ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀՀ-ՈՒՄ ՌԴ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԵՎ ԼԻԱԶՈՐ ԴԵՍՊԱՆԻ, ՀՀ ՏԿԵ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ԵՎ АО «РУСАТОМ СЕРВИС» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԱՆՁԱՆՑ ՀԵՏ
Այսօր՝ ս/թ հունվարի 22-ին, աշխատանքային այցով ՀԱԷԿ-ում էին գտնվում ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի և ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակությունը, ինչպես նաև АО «Русатом Сервис» ընկերության ղեկավար անձինք:
Հանդիպման օրակարգում ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի շրջանակներում 2020թ. կատարված աշխատանքների արդյունքների ամփոփումն էր:
Հյուրերը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության ուղեկցությամբ նախ շրջայց կատարեցին կայանի տարածքում. եղան Տուրբինային արտադրամասում, տեղում ծանոթացան մեքենասրահի՝ 2019-2020թթ ընթացքում արդիականացված հիմնական սարքավորումներին, ինչպես նաև բլոկի կառավարման վահանակում (БЩУ) ծանոթացան համակարգերի արդիականացման արդյունքում կատարված փոփոխություններին:
Շրջայցից հետո ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ կայացած խորհրդակցության ընթացքում ամփոփվեցին 2020թ. ՀԱԷԿ-ում իրականացված արդիականացման աշխատանքները, առավել հանգամանալից քննարկվեցին 2021-ի հիմնախնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված նոր առաջարկներն ու գաղափարները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը փոխադարձ համաձայնության եկան՝ արդիականացման աշխատանքներն առավել հետևողական և սահմանված գրաֆիկով իրականացնելու ուղղությամբ:

РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА С ЧРЕЗВЫЧАЙНЫМ И ПОЛНОМОЧНЫМ ПОСЛОМ РФ В РА, МИНИСТРОМ ТУИ РА И РУКОВОДЯЩИМИ ЛИЦАМИ АО «РУСАТОМ СЕРВИС»
Сегодня, 22 января 2021 года Армянскую АЭС с рабочим визитом посетили делегация, возглавляемая Чрезвычайным и Полномочным Послом РФ в РА Сергеем Копыркиным и Министром территориального управления и инфраструктур РА Суреном Папикяном, а также руководящие лица АО “Русатом Сервис”.
В повестку дня встречи входило обобщение результатов работ, выполненных в 2020 году в рамках проекта по модернизации и продлению срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС.
Гости в сопровождении руководства ААЭС произвели обход территории станции, посетили Турбинный цех, на месте ознакомились с основным оборудованием машзала, модернизированным в течение 2019-2020гг., кроме того, в помещении БЩУ гостям были представлены изменения, выполненные в результате модернизации систем.
В ходе совещания, проведенного с руководством ААЭС после обхода, были подытожены работы по модернизации, проведенные на ААЭС в 2020 году, наиболее обстоятельно были обсуждены основные задачи 2021 года и новые идеи и предложения, направленные на их решение.
В конце встречи стороны пришли к обоюдному соглашению о выполнении работ по модернизации более последовательным образом и в соответствии с установленным графиком.