Տեղի է ունեցել Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի համատեղ համակարգող հանձնաժողովի 9-րդ նիստը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և ՌԴ ատոմային էներգիայի «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ, զարգացման և միջազգային բիզնեսի գծով տնօրեն Կիրիլ Կոմարովի համանախագահությամբ հուլիսի 4-ին Երևանում տեղի է ունեցել Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի համատեղ համակարգող հանձնաժողովի 9-րդ նիստը։ Նիստին մասնակցել են ՏԿԵ նախարարության, ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի, «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ, «Հայատոմ» ՓԲԸ, Ռուսաստանի Դաշնության ատոմային էներգիայի «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի, «Ռոսէներգոատոմ» կոնցեռնի, ինչպես նաև «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նախորդ նիստում ընդունված որոշումների կատարման և ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման ու շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման վիճակը:
Ամփոփվել են ՌԴ և ՀՀ միջկառավարական համաձայնագրի իրականացման նախնական արդյունքները և նախագծի բյուջեի կատարման ընթացքը:

The 9th Session of the Committee for the Joint Coordination of the ANPP Unit 2 Design Lifetime Extension Program Took Place
Under the co-chairmanship of Souren Papikyan, the Minister of the RA Territorial Administration and Infrastructures, and Kirill Komarov, the First Deputy of the General Director of the Rosatom State Nuclear Energy Corporation (RF) – Director of the Development and International Business Unit, on July 4th in Yerevan the 9th session of the Committee for the Joint Coordination of the ANPP Unit 2 Design Lifetime Extension Program took place. Representatives of the Ministry of the Territorial Administration and Infrastructures, the RA State Committee for Nuclear Safety Regulation, “HAEK” CJSC, “ARMATOM” CJSC, Rosatom State Nuclear Energy Corporation (RF), “Rosenergoatom Concern” JSC, as well as those of the “Rusatom Service” JSC attended the session.
In the course of the session, the status of implementation of the decisions taken during the previous session, as well as that of the implementation of the activities envisaged by the ANPP Unit 2 Modernization and Operating Lifetime Extension Program was discussed.
The preliminary results of implementation of the RA and RF Intergovernmental Agreement, as well as the progress of the project budget execution have been summarized.