ԽԱՉՔԱՐԻ ՕԾՈՒՄ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Սեպտեմբերի 27-ին Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում` ՀԱԷԿ-ի պահպանության զորամասին հարակից տարածքում, տեղի ունեցավ Ոստիկանության Զորքերի (ՈԶ) կազմավորման 25 ամյակի առթիվ տեղադրված խաչքարի օծման արարողություն: Բենիկ Բաբախանյանի քանդակած Խաչքարը հանդիսանում է զորամասի հրամանատար գնդապետ Վ.Բեժանյանի նվերը զորամասին և ՀԱԷԿ-ին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ ՈԶ հրամանատարի Անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների(ԱՀՏԱ) գծով տեղակալ գնդապետ Հայկ Բաբայանը, ԱՀՏԱ բաժանմունքի սպաներ, ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի ներկայացուցիչներ, տարածքային իրավապահ մարմինների ղեկավարներ, զորամասի անձնակազմը, ՀԱԷԿ-ի աշխատակիցներ, հյուրեր:
Օծման արարողությունն իրականացրեց Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արմավիրի Թեմի Առաջնորդ Տեր Սիոն եպիսկոպոս Ադամյանը` Տեր Տաթև քահանա Կիրակոսյանի և Տեր Տաճատ քահանա Ինջիղուլյանի ընկերակցությամբ:
Միջոցառման ընթացքում զորամասի հրամանատար, գնդապետ Վ.Բեժանյանը շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին հայկական քրիստոնեական խորհրդանիշ Խաչքարի oծմանը մասնակցելու համար, և նշեց, որ կերտված այդ խաչքարը խորհրդանշում է ոստիկանության զորքերի` հայ ժողովրդին նվիրված ծառայելու պատրաստակամությունը և’ խաղաղ, և’ պատերազմական իրավիճակներում:
Գնդապետ Հ.Բաբայանը նշեց, որ Խաչքարերը հանդիսանում են հայ ժողովրդի մշակութային ու կրոնական ինքնության անբաժան մաս, 2010թ. ընդգրկվել են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հատուկ պահպանության ենթակա ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։
Հայոց պատմության ընթացքում եղել են ոչնչացման ու ավերածության, սարսափելի եղեռնագործության փուլեր, սակայն հայ ժողովուրդը մնացել է կանգուն, ցուցաբերել է տոկունություն, սեր ու հավատ կյանքի նկատմամբ, և այդ ամենի ականատեսն ու անխոս վկան են եղել հայոց խաչքարարերը:

ОСВЯЩЕНИЕ ХАЧКАРА НА АРМЯНСКОЙ АЭС
27 сентября на Армянской атомной электростанции, на территории, примыкающей к войсковой части по охране ААЭС, состоялась церемония освящения хачкара, установленного по случаю 25-летия со дня формирования войск полиции (ВП). Хачкар, изваянный Беником Бабаханяном, является подарком командира войсковой части полковника В.Бежаняна войсковой части и Армянской АЭС.
В мероприятии приняли участие заместитель командира ВП РА по работам, проводимым с персоналом (РПП), полковник Айк Бабаян, офицеры отделения РПП, представители руководства ААЭС, руководители территориальных правоохранительных органов, персонал войсковой части, работники ААЭС и другие гости.
Церемонию освящения провел Глава Армавирской Епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Отец Сион Адамян в сопровождении священника Отца Татева Киракосяна и священника Отца Тачата Инджигуляна.
В ходе мероприятия командир войсковой части полковник В.Бежанян выразил благодарность присутствующим за участие в церемонии освящения хачкара, армянского символа христианства, и отметил, что этот хачкар символизирует готовность войск полиции преданно служить армянскому народу как в мирное, так и в военное время.
Полковник А. Бабаян отметил, что хачкары являются неотъемлемой частью культурной и религиозной самобытности армянского народа, в 2010 году они были включены в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, подлежащего особой охране.
В истории Армении были этапы истребления и разрушений, ужасных злодеяний, однако армянский народ оставался стойким, проявлял выносливость, любовь и веру по отношению к жизни, а очевидцами и безмолвными свидетелями всего этого были армянские хачкары.