Տեղի է ունեցել Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի համատեղ համակարգող հանձնաժողովի 9-րդ նիստը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և ՌԴ ատոմային էներգիայի «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովի համանախագահությամբ հուլիսի 4-ին Երևանում տեղի է ունեցել Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի համատեղ համակարգող հանձնաժողովի 9-րդ նիստը։ Նիստին մասնակցել են ՏԿԵ նախարարության, ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ, «Հայատոմ» ՓԲԸ, Ռուսաստանի Դաշնության ատոմային էներգիայի «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի, «Ռոսէներգոատոմ» կոնցեռնի, ինչպես նաև «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նախորդ նիստում ընդունված որոշումների կատարման և ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման վիճակը:
Ամփոփվել են ՌԴ և ՀՀ միջկառավարական համաձայնագրի իրականացման նախնական արդյունքները և նախագծի բյուջեի կատարման ընթացքը:

Состоялось 9-ое заседание Комитета по совместной координации Программы продления проектного срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС
Под совместным председательством Министра территориального управления и инфраструктур РА Сурена Папикяна и первого заместителя генерального директора госкорпорации по атомной энергии РФ «Росатом» - директором Блока по развитию и международному бизнесу Кирилла Комарова, 4-го июля в Ереване состоялось 9-ое заседание Комитета по совместной координации Программы продления проектного срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС. В заседании принимали участие представители Министерства территориального управления и инфраструктур, Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности РА, ЗАО «ААЭК», ЗАО «Арматом», Государственной корпорации по атомной энергии РФ «Росатом», Концерна «Росэнергоатом», а также компании «Русатом Cервис».
В ходе заседания было рассмотрено состояние выполнения решений, принятых на предыдущем заседании, а также состояние реализации работ, предусмотренных Программой модернизации и продления срока эксплуатации энергоблока № 2 ААЭС.
Были подытожены результаты реализации Межправительственного соглашения РА и РФ и ход исполнения бюджета проекта.