ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑ ՉԵԽԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
Ս/թ դեկտեմբերի 13-ից 17-ը Skoda JS ընկերության հրավերով Չեխիայի Հանրապետությունում էին գտնվում “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը և “ՀԱԷԿ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը: Աշխատանքային այցի նպատակն էր տեղում ծանոթանալ ռեակտորի բաղադրատարրերի և աշխատած միջուկային վառելիքի պահման կոնտեյներների արտադրության հրապարակներին, ինչպես նաև վառելիքի խտացված պահման համար նախատեսված դարակաշարերին:
Եվրամիության աջակցության շրջանակներում Skoda ընկերության հետ Հայկական ԱԷԿ-ն ակտիվ համագործակցում է դեռևս 2004 թվականից: Աշխատած միջուկային վառելիքի պահման պահեստարաններին առնչվող ծրագիրն, ինչ խոսք, առանցքային նշանակություն ունի մինչ օրս իրականացված մի շարք կարևորագույն ծրագրերի թվում:
Հայկական ԱԷԿ-ի ղեկավարները, նախատեսված ծրագրի համաձայն, այցելել են նաև Դուկովանի ԱԷԿ: Չեխական ատոմակայանի վերահսկվող գոտում նրանք հնարավորություն են ունեցել տեղում ծանոթանալու աշխատած միջուկային վառելիքի չոր պահման՝ Skoda ընկերության արտադրած կոնտեյներներին, իսկ ամենամյա պլանային վերանորոգման փուլում գտնվող թիվ 2 էներգաբլոկում ծանոթացել են վերանորոգվող սարքավորումներին, համակարգերին և իրականացվող աշխատանքներին:
“ՀԱԷԿ” ՓԲԸ ղեկավարներն աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել նաև չեխական Bria s.r.o. և TacticWare s.r.o. ընկերությունների ղեկավար անձնակազմի հետ, այցելել են փորձարկադաշտ (պոլիգոն) և մասնակցել պարագծի անվտանգության ապահովման նախագծի շրջանակներում իրականացվող փորձարկումներին:
Աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում դիտարկվել են փոխադարձ կարևորություն ունեցող մի շարք հարցեր, որոնք կնպաստեն ոչ միայն հայ-չեխական համագործակցության ընդլայնմանը, այլ նաև՝ հետագա զարգացմանը:

РАБОЧИЙ ВИЗИТ В ЧЕШСКУЮ РЕСПУБЛИКУ
С 13 по 17 декабря 2021г. по приглашению компании Skoda JS генеральный директор ЗАО “ААЭК” Эдуард Мартиросян и первый заместитель генерального директора ЗАО “ААЭК”-директор ААЭС Мовсес Варданян находились в Чешской Республике. Цель визита заключалась в ознакомлении с площадками изготовления компонентов реактора и контейнеров для хранения отработавшего ядерного топлива, а также со стеллажами уплотненного хранения.
В рамках программы помощи Евросоюза Армянская АЭС активно сотрудничает с компанией Skoda с 2004 года. Программа, касающаяся хранилищ отработавшего ядерного топлива, безусловно, имеет ключевое значение среди выполненных до сих пор важнейших программ.
Руководители Армянской АЭС, согласно предусмотренной программе, посетили также  АЭС “Дукованы”. В контролируемой зоне чешской АЭС у них была возможность ознакомиться с контейнерами для сухого хранения отработавшего ядерного топлива, изготовленными компанией Skoda, а на энергоблоке №2, нахоящемся на этапе ежегодного планового ремонта, ознакомились с ремонтируемым оборудованием, системами и выполняемыми работами.
Руководители ЗАО “ААЭК” провели рабочие встречи также с руководящим персоналом чешских компаний Bria s.r.o. և TacticWare s.r.o., посетили испытательный полигон и приняли участие в испытаниях, проводимых в рамках проекта по обеспечению безопасности периметра.
В ходе рабочих встреч были обсуждены взаимоважные вопросы, которые поспособствуют не только расширению, но и дальнейшему развитию армяно-чешского сотрудничества.