ՊՆՎ 2019- ՌԵԱԿՏՈՐԱՅԻՆ ԱՐՏԱԴՐԱՄԱՍ. ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ԺԱՄԿԵՏԻ ԵՐԿԱՐԱՑՄԱՆՆ (ՇԺԵ) ՈՒՂՂՎԱԾ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ
Ռեակտորային արտադրամասը (ՌԱ) հանդիսանում է ՀԱԷԿ-ի հիմնական կառուցվածքային ստորաբաժանումներից մեկը, որի հիմնական գործառույթներից է ռեակտորի և ՌԱ սարքավորումների անվտանգ, հուսալի և արդյունավետ շահագործումը: Ինչպես հայտնի է , ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի նախագծային ժամկետը սահմանված է եղել 30 տարի, որը պայմանավորված է եղել նախկինում շահագործման փորձի պակասով, ինչպես նաև սարքավորումների աշխատանքային ռեսուրսների կառավարման փորձի պակասով: Միջազգային շահագործման պրակտիկան հնարավորություն տվեց վերանայել և երկարացնել ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետները:
Այդ կապակցությամբ ՀԱԷԿ-ում մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ արդեն իրականացվել են մեծածավալ աշխատանքներ ՌԱ-ի հիմնական և օժանդակ սարքավորումների հետագա շահագործման հնարավորությունը գնահատելու և շահագործման ժամկետները երկարացնելու հիմնավորման ուղղությամբ:
ՊՆՎ-2019-ի ընթացքում ՇԺԵ ծրագրի շրջանակներում Ռեակտորային արտադրամասը (ՌԱ) իրականացնում է հետևյալ հիմնական աշխատանքները՝
1. ռեակտորի աշխատած վառելիքի ամբողջական բեռնաթափում ռեակտորի իրանի հետազոտման նպատակով,
2. ռեակտորի վերին բլոկի արդիականացման աշխատանքներ,
3. ռեակտորի իրանի գործիքային հետազոտում (չեխական Շկոդա ընկերության մասնագետների կողմից),
4. գլխավոր փակիչ սողնակների (թվով 5 հատ) կապիտալ վերանորոգում և գործիքային հետազոտում, մնացածի (թվով 7 հատ) վերանորոգումը և հետազոտումը կատարվել էր 2016թ.,
5. առաջին կոնտուրի 2-րդ, 3-րդ, 6-րդ շրջանառու հանգույցների և ճնշման փոխհատուցչի ջերմամեկուսացման փոխարինում նորով, մնացած հանգույցների ջերմամեկուսացման (1-ին,4-րդ, 5-րդ) փոխարինումը կատարվել էր 2018 թ.
6. անվտանգության համակարգերից`
ամբողջությամբ արդիականացվել է լոկալացնող ցայտաջրմուղային համակարգը, գործող հին պոմպերը փոխարինելով նորերով,

ППР 2019г.- РЕАКТОРНЫЙ ЦЕХ РАБОТЫ ПО ПРОДЛЕНИЮ СРОКА ЭКСПЛУАТАЦИИ (ПСЭ)
Реакторный цех (РЦ) является одним из основных структурных подразделений ААЭС, в основные функции которого входит безопасная, надежная и эффективная эксплуатация реактора и оборудования РЦ. Как известно, проектный срок службы блока №2 ААЭС был установлен в 30 лет, что было обусловлено недостатком опыта эксплуатации, а также недостатком опыта управления эксплуатационным ресурсом оборудования в прошлом. Международная практика эксплуатации дала возможность пересмотреть и продлить сроки эксплуатации блока №2 ААЭС.
В связи с этим на ААЭС совместно с рядом международных организаций был выполнен большой объем работ по оценке возможности дальнейшей эксплуатации основного и вспомогательного оборудования РЦ и обоснованию продления сроков эксплуатации.
Во время ППР 2019г. в рамках программы ПСЭ Реакторный цех (РЦ) осуществляет следующие основные работы:
- полная выгрузка отработанного топлива из реактора с целью обследования корпуса реактора,
- работы по модернизации верхнего блока реактора,
- инструментальное обследование корпуса реактора (специалистами чешской компании Шкода),
- капитальный ремонт и инструментальное обследование 5-и главных запорных задвижек, ремонт и обследование остальных 7-и задвижек были выполнены в 2016 году,
- замена теплоизоляции 2-ой, 3-ей, 6-ой циркуляционных петель первого контура и компенсатора давления, замена теплоизоляции остальных петель (1-ая, 4-ая, 5-ая) была выполнена в 2018 году.
- Из систем безопасности:
- полностью модернизирована локализующая спринклерная система с заменой действующих старых насосов на новые,