Ռոսատոմը ՀԱԷԿ-ին մատակարարել է երկրորդ տուրբագեներատորը
«Ռոսատոմ» պետկորպորացիան իրականացրել է Հայկական ԱԷԿ-ին տուրբագեներատորի մատարակակումը։ ՀԱէԿ-ի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի շրջանակում, որպես այդպիսին, դա «Ռոսատոմի» կողմից մատակարարված երկրորդ տուրբագեներատորն է։ Նախագիծն իրականացնում է Պետկորպորացիայի համակարգում ընդգրկված «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերությունը։ Նոր սերնդի սարքավորումը թույլ կտա բարձրացնել կայանի արդյունավետությունն ու ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը։ Առաջին տուրբագեներատորը մատակարարվել է 2017 թ-ին, ինչի արդյունքում փոխարինվել է 1970 թ-ից աշխատող հին սարքավորումը։
«ՀԱէԿ-ում սարքավորումների արդիականացումից հետո, որն ենթադրում է նաև տրամսֆորմատորների, տուրբինների, կոնդենսատորներերի և այլ սարքավորումների փոփոխումը, նույն քանակությամբ սպառվող վառելիքից մենք կարտադրենք մոտ 40 ՄՎտ-ով ավելի էլեկտրաէներգիա, քան ներկայում արտադրվում է: Մեծացնելով օգտակար գործողության գործակիցը, հնարավոր կլինի նվազեցնել արտադրվող էներգիայի մեկ միավորի ինքնարժեքը, որը շատ կարևոր է բացթողման գների կայունացման համար», - նշեց Հայկական ԱէԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը։
Երկրորդ տուրբագեներատորի տեղադրումը կիրականացվի 2019թ․ մեքենայական սրահում իրականացվող մոնտաժման ու գործարկման համալիր աշխատանքների շրջանակներում (էլեկտրաէներգիայի գեներացիայի համակարգերի արդիականացման ընդհանուր նախագծով)։ Այդ աշխատանքները սկսվել են 2018 թվականի ապրիլին և կշարունակվեն մինչև 2019 թվականի վերջը։ Մեքենայական սրահում տարվող աշխատանքներին զուգահեռ՝ 2019-ին կսկսվեն նաև կայանի հիմնական համակարգերի անվտանգության բարձրացման աշխատանքները։
Տուրբագեներատորը հանդիսանում է մեծ սարքավորում, այդ իսկ պատճառով նրա տեղափոխումը իրականացվել է մի քանի էտապով։ Նախ սարքավորումը առաքվել է Անտվերպեն, որտեղ սպասում էր մինչև հատուկ, նման ծանր սարքավորումը ինքնուրույն բեռնավորելու և բեռնաթափելու ունակ կռունկային նավի մոտենալուն (Փոթիի նավահանգստի կռունկները նման ծանր բեռը բարձրացնելու հնարավորություն չունեն)։ Հետո բեռը տեղափոխվել է Փոթի, որտեղից մի քանի խմբաքանակով, «Ռուսատոմ» պետական կորպորացիայի պատվերով հատուկ ծանր բեռների տեղափոխման համար «ՀԿԵ» ԲԸ-ի կողմից վերանորոգված երկաթգծով տեղափոխվել է Հայկական ԱԷԿ։
«Հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումները արդեն առաքվել է կամ 2019-ի ընթացքում կառաքվի», - նշեց «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության նախագծերի կառավարման գծով տնօրենի տեղակալ, ռուսական կողմից ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի ղեկավար Վլադիմիր Բրեդովը։
Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի կյանքի երկարաձգման ծրագրի հիմնական նպատակներն են հանդիսանում ռեսուրսների վերականգնումը եւ կայանի աշխատանքի երկարացումը մինչեւ 10 տարի, ատոմակայանի անվտանգության ու արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը: Նախագծով նախատեսված բոլոր աշխատանքները կավարտվեն 2021 թվականի վերջում։
Հայկական ԱԷԿ-ը տարածաշրջանի միակ ատոմակայանն է, շահագործման մեջ է գտնվում 2-րդ էներգաբլոկը, որն ապահովում է Հայաստանում սպառվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 40%-ը։
«Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիան գլոբալ տեխնոլոգիական առաջատարներից է։ «Ռոսատոմը» միավորում է ավելի քան 300 ձեռնարկություններ և կազմակերպություններ, այդ թվում Ռուսաստանի ատոմային ոլորտի բոլոր քաղաքացիական ընկերություններ, գիտահետազոտական կենտրոններ և աշխարհի միակ ատոմային նավատորմը:
Հայաստանում «Ռոսատոմի» առանցքային նախագիծն է՝ Հայկական ԱԷԿ֊ի
2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգումը : «Ռոսատոմ» ընկերությունը իրականացնում է նաև ատոմային կայանի համար վառելիքի մատակարարարումը։ Երկկողմ համագործակցության կարևոր ուղղություններից են առողջապահական և կրթական համատեղ նածագծերի իրականացումը և ատոմային ոլորտի համար կարդրերի պատրաստումը։
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ն «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի էլեկտրաէներգետիկ բաժանմունքի մասն է: Ընկերությունը ՋՋԷՌ-ով աշխատող օտարերկրյա ԱԷԿ-երին մատուցում է շահագործման և վերանորոգման հետ կապված ծառայություններ և մատակարարումներ: Ընկերությունը ներկայացված է Ռուսաստանից դուրս ՋՋԷՌ-ներով աշխատող ԱԷԿ ունեցող գրեթե բոլոր երկրներում: Չինաստանի, Իրանի, Բուլղարիայի և Հայաստանի շուկաներում «Ռուսատոմ սերվիսե ԲԸ-ն առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում՝ հանդիսանալով շահագործման ժամկետների երկարաձգման, նախազգուշական վերանորոգումների իրականացման և սարքավորումների արդիականացման հետ կապված աշխատանքների գլխավոր կապալառու: Ընկերության պատվերների ծավալը օտարերկրյա շուկաներում կազմում է 500 մլն դոլար:

The «Rosatom» State Corporation has delivered a turbine generator to the Armenian NPP
This is the second turbine generator that has been delivered to the ANPP in the framework of the modernization and long-term operation project which is being implemented by the «Rusatom Service» JSC affiliated with the State Corporation. It’s a new generation equipment and it allows to improve the efficiency of the plant and to increase the electricity production. The first turbine generator was delivered in 2017 and it has already replaced the turbine generator with an expired service life which had been in operation since the late 1970s.
«After the equipment modernization at the ANPP which also implies replacement of the turbines, transformers, separators-reheaters, condensers, restoration of the cooling towers, with the same amount of consumed fuel we’ll generate for about 40 MW more electricity than it is currently being generated. The increase of the efficiency will enable to decrease the cost for a unit of generated electricity which is crucial to stabilization of output prices»,-stated the General Director of the Armenian NPP Movses Vardanyan.
The second turbine generator will be installed in 2019 within the package of installation  and commissioning work in the plant turbine hall (under the overall project for modernization of electricity generation systems). These activities were started in April, 2018 and will last till the end of 2019. In parallel with the work performed in the turbine hall activities will be started in 2019 with a view to improve the safety of the plant major systems.
The turbine generator is a large-size equipment, that is why transportation was carried out in several stages. The equipment was first delivered to Antwerp where it waited for a special crane ship capable of loading and unloading this heavy equipment on its own (the harbour cranes of Poti cannot lift such a heavy equipment). Then the cargo proceeded to the Port of Poti and from there to the Armenian NPP in several consignments via a branch railroad which had been specially repaired by «SCR» JSC upon the request of the «Rosatom» State Corporation to ensure the transportation of such heavy goods.
«All the required equipment for the ANPP modernization in 2019 is being delivered or has already been delivered to the ANPP. We intend to install and adjust all the equipment and systems within the established timeframe»,-stated the Deputy Director on «Rusatom Service» Projects Management, the Armenian NPP Long-Term Operation Project Manager on the Russian side Vladimir Bredov.
The main tasks of the project on the Armenian NPP Unit 2 Life Extension are the service life restoration and plant life extension for up to 10 years, the NPP safety and efficiency improvement. All the project activities will be completed by the end of 2021.
The Armenian NPP is the only nuclear power plant in the Trans-Caucasian region. Unit 2 is currently in operation, it supplies about 40% of electricity consumed in Armenia.
Note for information:
The «Rosatom» State Atomic Energy Corporation is one of the global technological leaders. The Rosatom comprises more than 300 enterprises and scientific institutions, including all the civil companies of the nuclear industry of Russia, scientific research centres and the world’s only nuclear fleet.
The cooperation between the Rosatom and the Republic of Armenia is successfully developing for many years. The key project that is being implemented by the Rosatom in the territory of Armenia is the Project on the Armenian NPP Unit 2 Life Extension. In addition, the Rosatom supplies fuel for the nuclear power plant. The joint projects in the area of health, education and staff training for the nuclear industry figure prominently in the bilateral cooperation.
The «Rusatom Service» JSC is a part of the electric power division of the «Rosatom» State Corporation. The company provides the foreign NPPs with WWER type reactors with a full range of services and supplies required to ensure the operation and maintenance. The company appears practically in all the countries with operating NPPs with WWERs outside Russia. In the markets of China, Iran, Bulgaria and Armenia the «Rusatom Service» JSC takes the lead being a general contractor for the activities on life extension, implementation of scheduled preventive maintenance and modernization of the equipment of the NPPs with WWERs. In the foreign markets the «Rusatom Service» JSC has formed a stock of orders for an amount of about 500 million U.S. dollars.