ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱԷԿ-ՈՒՄ
Հերթական աշխատանքային այցով ս/թ մարտի 30-ին Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում էին АО “Русатом Сервис" ընկերության ղեկավար անձինք՝ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովի գլխավորությամբ: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին նաև ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի և “Հայատոմ ԳՀԻ” ՓԲԸ ղեկավար անձինք:
Հանդիպման օրակարգը բավականին հագեցած էր՝ ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման շրջանակներում հեռանկարային նախագծերի քննարկում, ինչպես նաև ՊՆՎ-2021-ի ընթացքում գործող էներգաբլոկի սարքավորումների և համակարգերի արդիականացման աշխատանքների իրականացման հետագա քայլերի վերլուծություն: Ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման աշխատանքներից բացի, որոնք առանցքային են լինելու 2021 թվականին էներգաբլոկի տևական կանգի ընթացքում, նախատեսվում են նաև ակտիվ գոտու վթարային հովացման համակարգի, ցայտաջրմուղ (սպրինկլերային) համակարգի տարրերի, հուսալի սնուցման համակարգի և մի շարք այլ համակարգերի ու սարքավորումների արդիականացման աշխատանքներ: Անհրաժեշտ սարքավորումների մեծ մասն արդեն մատակարարված է. մայիս-հունիս ամիսներին նախատեսվում է ավարտել մատակարարումների հիմնական ծավալը: Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավարությունն ինչպես միշտ հետևողական է, որ աշխատանքներն իրականացնեն կապալառու այնպիսի ձեռնարկություններ, որոնք տվյալ ոլորտում աշխատանքի մեծ փորձ և մասնագիտական հմտություններ ունեն:
2021-ը վճռորոշ տարի է լինելու ՀԱԷԿ-ի համար. արդիականացման և վերազինման աշխատանքների թերևս ամենադժվար փուլն է իրականացվելու, որի հաջող ավարտից հետո ՀԱԷԿ-ը կստանա ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի թույլտվությունը (լիցենզիա)՝ կայանի շահագործման ժամկետը ևս 10 տարով երկարաձգելու վերաբերյալ: Ավելին, հիմնվելով ռուսական նմանատիպ կայանների փորձի վրա՝ Հայկական ԱԷԿ-ում արդեն աշխատանքներ են տարվում՝ շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ուղղությամբ:

РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА НА АРМЯНСКОЙ АЭС
30 марта 2021г. с очередным рабочим визитом Армянскую атомную электростанцию посетили руководящие лица АО "Русатом Сервис" во главе с генеральным директором Евгением Сальковым. В совещании принимали участие также руководящие лица из Комитета по регулированию ядерной безопасности РА и ЗАО “НИИ Арматом”.
Повестка дня была достаточно насыщенной: обсуждение перспективных проектов в рамках продления срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС, а также анализ дальнейших действий, связанных с выполнением работ по модернизации оборудования и систем действующего энергоблока в период ППР 2021г. Кроме работ по отжигу
металла корпуса реактора, которые станут ключевыми во время длительного останова энергоблока в 2021 году, предусмотрено также выполнение работ по модернизации системы аварийного охлаждения активной зоны, компонентов спринклерной системы, системы надежного питания и ряда других систем и оборудования. Большая часть необходимого оборудования уже поставлена: основной объем поставок планируется завершить в период май-июнь. Руководители Армянской атомной электростанции, как всегда, последовательны в том, чтобы работы выполнялись подрядными организациями, имеющими большой опыт работы и профессиональные навыки в данной области.
2021 год станет решающим годом для ААЭС. Будет выполнен, пожалуй, самый сложный этап работ по модернизации и переоснащению, после удачного завершения которого ААЭС получит разрешение (лицензию) Комитета по регулированию ядерной безопасности РА на продление срока эксплуатации станции еще на 10 лет. Более того, основываясь на опыте аналогичных российских станций, на ААЭС уже ведутся работы по повторному продлению срока эксплуатации.