ԱՄՓՈՓՎԵՑԻՆ «ԿՅԱՆՔԻ ԷՆԵՐԳԻԱ» ՖՈՏՈՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
Ամփոփվեցին Հայաստանի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին նվիրված «Կյանքի էներգիա» ֆոտոմրցույթի արդյունքները: Ֆոտոմրցույթի կազմակերպիչներն էին Հայկական ԱԷԿ-ը և «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիան՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների և Երևանում ու Գյումրիում Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնների հետ համատեղ:
Մրցույթին մասնակցել են արհեստավարժ լուսանկարիչներ, Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցներ և Հայաստանի բնակիչներ, ովքեր ցանկացել են կիսվել «կյանքի էներգիայի» իրենց պատկերացումներով: Նկարները թեմատիկ առումով շատ բազմազան էին՝ բնության անհավանական գեղեցկությամբ տեսարաններ, ՀԱԷԿ-ին վերաբերող լուսանկարներ, նույնիսկ ընտանեկան արխիվային լուսանկարներ, որոնք ժամանակին արվել են ժապավենային ֆոտոխցիկով:
Ժյուրիի կազմում արհեստավարժ լուսանկարչի և ֆոտոլրագրողի հետ նաև ներկայացուցիչներ էին ՀՀ ՏԿԵ և ԿԳՄՍ նախարարություններից և Հայկական ատոմակայանից: Հաղթող 6 լուսանկարներից 3-ը (համապատասխանաբար I, II և III տեղերի համար) ընտրել են ժյուրիի անդամները, 1 լուսանկար արժանացել է «հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակի, իսկ ևս 2-ն արժանացել են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ և «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի հատուկ մրցանակների: Մրցանակները հաղթողներին հանձնվեցին Երևանի Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնում կազմակերպված հանդիպման ընթացքում:
Շնորհակալություն բոլոր մասնակիցներին ակտիվ մասնակցության, հետաքրքիր մտահղացումների և ինքնատիպ լուսանկարների համար:

THE RESULTS OF THE PHOTO CONTEST «ENERGY OF LIFE» HAVE BEEN SUMMED UP
The results of the photo contest «Energy of Life» timed to coincide with the 55-th anniversary of nuclear industry of Armenia have been summed up. The organizers were the Armenian NPP and the Rosatom State Corporation in cooperation with the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures, Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Russian Centres for Science and Culture in Yerevan and Gyumri.
Professional photographers, employees of the Armenian NPP and residents of Armenia who wished to share their perceptions of the «energy of life» took part in the contest. In terms of topics the pictures were very diverse: views of strikingly beautiful nature, photos related to the Armenian NPP, even family archival photographs that were once taken with a film camera.
Besides a professional photographer and a photojournalist, representatives of the RA Ministries of TAI and ESCS, as well as representatives of the Armenian NPP were on the jury. Out of the 6 winning photographs 3 (respectively for the I, II and III places) were selected by the members of the jury, one photograph earned an Audience Award and two photographs earned special awards of the HAEK CJSC and Rosatom State Corporation. The prizes were granted to the winners during the meeting organized in the Russian Centre for Science and Culture in Yerevan.
We are grateful to all the participants for their active participation, interesting conceptions and unique photographs.