Հայկական ատոմային ոլորտի մասնագետներն ուսումնասիրել են համաշխարհային լավագույն փորձը` ՀԱԷԿ-ում կիրառելու համար
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի մասնագետներն այցելել են Սմոլենսկի ԱԷԿ` շահագործման ինժեներական աջակցության ոլորտում առաջատար փորձի ուսումնասիրման նպատակով։
Հայկական մասնագետների այցը կայացել է Ատոմակայաններ շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի փորձի փոխանակման ծրագրի շրջանակում։ Համաշխարհային ասոցիացիայի առաքելությունն է՝ շահագործման փորձի եւ առաջատար պրակտիկայի փոխանակման միջոցով բարձրացնել ԱԷԿ-ների միջուկային անվտանգության մակարդակն ամբողջ աշխարհում։
Հայ մասնագետներն ուսումնասիրել են Սմոլենսկի ԱԷԿ-ի ժամանակավոր մոդիֆիկացիաների կառավարման, կոնֆիգուրացիաների հսկողության, էներգաբլոկների աշխատանքների մշտադիտարկման, անվտանգության հավանականային վերլուծության, կառավարման կազմակերպչական կառուցվածքի փոփոխության գործնական կիրառությունը։ Նրանք այցելել են գործող էներգաբլոկի ռեակտորային ու տուրբինային արտադրամասեր, բլոկի կառավարման վահանակ, ինչպես նաեւ բլոկի կառավարման վահանակի բազմաֆունկցիոնալ վարժասարք, որտեղ անց է կացվում օպերատիվ անձնակազմի վերապատրաստումը։
«Մենք դիմեցինք Ատոմակայաններ շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի Մոսկովյան կենտրոն փորձի փոխանակման այց կազմակերպելու խնդրանքով, որպիսզի տեսնենք, թե ինչպես է գործում շահագործման ինժեներական աջակցությունը Ռուսաստանի ԱԷԿ-ներից մեկում։ Մեզ խորհուրդ տրվեց այցելել Սմոլենսկի ԱԷԿ, քանի որ, նրանց կարծիքով, ինժեներական աջակցությունը այստեղ բարձր մակարդակի վրա է։ Մենք համոզվեցինք, որ դա այդպես է։ Սմոլենսկի ատոմային ոլորտի մասնագետները շատ օգտակար փորձ ունեն, որը մենք ուզում ենք կիրառել մեր ձեռնարկությունում», - նշեց Հայկական ԱԷԿ-ի միջուկային անվտանգության եւ հուսալիության բաժնի պետ Օլեգ Գրիգորյանը։
Սմոլենսկի ԱԷԿ-ի գլխավոր ինժեների տեղեկալ Օլեգ Կուժանիյազովի խոսքով, ինժեներական աջակցությունը էներգաբլոկների աշխատանքի անվտանգության վրա էական ազդեցություն է ունենում։ «Շահագործման ինժեներական աջակցությունը գործունեության շատ մեծ ոլորտ է։ Ընգրկում է իր մեջ այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են փորձարկումների հսկողությունը, տեխնիկական դիագնոստիկան, սարքավորումների աշխատանքների ռեժիմի անվտանգության վրա ազդեցության վերլուծությունը, ռեակտորի ակտիվ գոտու կառավարումը եւ այլ ուրիշ ասպեկտներ, որոնք կարեւոր են ԱէԿ֊ի աշխատանքի համար», ֊ ավելացրեց նա։
Ինչպես նշեց Հայկական ԱԷԿ֊ի շահագործման գծով գլխավոր ինժեների տեղակալ Աշոտ Օրդուբեկյանը, Ռուսաստանն ու Հայաստանը սերտ համագործակցում են խաղաղ ատոմի զարգացման ոլորտում։ «Հայկական ԱԷԿ֊ը՝ Կովկասում միակ ատոմային կայանն է։ Մենք շահագործում ենք 2-րդ էներգաբլոկը, որն ապահովում է հանրապետությունում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 40%-ը։ Այսօր մեր կայանում Ռուսաստանի աջակցությամբ տարվում են գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի 10 տարով երկարաձգման աշխատանքները՝ մինչեւ 2026 թ.։ Այդ նախագծի շրջանակում մենք պետք է կատարենք մեծ ծավալի աշխատանքներ, որտեղ պետք է կիրառել նաեւ կայանի ինժեներական աջակցության համակարգը։ Մենք շատ բան տեսանք Սմոլենսկի ԱԷԿ-ում եւ մտածում եմ, որ այդ տեղեկությունը օգտակար կլինի մեր հիմնարկում ինժեներական աջակցության խմբի կառավարման համար։ Մասնավորապես, հայ մասնագետները դրական պրակտիկանների թվում նշեցին Սմոլենսկի ատոմակայանում գործող ЕSОМS ավտոմատացված տեղեկատվական համակարգը, որը թույլ է տալիս էլեկտրոնային տեսքով վարել բոլոր անհրաժեշտ օպերատիվ փաստաթղթաշրջանառությունը, ինչպես նաեւ իրականացնել ժամանակավոր մոդիֆիկացիաների կառավարման սկզբունքները։
Հայկական ԱԷԿ-ի միջուկայի անվտանգության եւ հուսալիության բաժնի պետ Օլեգ Գրիգորյանը ընդգծեց ատոմային համայնքի մասնագետների միջեւ անընդհատ շփման անհրաժեշտությունը։ «Ատոմային էներգետիկան զարգանում է, ԱԷԿ-ում կիրառվում են նոր մեթոդներ ու մոտեցումներ։ Ինչքան հաճախ տեղի ունենա այսպիսի փորձի փոխանակում, այնքան ավելի լավ։ Այն մեր երկրների ատոմային էներգետիկային միայն օգուտ կբերի»,-ասաց նա։ «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիան միավորում է ակտիվներ՝ ատոմային էներգետիկայի, ԱԷԿ-ների նախագծման եւ կառուցման, ինչպես նաեւ էներգետիկ մեքենաշինության բնագավառներում:

The Armenian Nuclear Industry Specialists have Studied the Best World Practices to Apply them at the Armenian NPP
The specialists of the Armenian Nuclear Power Plant visited the Smolensk NPP to study the best practices in operations engineering support. The visit of the Armenian specialists took place in the framework of the experience exchange program of the World Association of Nuclear Operators (WANO). The WANO mission is to improve the safety level of NPPs worldwide through exchange of operating experience and best practice.
The Armenian specialists have studied the Smolensk NPP practices in management of temporary modifications, configuration control, units operation monitoring, application of probabilistic safety analysis (PSA), control of changes in functional organization of operations engineering support management. They visited the turbine and reactor halls of the operating unit, the main control room (MCR), as well as the MCR full-scope simulator room where the operating personnel training is conducted.
"We had requested the WANO Moscow Centre to organize an exchange visit to get to know how the operations engineering support is functioning at one of the Russian NPPs. They recommended us the Smolensk NPP, since, in their opinion, the engineering support was at a high level here. We saw that it was really the case. The nuclear power specialists of the Smolensk NPP have a lot of good practices that we would like to implement at our enterprise", - noted the Head of Nuclear Safety and Reliability Department of the Armenian NPP Oleg Grigoryan.
As emphasized by the Deputy Chief Engineer of the Smolensk NPP Oleg Kuzhaniyazov, the engineering support has a significant impact on the safety of units operation. "The operations engineering support is a very wide field of activity. It includes such areas as supervision of testing, technical diagnostics, analysis of the impact on safety of the equipment operation modes, reactor core control and many other aspects important for the NPP operation", - he added.
As stated by the Deputy Chief Engineer on Operation of the Armenian NPP Ashot Ordubekyan Russia and Armenia are closely cooperating in the area of peaceful atom development. "The Armenian NPP is the only nuclear power plant in the Caucasus. We are currently operating Unit 2, which supplies about 40% of electricity consumed in Armenia. At our plant under the support of Russia we are now implementing activities aimed at extension of the operating unit life for 10 years - till 2026. In the framework of this project we are to perform a large scope of work which will also involve the engineering support system of the plant. We have seen a lot of things at the Smolensk NPP and I think this information will be useful for formation of an optimum engineering support group at our company". In particular, among the good practices the Armenian specialists highlighted the ЕSОМS automated information system used at the Smolensk NPP which allows to maintain electronically the whole required operating documentation, as well as to implement the principles of management of temporary modifications.
The Head of the ANPP Nuclear Safety and Reliability Department Oleg Grigoryan emphasized the need for maintaining a permanent contact with the experts of the nuclear community. "The nuclear power industry is developing, new techniques and approaches are implemented at NPPs. The more frequently such an experience exchange takes place, the better. The nuclear power industry of our countries will only benefit from that",-he noted.