ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ «ՌՈՍԱՏՈՄ» ՊԿ-ՈՒՄ ԵՎ ԱՅՑ ԿՈՒՐՍԿԻ ԱԷԿ
ՀՀ-ում միջուկային նոր էներգաբլոկների կառուցման նախագծի շրջանակներում ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում ՌԴ էին մեկնել «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը եղել է Կուրսկի ԱԷԿ-ում, ԱԷԿ-ի ղեկավարության հետ քննարկել տեխնիկական և կազմակերպչական մի շարք հարցեր, իսկ Կուրսկի ԱԷԿ-2 շինարարական հրապարակ շրջայցի ընթացքում տեղում ծանոթացել ВВЭР-ТОИ ռեակտորով էներգաբլոկի կառուցման աշխատանքներին:
ՌԴ գործուղման ընթացքում ս/թ օգոստոսի 31-ին կայացել է հանդիպում նաև «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչյովի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ում նոր էներգաբլոկների կառուցման, գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման վերաբերյալ հարցեր, ձեռք են բերվել կոնկրետ պայմանավորվածություններ, նախանշվել են հիմնական առաջնային ուղղություններն ու քայլերը:

РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА В ГК «РОСАТОМ» И ВИЗИТ НА КУРСКУЮ АЭС
В рамках проекта строительства в РА новых ядерных энергоблоков в составе делегации, возглавляемой министром Территориального управления и инфраструктур РА Гнелом Саносяном, в РФ отправились генеральный директор ЗАО «ААЭК» Эдуард Мартиросян и первый заместитель генерального директора ЗАО «ААЭК» - директор ААЭС Мовсес Варданян.
В рамках визита армянская делегация побывала на Курской АЭС, обсудила с руководством АЭС ряд технических и организационных вопросов, во время обхода строительной площадки Курской АЭС на месте ознакомились с работами по строительству энергоблока с реактором ВВЭР-ТОИ.
Во время делового визита в РФ 31-го августа 2022г. состоялась встреча с руководителем госкорпорации «Росатом» Алексеем Лихачевым, в ходе которой были рассмотрены вопросы, связанные со строительством новых энергоблоков в РА, продлением срока эксплуатации действующего энергоблока, были достигнуты конкретные договоренности, предписаны основные приоритетные направления и шаги.