ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ՝ АО «АТОМЭНЕРГОРЕМОНТ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԱՆՁՆԱԿԱԶՄԻ ՀԵՏ
Այսօր՝ մարտի 17-ին, ՀԱԷԿ-ում ղեկավար անձնակազմի մասնակցությամբ կայացավ աշխատանքային հանդիպում՝ АО «Атомэнергоремонт» ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-գլխավոր ճարտարագետ Ալեքսեյ Չեռնիկովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման օրակարգում ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման շրջանակներում նախատեսվող աշխատանքների քննարկումն էր: Առանձնապես շեշտադրվեցին ինչպես ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման աշխատանքների, այնպես էլ այդ աշխատանքների ավարտին թրծաթողման կայանքի ապամոնտաժման հետ կապված հարցերը:
Հիշեցնենք, որ ՀԱԷԿ-ում ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողումը կիրականացվի ՊՆՎ-2021-ի ընթացքում, ինչը հնարավորություն կտա ռեակտորի իրանի մետաղը վերականգնել 80-85%-ով և հուսալիորեն կնպաստի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացմանն ու անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Քննարկումների ավարտին պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին՝ հետագա անելիքների շրջանակներում առավել ակտիվ և փոխշահավետ համագործակցության վերաբերյալ:

WORKING MEETING WITH THE «ATOMENERGOREMONT» JSC MANAGEMENT
Today, on 17 March a working meeting took place at the ANPP with participation of the ANPP management and the delegation headed by Aleksey Chernikov, First Deputy General Director-Chief Engineer of the «Atomenergoremont» JSC.
The meeting agenda included the discussion of the activities envisaged in the framework of the ANPP Unit 2 modernization. Emphasis was placed both on the issues related to the reactor vessel metal annealing and dismantling of the annealing facility upon completion of the work.
It should be reminded that the annealing of the reactor vessel metal will be performed at the ANPP during outage-2021. It will enable to recover the reactor vessel metal by 80-85% and will reliably facilitate the design life extension and safety improvement of Unit 2.
At the end of the discussions arrangements were made for a more active and mutually beneficial cooperation in the framework of further activities.