Քննարկվել են ատոմային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում
Մարտի 20-ին տեղի է ունեցել «Ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» թեմայով քննարկում՝ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխգործակցության շրջանակում:
Քննարկման ընթացքում կարևորվել է ՀԱԷԿ-ի աշխատած միջուկային վառելիքը Հայաստանից ՌԴ տեղափոխելու հարցը: Այդ համատեքստում նշվել է, որ աշխատած միջուկային վառելիքի ՌԴ արտահանման և հետագա վերամշակման պիլոտային ծրագրի իրականացման նպատակով ստեղծվել է հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խումբ՝ տեխնիկատնտեսական և տրանսպորտատեխնոլոգիական սխեմայի ուսումնասիրություններ իրականացնելու համար:
ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ, հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խմբի հայկական կողմի ղեկավար Վարդան Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ այդ ուսումնասիրությունների արդյունքներով կիրականացվեն տեխնիկական միջոցների, ենթակառուցվածքների նախապատրաստման աշխատանքները, ինչպես նաև պիլոտային ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի նախապատրաստում, որից հետո միայն կսկսվի պիլոտային ծրագրի իրականացումը:
«Պիլոտային ծրագրի իրականացումը կարևոր է նաև լոգիստիկ ու կազմակերպչական հարցերի լուծման առումով»,- ընդգծել է Վարդան Մարտիրոսյանը։
«Տեխսնաբէքսպորտ» ԲԸ ռազմավարական մարքեթինգի դեպարտամենտի ղեկավար Իրինա Ժերդեցկայան քննարկման մասնակիցներին է ներկայացրել աշխատած միջուկային վառելիքի հետ վարվելու համաշխարհային փորձը:
Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրենի խորհրդական Գերա Սևիկյանն անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցին։
«Արդեն իսկ երկարաձգվել են ավելի քան 2500 անուն մասնագիտական բաղադրիչների, համակարգերի և կոնստրուկցիաների շահագործման ժամկետները։ Արդիականացվել են տուրբինային արտադրամասի հիմնական հանգույցները, անցկացվել է մի քանի կիլոմետր մալուխ, ապամոնտաժվել ու տեղադրվել են սարքավորումներ։ 2019 թվականին մեքենայական սրահում իրականացվող մոնտաժման ու գործարկման համալիր աշխատանքների շրջանակում նախատեսվում է 2-րդ տուրբոգեներատորի տեղադրումը, և կսկսվեն կայանի հիմնական համակարգերի անվտանգության բարձրացման աշխատանքները։ Նախագծի ավարտին Հայաստանը կունենա ավելի բարձր արդյունավետությամբ ԱԷԿ, իսկ դրա անվտանգության մակարդակը կմոտեցվի համաշխարհային չափանիշներին»,- նշել է Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրենի խորհրդականը:
Քննարկումների ժամանակ փորձագետները նշել են, որ ատոմային էներգետիկայի զարգացումը չափազանց կարևոր է և ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, և ժամանակն է նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել նմանատիպ հզորությունների ուղղությամբ։
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Էներգետիկայի և էլեկտրոտեխնիկայի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Արամ Գևորգյանը նշել է, որ տնտեսության զարգացման հեռանկարում Հայաստանին անհրաժեշտ է 600-1000 Մվտ հզորությամբ ԱԷԿ, որը կընդլայնի տարածաշրջանի երկրներ էլեկտրաէներգիա արտահանելու հնարավորությունները։
«Ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, ՀՀ ԿԱ միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի, Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ), «Հայատոմ» ՓԲԸ գիտահետազոտական ինստիտուտի, հասարակական կազմակերպությունների, ատոմային էներգետիկայի ճյուղերում մասնագիտացված կադրեր պատրաստող բուհերի ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
Հանդիպում-քննարկումը կազմակերպել էր «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան՝ «Հայատոմ» ՓԲԸ գիտահետազոտական ինստիտուտի աջակցությամբ։

Discussion of the Nuclear Energy Development Prospects in Armenia
In the framework of the Russian-Armenian cooperation in nuclear industry on March 20 a discussion entitled «The prospects of nuclear power industry development in Armenia» was held.
During the discussion importance was attached to the issue of the ANPP spent nuclear fuel transportation from Armenia to the Russian Federation. In this context it was noted that with a view to implement a pilot project on export of the spent nuclear fuel to the RF and its further reprocessing a joint Russian-Armenian working group was established to perform feasibility and transportation flow chart studies.
Vardan Martirosyan, the Head of the Development and Investment Projects Department of the RA Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, Leader of the Armenian team of the joint Russian-Armenian working group emphasized that based on the results of those studies the activities aimed at preparation of equipment and infrastructure would be performed, as well as the documents required for implementation of the pilot project would be prepared, and only after that the implementation of the pilot project would start.
«The implementation of the pilot project is also important in terms of solving logistics and organizational issues», - highlighted Vardan Martirosyan.
Irina Zherdetskaya, the Head of the Strategic Marketing Department of the «Tekhsnabexport» JSC presented the international experience in spent nuclear fuel handling to the participants of the discussion. Gera Sevikyan, the Advisor to the Armenian NPP Director touched upon the issue of the ANPP Unit 2 modernization and long-term operation.
«The service life of more than 2500 pieces of dedicated systems, structures and components has already been extended. The main components of the turbine hall were upgraded, several kilometers of cables were laid, equipment was dismantled and installed. In 2019 in the framework of comprehensive installation and commissioning activities to be performed in the turbine hall it is scheduled to install the 2-nd turbine generator, and activities aimed at safety enhancement of the plant major systems will be started. Upon project completion Armenia will have a more efficient NPP and its safety level will be approximated to the international standards», - stated the Advisor to the Armenian NPP Director.
During the discussions the experts noted that the development of nuclear power industry was critical and was of strategic importance to Armenia and it was time to implement preparatory activities related to replacement capacities. Aram Gevorgyan, the Deputy Director of the Power and Electrical Engineering Institute of the National Polytechnic University of Armenia stated that for future economic development Armenia would need a 600-1000MW NPP which would expand the capabilities of electricity export to the countries of the region. The discussion «Nuclear Energy Development Prospects in Armenia» was attended by representatives and experts of the RA Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, the RA Committee for Nuclear Safety Regulation, the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP), the «Аrmatom» CJSC Scientific Research Institute, public organizations, higher education institutions that train specialists for nuclear industry.
The discussion meeting had been organized by the «Rosatom» State Corporation under support of the «Аrmatom» CJSC Scientific Research Institute.