AOSA ՆԱԽԱԳԻԾԸ ԿՇԱՐՈՒՆԱԿԻ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱԷԿ-ԻՆ
Եվրամիության օգնության ծրագրի շրջանակներում AOSA (Հայկական ԱԷԿ-ի հրապարակում աջակցության տրամադրում) նախագծով ՀԱԷԿ-ին տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերվում դեռևս 2004 թվականից։ Նոր կնքված 4-ամյա պայմանագրի համաձայն՝ Enconet Consulting Ges mbH ընկերությունը կշարունակի աջակցել Հայկական ատոմակայանին տեխնիկական, միջուկային և շահագործական անվտանգության ոլորտներում։ Նախագծի հիմնական նպատակը ՀԱԷԿ-ի անվտանգության կուլտուրայի բարձրացման գործում աջակցության ցուցաբերումն է։
Նոր նախագծի իրականացման հարցերով մեկնարկային խորհրդակցությանը մասնակցելու նպատակով ս/թ սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին ՀԱԷԿ-ում էին ԵՄ ներկայացուցիչները, Enconet կազմակերպության անդամները:
Երկօրյա այցի ընթացքում հյուրերը նախ տեխնիկական շրջայց կատարեցին ՀԱԷԿ-ի արտադրական հրապարակում՝ ծանոթանալու թե՛ ընդհանուր առմամբ, թե՛ մասնավորապես ԵՄ աջակցությամբ կայանում իրականացված արդիականացման աշխատանքների ծավալին։
Խորհրդակցության ընթացքում արդեն քննարկվեցին ու հստակեցվեցին նախագծի շրջանակներում աջակցության ենթակա ուղղություններն ու միջոցառումները։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վստահություն հայտնեցին, որ ՀԱԷԿ-ԵՄ երկարամյա համագործակցությունն այսուհետ ևս կլինի արդյունավետ ու հաստատուն:

В РАМКАХ ПРОЕКТА AOSA ПРОДОЛЖИТСЯ ПРЕДОСТАВЛЕНИЕ ТЕХНИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ ААЭС
В рамках программы помощи Евросоюза по проекту AOSA (Предоставление помощи на площадке Армянской АЭС) ААЭС предоставляется техническая помощь еще с 2004 года. Согласно вновь заключенному 4-летнему договору компания Enconet Consulting Ges mbH продолжит оказывать помощь Армянской АЭС в области технической, ядерной и эксплуатационной безопасности. Основной целью проекта является оказание поддержки в повышении культуры безопасности ААЭС.
Для участия во вступительном совещании по вопросам реализации нового проекта 15 и 16 сентября с.г. ААЭС посетили представители ЕС и компании Enconet.
В ходе двухдневного визита гости произвели технический обход на производственной площадке ААЭС с целью ознакомления с объемом работ по модернизации, выполненных на станции как в целом, так и в частности при поддержке ЕС.
Во время совещания были обсуждены и уточнены направления и мероприятия, по которым будет оказана помощь в рамках проекта.
В завершение встречи стороны выразили уверенность, что многолетнее сотрудничество между ААЭС и ЕС и впредь будет оставаться эффективным и стабильным.