ԱԷՄԳ-Ի ԳԼԽԱՎՈՐ ՏՆՕՐԵՆԻ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Ս/թ հոկտեմբերի 4-ին Հայկական ԱԷԿ էր այցելել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսիի գլխավորած պատվիրակությունը: ԱԷՄԳ-ի պատվիրակությանն ուղեկցում էին ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Պապիկյանը և ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչներ:
Հյուրերը նախ շրջայց կատարեցին կայանի տարածքում, ծանոթացան ՀԱԷԿ-ում իրականացված արդիականացման աշխատանքներին, տեղում ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխաններն ու անհրաժեշտ տեղեկատվությունը:
Տեխնիկական շրջայցից հետո ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության հետ կայացած խորհրդակցության ընթացքում հյուրերին նախ ողջունեց ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հ. Վարդանյանը: Նա կարևորեց այն փաստը, որ ստեղծված իրավիճակում Ռ. Գրոսսին պատրաստակամություն է ցուցաբերել այցելել Հայաստան և Հայկական ԱԷԿ: Փոխնախարարն ընդգծեց, որ ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի վերաթողարկման պահից սկսած՝ արդեն շուրջ 30 տարի ԱԷՄԳ-ն տեխնիկական աջակցություն է տրամադրում Հայկական ատոմակայանին, որի դերն անհամեմատ մեծ է մեր տնտեսության զարգացման գործում:
Այնուհետև ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԱԷՄԳ տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին: Նա մեծ գոհունակությամբ նշեց, որ իր նախորդ այցից ի վեր կայանում բազմակողմանի լայնամասշտաբ աշխատանքներ են իրականացվել, ինչն, անշուշտ, կերաշխավորի կայանի հետագա անվտանգ և հուսալի շահագործումը: «Ես այսօր հնարավորություն ունեցա սեփական աչքերով տեսնելու այն հսկայածավալ աշխատանքը, որն իրականացվել է Մեծամորի ԱԷԿ-ում, և համոզվեցի, որ դուք իրապես արժանի եք այն աջակցությանը, որը տրամադրվում է ԱԷՄԳ-ի կողմից: Շարունակե՛ք աշխատել նույն ոգով, իսկ մենք մեր հերթին կանենք հնարավոր ամեն ինչ ձեզ աջակցելու համար»,-եզրափակեց իր խոսքը գործակալության ղեկավարը:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանն իր հերթին ողջունեց հյուրերին և շնորհակալություն հայտնեց երկարամյա սերտ և արդյունավետ փոխգործակցության համար: Է. Մարտիրոսյանը ներկայացրեց ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերը. այս պահին նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում ինչպես թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման, այնպես էլ նոր էներգաբլոկի կառուցման նախագծերի ուղղությամբ: «Մենք ունենք մեծ ռեսուրս և մեծ ցանկություն»,- նշեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը,- և հույս ունենք, որ դա մեզ կօգնի հաջողության հասնել»: Նա նաև ընդգծեց ատոմային կայանի շահագործման աշխատանքներում երիտասարդ սերնդի ներգրավման կարևորությունը, ինչը մշտապես եղել և մնում է ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում:
Հանդիպման ավարտին կողմերը փոխադարձ վստահություն հայտնեցին, որ ՀԱԷԿ-ԱԷՄԳ երկարամյա համագործակցությունն ունի ընդլայնվելու և մշտապես զարգանալու բոլոր նախադրյալները:

ВИЗИТ ГЕНЕРАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА МАГАТЭ НА ААЭС
4 октября 2022г. Армянскую АЭС посетила делегация Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) во главе c генеральным директором Рафаэлем Гросси. Делегацию МАГАТЭ сопровождали заместитель министра ТУИ РА Акоп Варданян, посол РА в Австрии Армен Папикян и представители МИД РА.
Гости произвели обход территории станции, ознакомились с выполненными на ААЭС работами по модернизации, на месте получили ответы на интересующие их вопросы и необходимую информацию.
После технического обхода во время совещания с руководством ААЭС сначала гостей поприветствовал заместитель министра ТУИ РА А. Варданян. Он высоко оценил тот факт, что в сложившейся ситуации Р. Гросси выразил готовность посетить Армению и Армянскую АЭС. Заместитель министра подчеркнул, что с момента повторного пуска энергоблока № 2 ААЭС МАГАТЭ уже почти 30 лет оказывает техническую поддержку Армянской АЭС, которая играет большую роль в развитии нашей экономики.
Затем с приветственной речью выступил директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси. Он с большим удовлетворением отметил, что после его предыдущего визита на станции были проведены комплексные широкомасштабные работы, которые, безусловно, станут гарантией безопасной и надежной работы станции в будущем. «Сегодня я имел возможность своими глазами увидеть колоссальную работу, которая была проделана на Мецаморской АЭС, и убедился, что вы действительно заслуживаете той поддержки, которую оказывает МАГАТЭ. Продолжайте работать в том же духе, а мы, в свою очередь, сделаем все возможное, чтобы поддержать вас", - заключил глава Агентства.
Генеральный директор ЗАО «ААЭК» Э. Мартиросян в свою очередь поприветствовал гостей и поблагодарил их за многолетнее тесное и плодотворное сотрудничество. Э. Мартиросян представил текущие и перспективные программы - в настоящий момент ведутся подготовительные работы как по повторному продлению срока эксплуатации энергоблока №2, так и по строительству нового энергоблока. «У нас есть большой ресурс и большое желание, — отметил генеральный директор ЗАО «ААЭК», — и мы надеемся, что это поможет нам добиться успеха». Он также подчеркнул важность привлечения молодого поколения к работам по эксплуатации атомной станции, что всегда было и остается в центре внимания руководства АЭС.
В завершение встречи стороны выразили обоюдную уверенность, что многолетнее сотрудничество между ААЭС и МАГАТЭ имеет все предпосылки для расширения и постоянного развития.