55 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ ՏՐՎԵՑ ԱՏՈՄԱՅԻՆ ՈԼՈՐՏԻ ՄԵԿՆԱՐԿԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
17-ը սեպտեմբերի 1966 թվական. վճռորոշ տարեթիվ Հայաստանի Հանրապետության (այն ժամանակ՝ ՀԽՍՀ) համար. այդ օրը ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի և Խորհրդային միության կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի հետ համատեղ կայացվեց որոշում՝ Հայաստանում առաջին և դեռևս տարածաշրջանի միակ ատոմային էլեկտրակայանը կառուցելու վերաբերյալ:
Այս որոշմանն իհարկե նախորդել են բազմաթիվ քննարկումներ, համաձայնեցումներ, տեղանքի, ինչպես նաև ռեակտորի տիպի ընտրություն, տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներ և այլ վարչարարական և կազմակերպչական միջոցառումներ:
Էներգետիկ պահանջներն այդ տարիներին հանրապետությունում ամբողջովին ապահովում էին ջերմային և հիդրոէլեկտրակայանները, և ատոմային էներգետիկայի ոլորտում որևէ աշխատանք չէր իրականացվել:
Գիտության բնագավառի ավելի քան 50 հայազգի նվիրյալներ էական ներդրում ունեցան ԽՍՀՄ ատոմային ոլորտի զարգացման գործում, թեև հենց հանրապետությունում գործնականում չկային ո՛չ ոլորտի մասնագետներ, ո՛չ գիտական-տեխնիկական համապատասխան ենթակառուցվածքներ:
Հայկական ԱԷԿ-ի նախագիծը մշակվել է «Атомтеплоэлектропроект» ինստիտուտի Գորկու բաժանմունքի կողմից և հաստատվել 1969թ.: Նախագծողների համար գլխավոր խնդիրը կապված է եղել ՀԱԷԿ-ի համար նախատեսվող տարածքի բարձր սեյսմիկության հետ՝ այդ ընթացքում նորմատիվային բազայի լիովին բացակայության պարագայում:
Կառուցվող ՀԱԷԿ-ի առանձին համակարգեր և հանգույցներ նախագծել են ԽՍՀՄ ավելի քան 50 նախագծակոնստրուկտորական և գիտահետազոտական կազմակերպություններ՝ Լենինգրադի «Теплоэлектропроект» ինստիտուտը, Հայաստանի «Армгидроэнергопроект», «Армэлектросетьпроект» ինստիտուտները և այլն:
Հիմնական սարքավորումներն արտադրել և շինհրապարակ են մատակարարել այնպիսի ձեռնարկություններ, ինչպիսիք են «Ижорские заводы», ЗиО Подольск, «Уралмаш», «Кировский завод», Харьковский турбинный завод և այլն:
ՀԱԷԿ-ի բուն շինարարությունն սկսվել է 1970թ., իսկ 1976թ. արդեն թիվ 1 էներգաբլոկը հանձնվել է արդյունաբերական շահագործման: Շինարարական, հետո նաև մոնտաժման աշխատանքներին մասնակցել են ինչպես տեղաբնակ հայեր, այնպես էլ ռուս մասնագետներ: Ընդհանուր առմամբ, շինարարական, մոնտաժման և գործարկման/կարգաբերման աշխատանքներում ներգրավվել են ԽՍՀՄ հանրապետությունների ավելի քան 3000 աշխատակիցներ:
Գործարկման/կարգաբերման աշխատանքների, հետևապես նաև ՀԱԷԿ-ի էներգաբլոկների շահագործման գիտական ղեկավարումն իրականացրել է Ի.Վ.Կուրչատովի անվան ատոմային էներգիայի ինստիտուտը:
Սկզբնական փուլում կայանի շահագործումն իրականացվել է ռուս մասնագետների հետ համատեղ, և միայն 10 տարի անց տեղի անձնակազմի ուսուցման, ստաժավորման արդյունքում հնարավոր դարձավ ապահովել կայանի շահագործումն ամբողջովին սեփական ուժերով:
Այսօր ատոմակայանը լիովին համալրված է համապատասխան որակավորմամբ և բավականաչափ փորձ ունեցող արհեստավարժ անձնակազմով: Հայկական ԱԷԿ-ի մասնաբաժինը հանրապետությունում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր արտադրության մեջ կազմում է մոտ 40%:
Ատոմային էլեկտրակայանը հանդիսանում է Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի արտադրության հիմնական աղբյուրներից մեկը և որոշիչ դեր է խաղում ազգային էներգամատակարարման գործում:

55 ЛЕТ НАЗАД В АРМЕНИИ БЫЛО ПОЛОЖЕНО НАЧАЛО АТОМНОЙ ОТРАСЛИ
17 сентября 1966 года – решающая дата для Республики Армения (на тот момент – Армянская ССР). В этот день было принято совместное Решение Центрального комитета Коммунистической партии Советского Союза и Совета министров СССР о строительстве атомной электростанции в Армении (первой и все еще единственной в регионе).
Этому решению, конечно, предшествовали многочисленные обсуждения, согласования, выбор площадки, типа реактора, технико-экономическое обоснование и другие административно-организационные мероприятия.
В тот период тепловые и гидроэлектростанции в полной мере обеспечивали энергетические потребности республики, и каких-либо наработок в области атомной энергетики не имелось.
Более 50-ти ученых армянского происхождения внесли существенный вклад в развитие атомной отрасли СССР, однако, в самой республике практически не было ни специалистов, ни соответствующей научно-технической инфраструктуры.
Проект Армянской АЭС, утвержденный в 1969 году, был разработан Горьковским отделением института “Атомтеплоэлектропроект”. Главные трудности проектировщиков были связаны с высокой сейсмичностью района размещения ААЭС при полном, в тот период, отсутствии нормативной базы.
Отдельные системы и узлы строящейся ААЭС проектировали более 50 проектно-конструкторских и научно-исследовательских организаций СССР: Ленинградский институт “Теплоэлектропроект”, институты Армении “Армгидроэнергопроект”, “Армэлектросетьпроект” и др.
Основное оборудование изготовляли и поставляли на стройплощадку такие предприятия, как “Ижорские заводы”, ЗиО-Подольск, “Уралмаш”, “Кировский завод”, Харьковский турбинный завод и т.д.
Непосредственно строительство Армянской АЭС было начато в 1970 году, а уже в 1976 году первый блок ААЭС был введен в промышленную эксплуатацию.
В строительных, а позднее и монтажных работах участвовали как армянские, так и российские специалисты. В общей сложности, к строительным, монтажным и пусконаладочным работам было привлечено более трех тысяч работников из республик СССР.
Научное руководство пусконаладочными работами, а впоследствии и эксплуатацией энергоблоков ААЭС осуществлял Институт атомной энергии имени И. В. Курчатова.
На начальном этапе эксплуатация станции осуществлялась совместно с российскими специалистами, и только лет через десять, после обучения, стажировки местного персонала оказалось возможным в полной мере обеспечить эксплуатацию ААЭС собственными силами.
На сегодняшний день Армянская АЭС полностью укомплектована профессиональным персоналом соответствующей квалификации и достаточного опыта. Доля Армянской АЭС в общей выработке электроэнергии, производимой в республике, составляет около 40%.
Атомная электростанция является одной из основных источников производства электроэнергии в Армении и играет решающую роль в национальном энергоснабжении.