ԱԷՄԳ-Ի ՓՈՐՁԱԳԻՏԱԿԱՆ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Ս/թ փետրվարի 21-ից 25-ը ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի աջակցությամբ ՀԱԷԿ-ում անցկացվեց ԱԷՄԳ-ի փորձագիտական առաքելություն՝ «Միջուկային ֆիզիկական անվտանգության (ՄՖԱ) կուլտուրայի ինքնագնահատում» թեմայով:
Առաքելության նպատակն էր ծանոթանալ կայանում անցկացված ֆիզիկական անվտանգության կուլտուրայի ինքնագնահատման արդյունքներին. ինքնագնահատումը ներառված էր ՀՀ միջուկային ֆիզիկական անվտանգության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների պլանում՝ համաձայն ԱԷՄԳ-ի ՄՖԱ-ի աջակցության ինտեգրված պլանի:
Քառօրյա այցի ընթացքում ԱԷՄԳ-ի փորձագետները ՀԱԷԿ-ի մասնագետների հետ համատեղ անցկացրեցին ստացված արդյունքների նախնական վերլուծություն, ինչպես նաև ներկայացրին շտկիչ միջոցառումների պլանի մշակման իրենց առաջարկները:
Առաքելության ընթացքում փորձագետները ներկայացրին ֆիզիկական անվտանգության կուլտուրայի ինքնագնահատման կազմակերպման ու անցկացման և ստացված տվյալների վերլուծության ԱԷՄԳ-ի մեթոդաբանությունը, ինչպես նաև տեղեկատվություն՝ Բուլղարիայում և Հունգարիայում անցկացված նմանօրինակ ինքնագնահատումների վերաբերյալ:
Առաքելության արդյունքների հիման վրա ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեում ս/թ փետրվարի 25-ին կայացած եզրափակիչ հանդիպման ընթացքում ԱԷՄԳ-ի փորձագետները բարձր գնահատեցին ՀԱԷԿ-ի կողմից իրականացված աշխատանքը և ներկայացրին միջուկային ֆիզիկական անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հետագա միջոցառումների իրականացման իրենց առաջարկները:

ЭКСПЕРТНАЯ МИССИЯ МАГАТЭ НА ААЭС
С 21 по 25 февраля при содействии КРЯБ РА на ААЭС была проведена экспертная миссия МАГАТЭ по самооценке культуры ядерной физической безопасности.
Целью миссии было ознакомление с результатами проведенной на ААЭС самооценки культуры физической безопасности, включенной в план мероприятий РА по усилению физической ядерной безопасности согласно Интегрированному плану поддержки физической ядерной безопасности МАГАТЭ.
В течение 4 дней эксперты МАГАТЭ совместно со специалистами ААЭС провели предварительный анализ полученных результатов, а так же представили свои предложения по разработке плана корректирующих мероприятий.
В ходе миссии эксперты МАГАТЭ представили методологию МАГАТЭ по организации и проведению самооценок культуры физической безопасности и анализу полученных данных, а также информацию о проведенных в Болгарии и Венгрии самооценках по культуре физической безопасности.
По итогам миссии 25 февраля в КРЯБ РА состоялась заключительная встреча, в ходе которой эксперты МАГАТЭ высоко оценили работу, проделанную со стороны ААЭС, и представили предложения по реализации дальнейших мероприятий по повышению культуры физической безопасности.