ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀՀ-ՈՒՄ ՌԴ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆԻ, ՀՀ ՏԿԵ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ԵՎ АО «РУСАТОМ СЕРВИС» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԱՆՁԱՆՑ ՀԵՏ
Այսօր՝ ս/թ հունվարի 22-ին, աշխատանքային այցով ՀԱԷԿ-ում էին գտնվում ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի և ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակությունը, ինչպես նաև АО «Русатом Сервис» ընկերության ղեկավար անձինք:
Հանդիպման օրակարգում ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի շրջանակներում 2020թ. կատարված աշխատանքների արդյունքների ամփոփումն էր:
Հյուրերը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության ուղեկցությամբ նախ շրջայց կատարեցին կայանի տարածքում. եղան Տուրբինային արտադրամասում, տեղում ծանոթացան մեքենասրահի՝ 2019-2020թթ ընթացքում արդիականացված հիմնական սարքավորումներին, ինչպես նաև բլոկի կառավարման վահանակում (БЩУ) ծանոթացան համակարգերի արդիականացման արդյունքում կատարված փոփոխություններին:
Շրջայցից հետո ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ կայացած խորհրդակցության ընթացքում ամփոփվեցին 2020թ. ՀԱԷԿ-ում իրականացված արդիականացման աշխատանքները, առավել հանգամանալից քննարկվեցին 2021-ի հիմնախնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված նոր առաջարկներն ու գաղափարները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը փոխադարձ համաձայնության եկան՝ արդիականացման աշխատանքներն առավել հետևողական և սահմանված գրաֆիկով իրականացնելու ուղղությամբ:

A WORKING MEETING WITH THE RF AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY TO THE RA, MINISTER OF TERRITORIAL ADMINISTRATION AND INFRASTRUCTURES OF THE RA AND SENIOR MANAGEMENT OF THE «RUSATOM SERVICE» JSC
Today on 22 January, 2021 the delegation headed by Sergey Kopirkin, RF Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the RA and Suren Papikyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructures of the RA, as well as the senior management of the «Rusatom Service» JSC have paid a working visit to the Armenian NPP.
The meeting agenda included the summary of the results of the activities performed in 2020 in the framework of the ANPP Unit 2 modernization and life extension project.
The visitors accompanied by the ANPP management performed a walkdown of the plant area. They visited the Turbine Department, became familiar with the turbine hall major equipment upgraded in 2019-2020. In the Main Control Room the guests were made aware of the modifications implemented as a result of modernization of systems.
During the meeting held with the ANPP management after the walkdown, the modernization activities performed at the ANPP in 2020 were summarized, the key issues of 2021 and new ideas and proposals aimed at their solution were discussed in detail.
At the end of the meeting the sides came to a mutual agreement to implement the modernization activities in a more consistent manner and in compliance with the established schedule.