ԱԷՄԳ-Ի ՓՈՐՁԱԳԻՏԱԿԱՆ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Ս/թ փետրվարի 21-ից 25-ը ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի աջակցությամբ ՀԱԷԿ-ում անցկացվեց ԱԷՄԳ-ի փորձագիտական առաքելություն՝ «Միջուկային ֆիզիկական անվտանգության (ՄՖԱ) կուլտուրայի ինքնագնահատում» թեմայով:
Առաքելության նպատակն էր ծանոթանալ կայանում անցկացված ֆիզիկական անվտանգության կուլտուրայի ինքնագնահատման արդյունքներին. ինքնագնահատումը ներառված էր ՀՀ միջուկային ֆիզիկական անվտանգության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների պլանում՝ համաձայն ԱԷՄԳ-ի ՄՖԱ-ի աջակցության ինտեգրված պլանի:
Քառօրյա այցի ընթացքում ԱԷՄԳ-ի փորձագետները ՀԱԷԿ-ի մասնագետների հետ համատեղ անցկացրեցին ստացված արդյունքների նախնական վերլուծություն, ինչպես նաև ներկայացրին շտկիչ միջոցառումների պլանի մշակման իրենց առաջարկները:
Առաքելության ընթացքում փորձագետները ներկայացրին ֆիզիկական անվտանգության կուլտուրայի ինքնագնահատման կազմակերպման ու անցկացման և ստացված տվյալների վերլուծության ԱԷՄԳ-ի մեթոդաբանությունը, ինչպես նաև տեղեկատվություն՝ Բուլղարիայում և Հունգարիայում անցկացված նմանօրինակ ինքնագնահատումների վերաբերյալ:
Առաքելության արդյունքների հիման վրա ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեում ս/թ փետրվարի 25-ին կայացած եզրափակիչ հանդիպման ընթացքում ԱԷՄԳ-ի փորձագետները բարձր գնահատեցին ՀԱԷԿ-ի կողմից իրականացված աշխատանքը և ներկայացրին միջուկային ֆիզիկական անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հետագա միջոցառումների իրականացման իրենց առաջարկները:

IAEA EXPERT MISSION AT THE ANPP
Within the period of 21-25 February an IAEA Expert Mission on the Nuclear Security Culture Self-Assessment was held at the Armenian NPP with the assistance of the RA Committee for Nuclear Safety Regulation.
The objective of the mission was the familiarization with the results of the security culture self-assessment conducted at the ANPP. The self-assessment was included in the RA Plan of activities aimed at enhancement of the nuclear security in compliance with the IAEA Integrated Nuclear Security Support Plan (INSSP).
During this 4-day visit the IAEA experts jointly with the ANPP specialists performed a preliminary analysis of the obtained results and also they submitted their suggestions related to the development of the corrective actions plan.
In the course of the mission the IAEA experts presented the IAEA methodology for organizing and conducting the security culture self-assessments and analyzing the results obtained, as well as they provided information on similar security culture self-assessments carried out in Bulgaria and Hungary.
Based on the results of the mission the final meeting was held in the RA Committee for NSR on 25 February. The IAEA experts commended the work done by the ANPP and provided suggestions related to the implementation of further activities aimed at improvement of the security culture.