«ՏՎԷԼ» ԲԸ-ը և Հայկական ԱԷԿ-ը ռուսական միջուկային վառելիքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագրային փաստաթղթեր են ստորագրել
«ՏՎԷԼ» ԲԸ-ը և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ը (Հայկական ԱԷԿ)՝ ի դեմս «ՏՎԷԼ» ԲԸ նախագահ Նատալյա Վլադիմիրի Նիկիպելովայի և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Գառնիկի Վարդանյանի, ատորագրեցին միջուկային վառելիքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագրային փաստաթղթեր: Այդ պայմանագրի շնորհիվ կապահովվի ոչ միայն վառելիքի կանոնակարգային փոխաբեռնումը հերթական պլանային վերանորոգման համար, այլև երկու տարվա համար ՋԱՀ-ների ռեզերվ կձևավորվի: Պայմանագրային փաստաթղթերը ստորագրվել են Ռոսատոմի «ՏՎԷԼ» վառելիքային կազմակերպության բարձր օղակի ղեկավարության ՝ «ՏՎԷԼ» ԲԸ նախագահ Նատալյա Նիկիպելովայի գլխավորած ներկայցուցչական պատվիրակության Հայաստան այցելության ընթացքում:.
«ՏՎԷԼ» վառելիքային կազմակերպությունը առաջարկել է հայ գործընկերներին բարձրացնել էներգետիկ անվտանգությունը և ներկայացրել է միջուկային վառելիքի մատակարարման շահավետ առևտրային պայմաններ՝ հաստատելով մեր բազմամյա գործընկերության և փոխադարձ վստահության բարձր մակարդակը: ԱԷԿ-ը վճռորոշ դեր է խաղում երկրի էլեկտրաէներգիայի ապահովման գործում, հետևաբար չափազանց կաևոր է ապահովել նրա երաշխավորված և անխափան աշխատանքը: 2016 թ.-ին մենք համատեղ որոշում ընդունեցինք Հայկական ԱԷկ-ում միջուկային վառելիքի ռեզերվ ստեղծելու վերաբերյալ», - նշել է «ՏՎԷԼ» ԲԸ նախագահ Նատալյա Նիկիպելովան:
Միջուկային վառելիքի մատակարարումները Հայկական ԱԷԿ, որն ապահովում է երկրում էլեկտրաէներգիայի արտադրության մինչև 40% -ը, հանդիսանում է էներգետիկայի բնագավառում ռուս-հայկական համագործակցության կարևոր ուղղություն: Ռուսական արտադրության վառելիքը մատակարարվում է № 2 էներգաբլոկ, որն ունի 440 ՄՎտ հաստատված հզորություն (միջուկային ռեակտորը ՝ ՋՋԷՌ-440), 1995 թվականից: Այս ժամանակահատվածում միջուկային վառելիքի շահագործման հետ կապված որևէ խախտում չի գրանցվել:
Տեղեկություն.
«ՏՎԷԼ» ԲԸ ստեղծվել է 1996թ.-ի սեպտեմբերի 12-ին ՝ ՌԴ նախագահի հրամանագրի համաձայն, այն մտնում է «Ռոսատոմ» Պետական կորպորացիայի կազմի մեջ:. «ՏՎԷԼ» վառելիքային կազմակերպությունը ներառում է միջուկային վառելիքի արտադրության , ուրանի փոխարկման և հարստացման, գազային ցենտրիֆուգների արտադրության ձեռնարկություններ, ինչպես նաև գիտա-հետազոտական և շինարարական կազմակերպություններ: Հանդիսանում է ռուսաստանյան ԱԷԿ-ների միջուկային վառելիքի միակ մատակարարը: «ՏՎԷԼ» ԲԸ-ը միջուկային վառելիքով է ապահովում աշխարհի 14 երկրներում գտնվող 75 էներգետիկ ռեակտոր, աշխարհի 8 երկրներում գտնվող հետազոտական ռեակտորներ, ինչպես նաև ռուսաստանյան ատոմային նավատորմի տրանսպորտային ռեակտորները: Աշխարհում յուրաքանչյուր վեցերորդ էներգետիկ ռեակտոր աշխատում է «ՏՎԷԼ» -ի կողմից պատրաստված վառելիքով:

ТВЭЛ и Армянская АЭС подписали контрактные документы на поставки российского ядерного топлива
АО «ТВЭЛ» и ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» (Армянская АЭС), в лице президента АО «ТВЭЛ» Натальи Владимировны Никипеловой и генерального директора ЗАО «ААЭК» Вардаяна Мовсеса Гарниковича, подписали контрактные документы на поставку ядерного топлива. Благодаря этому контракту будет обеспечена не только штатная перегрузка топлива для очередного планового ремонта, но и сформирован резерв ТВС на два года. Контрактные документы были подписаны в ходе визита в Армению представительной делегации топ-менеджмента Топливной компании Росатома «ТВЭЛ» во главе с президентом АО «ТВЭЛ» Натальей Никипеловой.
«Топливная компания ТВЭЛ предложила армянским партнёрам повысить энергетическую безопасность и выгодные коммерческие условия поставки ядерного топлива, подтвердив высокий уровень нашего многолетнего партнёрства и взаимного доверия. АЭС играет ключевую роль в обеспечении страны электроэнергией, поэтому крайне важно обеспечить ее гарантированную и бесперебойную работу. В 2016 году мы приняли совместное решение о создании на Армянской АЭС резерва ядерного топлива», - отметила президент АО «ТВЭЛ» Наталья Никипелова.
Поставки ядерного топлива на Армянскую АЭС, обеспечивающую до 40% выработки электроэнергии в стране, являются важным направлением российско-армянского сотрудничества в энергетике. Топливо российского производства поставляется на энергоблок № 2 установленной мощностью 440 МВт (ядерный реактор – ВВЭР-440) с 1995 года. За это время не зафиксировано ни одного нарушения, связанного с эксплуатацией ядерного топлива.
Для справки:
АО «ТВЭЛ» создано 12 сентября 1996 года в соответствии с Указом Президента РФ, входит в состав Государственной корпорации «Росатом». Топливная компания ТВЭЛ включает в себя предприятия по фабрикации ядерного топлива, конверсии и обогащению урана, производству газовых центрифуг, а также научно-исследовательские и конструкторские организации. Является единственным поставщиком ядерного топлива для российских АЭС. АО «ТВЭЛ» обеспечивает ядерным топливом 75 энергетических реакторов в 14 странах мира, исследовательские реакторы в восьми странах мира, а также транспортные реакторы российского атомного флота. Каждый шестой энергетический реактор в мире работает на топливе, изготовленном ТВЭЛ.