ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ՝ АО «АТОМЭНЕРГОРЕМОНТ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԱՆՁՆԱԿԱԶՄԻ ՀԵՏ
Այսօր՝ մարտի 17-ին, ՀԱԷԿ-ում ղեկավար անձնակազմի մասնակցությամբ կայացավ աշխատանքային հանդիպում՝ АО «Атомэнергоремонт» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-գլխավոր ճարտարագետ Ալեքսեյ Չեռնիկովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման օրակարգում ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման շրջանակներում նախատեսվող աշխատանքների քննարկումն էր: Առանձնապես շեշտադրվեցին ինչպես ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման աշխատանքների, այնպես էլ այդ աշխատանքների ավարտին թրծաթողման կայանքի ապամոնտաժման հետ կապված հարցերը:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ում ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողումը կիրականացվի ՊՆՎ-2021-ի ընթացքում, ինչը հնարավորություն կտա ռեակտորի իրանի մետաղը վերականգնել 80-85%-ով և հուսալիորեն կնպաստի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացմանն ու անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Քննարկումների ավարտին պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին՝ հետագա անելիքների շրջանակներում առավել ակտիվ և փոխշահավետ համագործակցության վերաբերյալ:

РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА С РУКОВОДСТВОМ АО «АТОМЭНЕРГОРЕМОНТ»
Сегодня, 17 марта на ААЭС состоялась рабочая встреча руководства ААЭС с делегацией, возглавляемой первым заместителем генерального директора - главным инженером АО “Атомэнергоремонт ”Алексеем Черниковым.
В повестку дня встречи входило обсуждение работ, предусмотренных в рамках модернизации энергаблока №2 ААЭС. Особое внимание было уделено как вопросам, связанным с отжигом металла корпуса реактора, так и демонтажом установки для отжига после завершения работ.
Напомним, что на ААЭС отжиг металла корпуса реактора будет выполнен во время ППР 2021 года, что даст возможность восстановить металл корпуса реактора на 80-85%-ов и будет надежным образом содействовать продлению проектного срока эксплуатации и повышению уровня безопасности энергоблока №2.
В конце обсуждений были достигнуты договоренности относительно более активного и взаимовыгодного сотрудничества в рамках дальнейших работ.