ԱՄՓՈՓՎԵՑԻՆ «ԿՅԱՆՔԻ ԷՆԵՐԳԻԱ» ՖՈՏՈՄՐՑՈՒՅԹԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
Ամփոփվեցին Հայաստանի ատոմային ոլորտի 55-ամյակին նվիրված «Կյանքի էներգիա» ֆոտոմրցույթի արդյունքները: Ֆոտոմրցույթի կազմակերպիչներն էին Հայկական ԱԷԿ-ը և «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիան՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների և Երևանում ու Գյումրիում Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնների հետ համատեղ:
Մրցույթին մասնակցել են արհեստավարժ լուսանկարիչներ, Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցներ և Հայաստանի բնակիչներ, ովքեր ցանկացել են կիսվել «կյանքի էներգիայի» իրենց պատկերացումներով: Նկարները թեմատիկ առումով շատ բազմազան էին՝ բնության անհավանական գեղեցկությամբ տեսարաններ, ՀԱԷԿ-ին վերաբերող լուսանկարներ, նույնիսկ ընտանեկան արխիվային լուսանկարներ, որոնք ժամանակին արվել են ժապավենային ֆոտոխցիկով:
Ժյուրիի կազմում արհեստավարժ լուսանկարչի և ֆոտոլրագրողի հետ նաև ներկայացուցիչներ էին ՀՀ ՏԿԵ և ԿԳՄՍ նախարարություններից և Հայկական ատոմակայանից: Հաղթող 6 լուսանկարներից 3-ը (համապատասխանաբար I, II և III տեղերի համար) ընտրել են ժյուրիի անդամները, 1 լուսանկար արժանացել է «հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակի, իսկ ևս 2-ն արժանացել են «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ և «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի հատուկ մրցանակների: Մրցանակները հաղթողներին հանձնվեցին Երևանի Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնում կազմակերպված հանդիպման ընթացքում:
Շնորհակալություն բոլոր մասնակիցներին ակտիվ մասնակցության, հետաքրքիր մտահղացումների և ինքնատիպ լուսանկարների համար:

ПОДЫТОЖЕНЫ РЕЗУЛЬТАТЫ ФОТОКОНУРСА “ЭНЕРГИЯ ЖИЗНИ”
Подытожены результаты фотоконкурса “Энергия жизни”, приуроченного к 55-летию атомной отрасли Армении. Организаторами являлись Армянская АЭС и Госкорпорация “Росатом” при сотрудничестве Министерства территориального управления и инфраструктур, Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Российских центров науки и культуры в г. Ереван и г. Гюмри.
В конкурсе приняли участие профессиональные фотографы, работники Армянской АЭС и жители Армении, пожелавшие поделиться своими представлениями об “энергии жизни”. В тематическом плане рисунки были очень разнообразными: виды природы невероятной красоты, фотографии, касающиеся ААЭС, даже семейные архивные фотографии, которые в свое время были сняты на пленочную фотокамеру.
В состав жюри помимо профессиональных фотографа и фотожурналиста входили также представители министерств ТУИ и ОНКС РА и Армянской АЭС. Из победивших 6-и фотографий 3 (соответственно для I, II и III мест) было отобрано членами жюри, одна фотография удостоилась приза “зрительских симпатий”, еще две удостоились специальных призов ЗАО “ААЭК” и Госкорпорации “Росатом”. Призы были вручены победителям в ходе встречи, организованной в Российском центре науки и культуры в г. Ереван.