Իրականացվել է տեղեկատվահաշվողական համակարգի ծրագրատեխնիկական համալիրի սարքավորումների մուտքային վերահսկում
Հուլիսի 23-ին «Վեստ ինժինիրինգ»ՍՊԸ –ի (ООО«Вест-Инжиниринг») ներկայացուցիչը այցելել է ՀԱԷԿ՝ տեղեկատվահաշվողական համակարգի ծրագրատեխնիկական համալիրի սարքավորումների մուտքային վերահսկում իրականացնելու նպատակով: Մուտքային վերահսկման գործընթացը կազմակերպել է Տեխնիկական վերահսկողության բաժինը՝ Շահագործման երկարացման և ռեսուրսի բաժնի գլխավոր մասնագետների և «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Սարքավորումների ստուգման, մուտքային վերահսկման ընթացքում քանակական անճշտություններ կամ փաստաթղթային խնդիրներ չեն առաջացել. իր խոսքում փաստեց՝ Ջերմային ավտոմատիկայի և չափումների արտադրամասի պետի տեղակալ Սամսոն Պետրոսյանը: Շահագործման երկարացման և ռեսուրսի բաժնի գլխավոր մասնագետ Գրիգորի Անիսոնյանը նշեց, որ տեղեկատվական հաշվողական համակարգի ծրագրատեխնիկական համալիրի ամբողջական ներդրման գործընթացն ապահովելու համար նախատեսվում է 735 տվիչի մատակարարում: Նախատեսվում է նաև 18 արդյունաբերական համակարգչի մատակարարում, որոնց մոնտաժման և կարգաբերման աշխատանքները կիրականացվեն 2019թ-ին: Առաջիկայում նախատեսվում է տեղեկատվահաշվողական համակարգի միջոցով նոր պարամետրերի վերահսկման նախագծի մշակում և ՀԱԷԿ-ին տրամադրում ՌԴ ИК «АСЭ» ընկերության կողմից, իսկ վերահսկվող հին պարամետրերի արդիականացման նախագիծը կմշակի ՀԱԷԿ-ը:

Выполнен входной контроль оборудования программно-технического комплекса информационно-вычислительной системы
23 июля ААЭС посетил представитель ООО «ВЕСТ-Инжиниринг» с целью проведения входного контроля оборудования программно-технического комплекса информационно-вычислительной системы. Процесс входного контроля был организован Отделом технического контроля с вовлечением главных специалистов Отдела ресурса и продления эксплуатации и представителей компании «Русатом Сервис». Заместитель начальника Цеха тепловой автоматики и измерений Самсон Петросян заявил, что в ходе проверки оборудования и входного контроля не было выявлено каких–либо количественных неточностей и не возникло проблем, связанных с документацией. Главный специалист Отдела ресурса и продления эксплуатации Григорий Анисонян отметил, что планируется поставка 735 датчиков для обеспечения полного внедрения программно-технического комплекса информационно-вычислительной системы. Предусмотрена также поставка 18-и промышленных компьютеров, монтажно-наладочные работы которых будут выполнены в 2019 году. В ближайшее время планируется разработка проекта контроля новых параметров с помощью информационно-вычислительной системы и его предоставление ААЭС российской компанией ИК «АСЭ», а проект модернизации контролируемых старых параметров будет разработан Армянской АЭС.