Ռեակտորային արտադրամաս. շահագործման ժամկետի երկարացմանն ուղղված աշխատանքներ
Ռեակտորային արտադրամասը(ՌԱ) հանդիսանում է ՀԱԷԿ-ի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից մեկը, որի հիմնական գործառույթներից է ՌԱ-ի սարքավորումների անվտանգ, հուսալի և արդյունավետ շահագործումը: Վերջին տարիներին ՀԱԷԿ-ում իրականացվում են գործող №2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացմանն ուղղված աշխատանքներ, որոնց մի մասը իրականացվել է ռեակտորային արտադրամասի կողմից:
ՀԱԷԿ-ի №2 էներգաբլոկի նախագծային ժամկետը որոշակի կոնսերվատիզմով, համաձայն նախագծի, սահմանված է եղել 30 տարի, որը թերևս պայմանավորված է եղել նախկինում շահագործման փորձի պակասով, ինչպես նաև սարքավորումների աշխատանքային ռեսուրսների կառավարման փորձի պակասով:
ԱԷԿ-ների շահագործման փորձը հնարավորություն տվեց վերանայել և երկարաձգել շահագործման ժամկետները:
Այդ կապակցությամբ ՀԱԷԿ-ում մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ արդեն իրականացվել են մեծածավալ աշխատանքներ ՌԱ-ի հիմնական և օժանդակ սարքավորումների հետագա շահագործման հնարավորությունը գնահատելու և շահագործման ժամկետները երկարացնելու հիմնավորման ուղղությամբ:
Հետազոտման աշխատանքների արդյունքում ՌԱ-ում իրականացվում են որոշ պոմպային ագրեգատների և սարքավորումների փոխարինում նորով, ինչպես նաև անվտանգության համակարգերի արդիականացման աշխատանքներ: Նախատեսված աշխատանքները հնարավորություն կտան բարձրացնել շահագործվող սարքավորումների անվտանգության, հուսալիության և արդյունավետության մակարդակը և երկարաձգել №2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը ևս 10 տարով:

Реакторный цех: работы по продлению срока эксплуатации
Реакторный цех (РА) является одним из структурных подразделений ААЭС, основная функция которого – это безопасная, надежная и эффективная эксплуатация оборудования РЦ. В последние годы на ААЭС осуществляются работы, направленные на продление срока действующего энергоблока № 2, часть которых осуществляется реакторным цехом.
Проектный срок эксплуатации энергоблока № 2 ААЭС, с некоторым консерватизмом, согласно проекту, был установлен 30 лет, что, вероятно, было обусловлено отсутствием достаточного опыта эксплуатации в прошлом, а также нехваткой опыта управления рабочим ресурсом оборудования.
Опыт эксплуатации атомных электростанций дал возможность пересмотреть и продлить сроки эксплуатации.
В этой связи, на ААЭС совместно с международными организациями уже были осуществлены крупномасштабные работы, направленные на выполнение оценки возможности дальнейшей эксплуатации и на обоснование продления сроков эксплуатации основного и вспомогательного оборудования РЦ.
На основе результатов работ по обследованию в РЦ выполняются работы по замене некоторых насосных агрегатов и другого оборудования на новые, а также работы по модернизации систем безопасности. Предусмотренные работы позволят увеличить уровень безопасности, надежности и эффективности эксплуатируемого оборудования и продлить срок эксплуатации энергоблока № 2 на дополнительные 10 лет.