Նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը այցելել են ՀԱԷԿ
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը և Հայաստանում Ռուսաստանի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը նոյեմբերի 27-ին այցելել են Հայկական ատոմային էլեկտրակայան (ՀԱԷԿ): Նրանց ուղեկցել են Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը և ՀԱէԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման աշխատանքների կապալառու «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը:
Նախարարի պաշտոնակատարը և դեսպանը շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի տուրբինային արտադրամասում, եղել կենտրոնական ղեկավարման վահանակում, ծանոթացել կայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ու արդիականացման նախագծի իրականացման ընթացքին։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Գարեգին Բաղրամյանը նշել է, որ ՀԱԷԿ-ի շահագործման երկարաձգման և արդիականացման նախագծի իրականացման արդյունքում կաճի էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը. «Բացի այն, որ մենք հնարավորություն ենք ստեղծում ատոմակայանի նախագծային ժամկետը երկարաձգել, միևնույն ժամանակ տեղի են ունենում էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման սարքավորումների վերազինման աշխատանքներ: Ընդհանուր ծրագրի արդյունքում ունենալու ենք արդեն 10 տոկոս հզորության ավելացում, ընդ որում՝ նույն վառելիքի ծախսի պարագայում: Այսինքն՝ մենք կունենանք ավելի մեծ արտադրության ծավալ և ավելի ցածր սակագին»:
Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ծրագրի շրջանակում արդեն ստորագրվել է 52 լրացուցիչ համաձայնագիր շուրջ 204 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով: Գործնականում ավարտվել է շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի առաջին փուլը:
Բաղրամյանը և Կոպիրկինն անդրադարձել են նաև հումանիտար բնագավառում Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությանը, ինչպես նաև ատոմային էներգետիկայի բնագավառի կադրերի պատրաստմանը:
Հայաստանում ՌԴ դեսպանը նշել է, որ Ռուսաստանին և Հայաստանին պատմականորեն կապում են առանձնահատուկ, դաշնակցային հարաբերություններ։Խորհրդային տարիներին հայ և ռուս մասնագետների ուժերով կառուցվել է իր տեխնոլոգիայով յուրահատուկ Հայկական ԱԷԿ-ը:
«Վերջին տարիներին հայ և ռուս մասնագետների հմուտ և համակարգված աշխատանքի շնորհիվ կայանում հսկայական ծավալի աշխատանք է իրականացվել։ Կողմերը կատարում են իրենց պարտավորությունները։ ՀԱէԿ-ի արդիանականցման ընթացքը գտնվում է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչյովի հատուկ հսկողության ներքո», - նշել է Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովն իր հերթին նշել է, որ 2019 թվականին ՀԱԷԿ-ի վրա երկու անգամ ավելի շատ աշխատանք ստիպված կլինեն անել, քան ներկայումս։
«Հաջորդ տարի մենք պետք է ավարտենք աշխատանքը մեքենասրահում՝ ավարտելով չորրորդ տուրբոագրեգատորի արդիականացումը, աշխատանքների մեծ մասը նախատեսված է ռեակտորային կենտրոնում», – նշել է Սալկովը։
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը նշել է, որ ՀԱԷԿ-ի աշխատանքը 2019-ին 105 օրով կդադարեցվի։
Այնուհետև տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն. «Ռոսատոմ» ընկերության կողմից պարգևներ են հանձնվել Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 12 աշխատակիցների, որոնք մեծ ներդրում են ունեցել կայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի իրականացման գործում:

Исполняющий обязанности Министра Гарегин Баграмян и Посол РФ в РА Сергей Копыркин посетили АЭС
Исполняющий обязанности Министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Гарегин Баграмян и Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин посетили 27 ноября Армянскую атомную электростанцию (ААЭС). Их сопровождали генеральный директор АЭС Мовсес Варданян и Евгений Сальков - генеральный директор Акционерного общества «Русатом сервис», являющейся подрядчиком при реализации работ по продлению срока эксплуатации и модернизации ААЭС. Исполняющий обязанности Министра и Посол посетили турбинный цех ААЭС, помещение блочного щита управления, ознакомились с ходом реализации проекта по продлению срока эксплуатации и модернизации станции.
Во время брифинга с журналистами Гарегин Баграмян отметил, что в результате продления срока эксплуатации и модернизации ААЭС увеличится производство электроэнергии.
«Кроме того, что мы создаем возможность продлить проектный срок эксплуатации атомной станции, осуществляются работы по модернизации энергоблока и переоснащению оборудования. В результате реализации программы мощность станции увеличится на 10%, причем с использованием того же объема топлива. То есть, у нас будет больший объем производства и более низкий тариф» Исполняющий обязанности Министра отметил, что в рамках программы уже подписаны 52 дополнительных соглашения на сумму порядка 204 миллиона долларов. Практически завершен первый этап программы по продлению срока эксплуатации.
Баграмян и Копыркин коснулись также вопросов сотрудничества Армении и России в гуманитарной области, а также подготовки кадров в сфере атомной энергетики. Посол РФ в Армении отметил, что Россию и Армению исторически связывают особые, союзнические отношения. В советские годы усилиями армянских и российских специалистов построена отличающаяся особой технологией Армянская АЭС.
«В последние годы благодаря умелой и скоординированной работе на станции проведен огромный объем работы. Стороны выполняют свои обязательства. Процесс модернизации ААЭС находится под особым контролем генерального директора государственной корпорации «Росатом» Алексея Лихачева», - отметил Сергей Копыркин. Затем состоялась церемония награждения. От имени компании «Ростатом» были вручены награды 12 сотрудникам Армянской атомной электростанции, которые внесли весомый вклад в дело реализации проекта по продлению строка эксплуатации станции.