Ռոսատոմի՝ «ՏՎԷԼ» վառելիքային ընկերությունը կհամալրի Հայկական ԱԷԿ-ի միջուկային վառելիքի պաշարը. հուշագիր է ստորագրվել
«ՏՎԷԼ» ԲԸ եւ «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ (Հայկական ԱԷԿ) ստորագրել են 2019-2020թթ․ ռուսաստանյան միջուկային վառելիքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագրային փաստաթղթերը։
Նախկինում, 2017թ․ կնքված փաստաթղթերի հիման վրա էլեկտրակայանում ձեւավորվել է միջուկային ռեզերվի պաշար։
«Հիմնական պայմանագրի վերջին լրացումները թույլ կտան ոչ միայն ապահովել թարմ միջուկային վառելիքի Հայկական ԱԷԿ-ի ամբողջ պահանջը, այլեւ կայանի հարթակում համալրել դրա պահուստը, ինչը բարձրացնում է ռեակտորի վառելիքային ապահովման հուսալիությունը։ ՏՎԷԼ վառելիքային ընկերությունը հայկական գործընկերներին ավանդաբար առաջարկում է միջուկային վառելիքի մատակարարման հարմարավետ պայմաններ։ Մենք հաշվի ենք առնում այդ թվում միակ ատոմային էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ընթացիկ աշխատանքները, որոնք ժամանակավորապես սահմանափակում են էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը», - նշեց «ՏՎԷԼ» ԲԸ կոմերցիայի եւ միջազգային բիզնեսի գծով ավագ փոխնախագահ Օլեգ Գրիգորյեւը։
Միջուկային վառելիքի պայմանագիրը Հայկական ԱԷԿ-ից ստորագրել է գլխավոր տնօրենի տեղակալ, կոմերցիոն և գնումների հարցերով տնօրեն Արթուր Բաղդասարյանը: Պայմանագիրը կնքվել է փոխշահավետ պայմաններով: «ՏՎԷԼ» ԲԸ եւ Հայկական ԱԷԿ-ի միջեւ հիմնական վառելիքային պայմանագիրը գործում է մինչեւ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի ավարտը, այդ թվում դրա կենսական ցիկլը երկարացնելուց հետո։ 407,5 ՄՎտ դրվածքային հզորութայմբ Հայաստանի միակ ատոմային էներգաբլոկ է մատակարարվում Մեքենաշինական գործարանի արտադրության ВВЭР-440 ռեակտորի համար նախատեսված վիբրակայուն վառելիք։

Топливная компания Росатома «ТВЭЛ» восполнит резерв ядерного топлива на Армянской АЭС
АО «ТВЭЛ» и ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» (Армянская АЭС) подписали контрактные документы на поставку российского ядерного топлива на 2019-2020 годы.
Ранее на базе документов, заключенных в 2017 году, на электростанции был сформирован резерв ядерного топлива.
«Последние дополнения к базовому контракту позволят не только обеспечить все потребности Армянской АЭС в свежем ядерном топливе, но и восполнить его резерв на площадке электростанции, что повышает надежность топливообеспечения реактора. Топливная компания ТВЭЛ традиционно предлагает армянским партнерам комфортные условия поставок ядерного топлива. Мы учитываем в том числе текущие работы по продлению срока эксплуатации единственного атомного энергоблока, которые временно ограничивают выработку электроэнергии», - отметил старший вице-президент по коммерции и международному бизнесу АО «ТВЭЛ» Олег Григорьев.,
Контракт на поставку топлива со стороны Армянской АЭС подписал заместитель генерального директора, директор по коммерции и закупкам Артур Багдасарян. Контракт был заключен на взаимовыгодных условиях.
Базовый топливный контракт между АО «ТВЭЛ» и Армянской АЭС рассчитан до конца срока эксплуатации энергоблока №2, в том числе после продления его жизненного цикла. На единственный в Армении атомный энергоблок установленной электрической мощностью 407,5 МВт поставляется виброустойчивое топливо для реактора ВВЭР-440 производства Машиностроительного завода (ПАО «МСЗ», г. Электросталь).