«ՏՎԷԼ» ԲԸ-ը և Հայկական ԱԷԿ-ը ռուսական միջուկային վառելիքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագրային փաստաթղթեր են ստորագրել
«ՏՎԷԼ» ԲԸ-ը և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ը (Հայկական ԱԷԿ)՝ ի դեմս «ՏՎԷԼ» ԲԸ նախագահ Նատալյա Վլադիմիրի Նիկիպելովայի և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մովսես Գառնիկի Վարդանյանի, ատորագրեցին միջուկային վառելիքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագրային փաստաթղթեր: Այդ պայմանագրի շնորհիվ կապահովվի ոչ միայն վառելիքի կանոնակարգային փոխաբեռնումը հերթական պլանային վերանորոգման համար, այլև երկու տարվա համար ՋԱՀ-ների ռեզերվ կձևավորվի: Պայմանագրային փաստաթղթերը ստորագրվել են Ռոսատոմի «ՏՎԷԼ» վառելիքային կազմակերպության բարձր օղակի ղեկավարության ՝ «ՏՎԷԼ» ԲԸ նախագահ Նատալյա Նիկիպելովայի գլխավորած ներկայցուցչական պատվիրակության Հայաստան այցելության ընթացքում:.
«ՏՎԷԼ» վառելիքային կազմակերպությունը առաջարկել է հայ գործընկերներին բարձրացնել էներգետիկ անվտանգությունը և ներկայացրել է միջուկային վառելիքի մատակարարման շահավետ առևտրային պայմաններ՝ հաստատելով մեր բազմամյա գործընկերության և փոխադարձ վստահության բարձր մակարդակը: ԱԷԿ-ը վճռորոշ դեր է խաղում երկրի էլեկտրաէներգիայի ապահովման գործում, հետևաբար չափազանց կաևոր է ապահովել նրա երաշխավորված և անխափան աշխատանքը: 2016 թ.-ին մենք համատեղ որոշում ընդունեցինք Հայկական ԱԷկ-ում միջուկային վառելիքի ռեզերվ ստեղծելու վերաբերյալ», - նշել է «ՏՎԷԼ» ԲԸ նախագահ Նատալյա Նիկիպելովան:
Միջուկային վառելիքի մատակարարումները Հայկական ԱԷԿ, որն ապահովում է երկրում էլեկտրաէներգիայի արտադրության մինչև 40% -ը, հանդիսանում է էներգետիկայի բնագավառում ռուս-հայկական համագործակցության կարևոր ուղղություն: Ռուսական արտադրության վառելիքը մատակարարվում է № 2 էներգաբլոկ, որն ունի 440 ՄՎտ հաստատված հզորություն (միջուկային ռեակտորը ՝ ՋՋԷՌ-440), 1995 թվականից: Այս ժամանակահատվածում միջուկային վառելիքի շահագործման հետ կապված որևէ խախտում չի գրանցվել:
Տեղեկություն.
«ՏՎԷԼ» ԲԸ ստեղծվել է 1996թ.-ի սեպտեմբերի 12-ին ՝ ՌԴ նախագահի հրամանագրի համաձայն, այն մտնում է «Ռոսատոմ» Պետական կորպորացիայի կազմի մեջ:. «ՏՎԷԼ» վառելիքային կազմակերպությունը ներառում է միջուկային վառելիքի արտադրության , ուրանի փոխարկման և հարստացման, գազային ցենտրիֆուգների արտադրության ձեռնարկություններ, ինչպես նաև գիտա-հետազոտական և շինարարական կազմակերպություններ: Հանդիսանում է ռուսաստանյան ԱԷԿ-ների միջուկային վառելիքի միակ մատակարարը: «ՏՎԷԼ» ԲԸ-ը միջուկային վառելիքով է ապահովում աշխարհի 14 երկրներում գտնվող 75 էներգետիկ ռեակտոր, աշխարհի 8 երկրներում գտնվող հետազոտական ռեակտորներ, ինչպես նաև ռուսաստանյան ատոմային նավատորմի տրանսպորտային ռեակտորները: Աշխարհում յուրաքանչյուր վեցերորդ էներգետիկ ռեակտոր աշխատում է «ՏՎԷԼ» -ի կողմից պատրաստված վառելիքով:

TVEL AND THE ARMENIAN NPP SIGNED CONTRACT DOCUMENTS FOR SUPPLY OF RUSSIAN NUCLEAR FUEL
TVEL JSC and Haykakan Atomayin Elektrakayan CJSC (Armenian NPP) in the person of Natalya Nikipelova and Movses Vardanyan, General Director of the ANPP, signed contract documents for supply of nuclear fuel. Thanks to that contract the ANPP will ensure not only the routine refueling for the next regular plant outage but also will form a reserve of fuel for two years. The contract documents were signed in the course of the visit to Armenia of the ROSATOM’s TVEL fuel company top management representative delegation headed by Natalya Nikipelova, the President of the TVEL JSC.
“The TVEL fuel company made an offer to the Armenian NPP on improvement of energy security and on beneficial commercial terms for nuclear fuel supply thereby confirming the high level of our longstanding partnership and mutual confidence. The NPP plays a critical role in ensuring the country’s power supply, thus it is very important to ensure its secure and continuous operation. In 2016 we made a joint decision on creation of nuclear fuel reserve at the Armenian NPP” – noted Natalya Nikipelova, the President of the TVEL JSC.
The supply of nuclear fuel to the Armenian NPP, which provides up to 40% of the country’s electricity output, constitutes an important aspect of Russian-Armenian cooperation in energy engineering. Russian fuel is being supplied to the Unit 2 with 440MWt installed power (nuclear reactor WWER-440) since 1995. So far no event related to nuclear fuel operation has been recorded.
For information:
The TVEL JSC was established in September, 1996 in compliance with the Decree of the RF President and forms a part of the ROSATOM State Corporation. The TVEL fuel company includes facilities for fuel manufacturing, conversion, uranium enrichment, and gas centrifuge, and also scientific, research and engineering organizations. The company is the only supplier of nuclear fuel to Russian NPPs. The TVEL JSC provides 75 power reactors in 14 countries across the world, research reactors in eight countries, and also transport reactors of Russian nuclear fleet with nuclear fuel. Each sixth power reactor in the world operates on fuel manufactured by the TVEL.