ԱԷՄԳ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱԷԿ-ԻՆ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ
Սույն թվականի հունիսի 5-ից 9-ը Գիտելիքի կառավարման աջակցության այցի (KMAV) շրջանակներում Հայկական ԱԷԿ-ում էին գտնվում ԱԷՄԳ-ի մասնագետները, ինչպես նաև գործակալության կողմից ներգրավված գիտելիքների կառավարման բնագավառի այլ մասնագետներ:
Հյուրերին ողջունեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, ով իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց Ատոմային էերգիայի միջազգային գործակալությանը գործունեության տարբեր ուղղություններում ՀԱԷԿ-ին տրամադրվող կայուն աջակցության համար:
Աշխատանքային շաբաթվա ընթացքում Գիտելիքի կառավարման ԱԷՄԳ ավագ փորձագետ Միքաելա Օվանեսը ներկայացրեց ԱԷՄԳ կողմից մշակված Գիտելիքի կառավարման մեթոդաբանությունը և թե ինչպես են KMAV ծրագրերը նախագծված՝ օգնելու միջուկային կազմակերպություններին բացահայտելու կրիտիկական գիտելիքներ կրող մասնագետներին, ապահովելու գիտելիքի անխոչընդոտ և արդյունավետ փոխանցումը հետնորդներին՝ ԱԷԿ-ի բազմամյա շահագործման ընթացքում կուտակված հսկայական ծավալով կրիտիկական գիտելիքների կորուստը կազմակերպությունից բացառելու նպատակով: Իր հերթին Կոզլոդույի ԱԷԿ-ի Գիտելիքի կառավարման բաժնի պետ Իսկրեն Ցվետկովը պարզաբանեց, թե ինչպես են մարդկային ռեսուրսների կառավարման ծրագիրը և գիտելիքների կառավարումն իրականացվում իրենց կայանում, և կարևորեց տվյալ գործընթացների համար տեղեկատվական հարթակ ստեղծելու անհրաժեշտությունը:
ՀԱԷԿ-ի մասնագետների հետ վարած ակտիվ քննարկումների ընթացքում ընդգծվեց գիտելիքների ճիշտ կառավարման դրական ազդեցությունը կայանի շահագործման անվտանգության և կազմակերպության տնտեսական գործունեության ցուցանիշների բարձրացման տեսանկյունից:
Հայկական ԱԷԿ-ի ստորաբաժանումների ներկայացուցիչները հանդես եկան իրենց հուզող հարցերով, ապա ներկայացրին սեփական առաջարկները՝ կայանում գիտելիքների կառավարման գործընթացն առավել արդյունավետ և համապարփակ կերպով կազմակերպելու և կայանի կառավարման համակարգում այն հնարավորինս արագ ինտեգրելու վերաբերյալ:
Առաքելության ավարտին հայկական կողմը պարտավորվեց ապահովել ԳԿ գործընթացի առավել ընդգրկուն իրականացումը, ինչը ևս հնարավոր կդառնա ԱԷՄԳ ակտիվ և շարունակական աջակցության շնորհիվ:

ПОМОЩЬ МАГАТЭ АРМЯНСКОЙ АЭС В ОБЛАСТИ УПРАВЛЕНИЯ ЗНАНИЯМИ
С 5 по 9 июня сего года в рамках визита по оказанию помощи в области управления знаниями (KMAV) на Армянской АЭС находились специалисты МАГАТЭ, а также другие эксперты в области управления знаниями, привлеченные агентством.
Гостей поприветствовал генеральный директор ЗАО “ААЭК” Эдуард Мартиросян. В своем выступлении он поблагодарил Международное агентство по атомной энергии за стабильную помощь, оказываемую ААЭС в разных направлениях деятельности.
В течение рабочей недели старший эксперт по управлению знаниями Микаэла Ованес представила методологию, разработанную МАГАТЭ, и то, как спроектированы программы KMAV, чтобы помочь ядерным организациям выявлять специалистов, обладающих критическими знаниями, обеспечивать беспрепятственную и эффективную передачу знаний преемникам с целью исключения потери обширных знаний, накопленных в организации за многолетнюю эксплуатацию АЭС. В свою очередь, начальник Отдела по управлению знаниями АЭС “Козлодуй” Искрен Цветков пояснил, каким образом на их станции осуществляются программа управления человеческими ресурсами и управление знаниями, и отметил важность создания информационного портала для данных процессов.
В ходе активных обсуждений со специалистами ААЭС было подчеркнуто положительное влияние правильного управления знаниями с точки зрения безопасности эксплуатации станции и повышения показателей экономической деятельности организации.
Представители подразделений Армянской АЭС задали интересующие их вопросы, затем представили свои предложения по более эффективной и комплексной организации процесса управления знаниями на станции и его скорейшей интеграции в станционную систему управления.
По завершении миссии армянская сторона обязалась обеспечить более всеобъемлющее осуществление процесса УЗ, что станет возможным также благодаря активному и постоянному содействию МАГАТЭ.