели на Смоленской АЭС, и думаю, что эта информация будет полезна для формирования на нашем предприятии оптимальной группы инженерной поддержки". В частности, в числе положительных практик армянские специалисты отметили действующую на Смоленской станции автоматизированную информационную систему ЕSОМS, которая позволяет в электронном виде вести всю необходимую оперативную документацию, а также реализовывать принципы управления временными модификациями.
Начальник отдела ядерной безопасности и надежности Армянской АЭС Олег Григорян подчеркнул необходимость поддерживать постоянный контакт между специалистами атомного сообщества. "Атомная энергетика развивается, на АЭС внедряются новые методы и подходы. Чем чаще будет происходить подобный обмен опытом, тем лучше. Это принесет только пользу атомной энергетике наших стран",-отметил он.