Քննարկվել են ատոմային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում
Մարտի 20-ին տեղի է ունեցել «Ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» թեմայով քննարկում՝ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխգործակցության շրջանակում:
Քննարկման ընթացքում կարևորվել է ՀԱԷԿ-ի աշխատած միջուկային վառելիքը Հայաստանից ՌԴ տեղափոխելու հարցը: Այդ համատեքստում նշվել է, որ աշխատած միջուկային վառելիքի ՌԴ արտահանման և հետագա վերամշակման պիլոտային ծրագրի իրականացման նպատակով ստեղծվել է հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խումբ՝ տեխնիկատնտեսական և տրանսպորտատեխնոլոգիական սխեմայի ուսումնասիրություններ իրականացնելու համար:
ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերի վարչության պետ, հայ-ռուսական համատեղ աշխատանքային խմբի հայկական կողմի ղեկավար Վարդան Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ այդ ուսումնասիրությունների արդյունքներով կիրականացվեն տեխնիկական միջոցների, ենթակառուցվածքների նախապատրաստման աշխատանքները, ինչպես նաև պիլոտային ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի նախապատրաստում, որից հետո միայն կսկսվի պիլոտային ծրագրի իրականացումը:
«Պիլոտային ծրագրի իրականացումը կարևոր է նաև լոգիստիկ ու կազմակերպչական հարցերի լուծման առումով»,- ընդգծել է Վարդան Մարտիրոսյանը։
«Տեխսնաբէքսպորտ» ԲԸ ռազմավարական մարքեթինգի դեպարտամենտի ղեկավար Իրինա Ժերդեցկայան քննարկման մասնակիցներին է ներկայացրել աշխատած միջուկային վառելիքի հետ վարվելու համաշխարհային փորձը:
Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրենի խորհրդական Գերա Սևիկյանն անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցին։
«Արդեն իսկ երկարաձգվել են ավելի քան 2500 անուն մասնագիտական բաղադրիչների, համակարգերի և կոնստրուկցիաների շահագործման ժամկետները։ Արդիականացվել են տուրբինային արտադրամասի հիմնական հանգույցները, անցկացվել է մի քանի կիլոմետր մալուխ, ապամոնտաժվել ու տեղադրվել են սարքավորումներ։ 2019 թվականին մեքենայական սրահում իրականացվող մոնտաժման ու գործարկման համալիր աշխատանքների շրջանակում նախատեսվում է 2-րդ տուրբոգեներատորի տեղադրումը, և կսկսվեն կայանի հիմնական համակարգերի անվտանգության բարձրացման աշխատանքները։ Նախագծի ավարտին Հայաստանը կունենա ավելի բարձր արդյունավետությամբ ԱԷԿ, իսկ դրա անվտանգության մակարդակը կմոտեցվի համաշխարհային չափանիշներին»,- նշել է Հայկական ԱԷԿ-ի տնօրենի խորհրդականը:
Քննարկումների ժամանակ փորձագետները նշել են, որ ատոմային էներգետիկայի զարգացումը չափազանց կարևոր է և ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, և ժամանակն է նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնել նմանատիպ հզորությունների ուղղությամբ։
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Էներգետիկայի և էլեկտրոտեխնիկայի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Արամ Գևորգյանը նշել է, որ տնտեսության զարգացման հեռանկարում Հայաստանին անհրաժեշտ է 600-1000 Մվտ հզորությամբ ԱԷԿ, որը կընդլայնի տարածաշրջանի երկրներ էլեկտրաէներգիա արտահանելու հնարավորությունները։
«Ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության, ՀՀ ԿԱ միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի, Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ), «Հայատոմ» ՓԲԸ գիտահետազոտական ինստիտուտի, հասարակական կազմակերպությունների, ատոմային էներգետիկայի ճյուղերում մասնագիտացված կադրեր պատրաստող բուհերի ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
Հանդիպում-քննարկումը կազմակերպել էր «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան՝ «Հայատոմ» ՓԲԸ գիտահետազոտական ինստիտուտի աջակցությամբ։

Обсуждение перспектив развития атомной энергетики в Армении
В рамках сотрудничества России и Армении в сфере атомной энергетики 20 марта состоялось обсуждение на тему “Перспективы развития атомной энергетики в Армении”. В ходе обсуждения особое внимание было уделено вопросу вывоза отработанного ядерного топлива с ААЭС из Армении в РФ. В этом контексте было отмечено, что для реализации пилотного проекта по вывозу в Россию и переработке отработанного топлива с ААЭС создана армяно-российская совместная рабочая группа с целью изучения технико-экономической и транспортно-технологической схемы.
Начальник департамента управления кредитных и грантовых программ Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, руководитель армянской стороны совместной армяно-российской рабочей группы Вардан Мартиросян подчеркнул, что на основании результатов этих исследований будут реализованы работы по подготовке технических средств и инфраструктуры, а также подготовлены необходимые документы для реализации пилотной программы. Только после этого начнется реализация пилотного проекта. «Пилотный проект имеет стратегическое значение также с точки зрения решения логистических и организационных вопросов»,- подчеркнул Вардан Мартиросян.
Ирина Жердецкая, руководитель Департамента стратегического маркетинга АО «Техснабэкспорт» представила участникам обсуждения мировой опыт обращения с отработавшим ядерным топливом. Советник директора Армянской АЭС Гера Севикян затронул вопрос модернизации и продления срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС.
«Уже продлены сроки эксплуатации более 2500 единиц специализированных компонентов, систем и конструкций. Модернизированы основные узлы турбинного цеха, проложены километры кабелей, демонтировано и установлено оборудование. На 2019 год запланирована установка второго турбогенератора в рамках комплекса монтажных и пуско-наладочных работ в машинном зале, и начнутся работы по повышению безопасности основных систем станции. После окончания проекта Армения получит более мощную АЭС, а ее безопасность будет приближена к мировым стандартам»,- отметил советник директора Армянской АЭС.
Во время дискуссии эксперты отметили, что развитие атомной энергетики крайне важно и имеет стратегическое значение для Армении, и уже пора начинать работу по подготовке замещающих мощностей. Заместитель директора Института энергетики и электротехники Национального политехнического университета Армении Арам Геворкян отметил, что в перспективе для развития экономики Армении понадобится АЭС мощностью 600-1000 МВт, которая расширит возможности по экспорту электроэнергии в страны региона.
В обсуждении на тему “Перспективы развития атомной энергетики в Армении” приняли участие представители и эксперты Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве РА, Армянской атомной электростанции (ААЭС), Научно-исследовательского института ЗАО “АРМАТОМ”, общественных организаций, ВУЗов, которые готовят кадры для атомной отрасли.
Встреча была организована Госкорпорацией “Росатом” при содействии Научно-исследовательского института ЗАО “АРМАТОМ”.