ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐ ՌԴ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՆԵՐԻ ՀԵՏ
Այս տարի ՀԱԷԿ-ում պլանային վերանորոգման ընթացքում իրականացվելու են թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման ավարտական փուլի հիմնական աշխատանքները: ՊՆՎ-2021-ի 141-օրյա կանգի ընթացքում նախատեսված մի շարք կարևորագույն աշխատանքների քննարկմանն էր ուղղված նախորդ շաբաթ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մ. Վարդանյանի գործուղումը Ռուսաստանի Դաշնություն՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հ․ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում:
Էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման հարցերով փորձի փոխանակման նպատակով մեր պատվիրակությունը եղավ Կոլայի ԱԷԿ-ում (դրան նախորդել էր նույն նպատակով Մ. Վարդանյանի մեկշաբաթյա այցը Նովովորոնեժի ԱԷԿ): Նովովորոնեժի և Կոլայի ատոմակայանները պատահական չեն ընտրվել. դրանք հնարավորինս համընկնում են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի հետ թե՛ իրենց նախագծերով, և թե՛ շահագործման ժամկետով: Հատկանշական է, որ 2018թ. Կոլայի ԱԷԿ-ում, առաջին անգամ Ռուսաստանի ատոմային էներգետիկայի պատմության մեջ, շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման աշխատանքներից հետո հաջողությամբ իրականացվել է էներգաբլոկի գործարկումը: Հաշվի առնելով մեր գործընկերների կուտակած հարուստ փորձն այս ոլորտում՝ Հայկական ԱԷԿ-ում կմշակվի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման անվտանգության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների մեր հայեցակարգը (կոնցեպցիան), որն արդեն տարեկեսին կներկայացվի ՀՀ կառավարությանը և կարգավորող մարմնին՝ համապատասխան որոշումներ կայացնելու:
Մոսկվա քաղաքում АО ОКБ «Гидропресс»-ի և «Росатом» պետկորպորացիայի ղեկավարության հետ աշխատանքային հանդիպումների օրակարգում արդեն ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման և էներգաբլոկի արդիականացման ընդհանուր հարցերն էին: Հիշեցնենք, որ ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման աշխատանքներից բացի, որոնք առանցքային են լինելու ընթացիկ տարում էներգաբլոկի տևական կանգի ընթացքում, նախատեսվում են նաև ակտիվ գոտու վթարային հովացման համակարգի, ցայտաջրմուղ (սպրինկլերային) համակարգի տարրերի, հուսալի սնուցման համակարգի և մի շարք այլ համակարգերի ու սարքավորումների արդիականացման աշխատանքներ: Դրանք իրականացվելու են ինչպես հայ մասնագետների, այնպես էլ մեր գլխավոր կապալառու АО “Русатом Сервис"-ի ներգրաված ռուսական մի շարք ընկերությունների՝ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում աշխատանքային հարուստ փորձ ունեցող մեծաթիվ մասնագետների ներգրավմամբ:
Հանդիպումների ավարտին կողմերը հավաստեցին փոխհամագործակցության կարևորությունն ու պատասխանատվությունը՝ հատկապես ՀԱԷԿ-ի համար վճռորոշ այս ժամանակահատվածում:

РАБОЧИЕ ВСТРЕЧИ С ПАРТНЕРАМИ ИЗ РД
В этом году во время планово-предупредительного ремонта на ААЭС будут осуществлены основные работы заключительного этапа модернизации энергоблока №2. Цель состоявшейся на прошлой неделе командировки в Российскую Федерацию генерального директора ЗАО “ААЭК” Э. Матиросяна, первого заместителя генерального директора ЗАО “ААЭК” - директора ААЭС М. Варданяна в составе делегации, возглавляемой заместителем министра территориального управления и инфраструктур РА, заключалась в обсуждении ряда важнейших работ, предусмотренных для выполнения во время 141-дневного останова в ППР-2021.
С целью обмена опытом по вопросам повторного продления срока эксплуатации энергоблока наша делегация посетила Кольскую АЭС (этому предшествовал однонедельный визит М. Варданяна на Нововоронежскую АЭС с той же целью). Нововоронежская и Кольская атомные станции были выбраны не случайно: они максимально совпадают с Армянской атомной электростанцией как по проектам, так и по срокам эксплуатации. Характерно то, что в 2018 году на Кольской АЭС впервые за историю атомной энергетики России был успешно осуществлен пуск энергоблока после выполнения работ по повторному продлению срока эксплуатации. Учитывая накопленный в этой области большой опыт наших коллег, на Армянской АЭС будет разработана наша концепция мероприятий, направленных на повышение безопасности повторного продления срока эксплуатации энергоблока №2, которая уже во втором полугодии будет представлена в правительство РА и регулирующий орган для принятия соответствующих решений.
Повестка состоявшихся в Москве рабочих встреч с руководством АО ОКБ «Гидропресс» и госкорпорации «Росатом» уже включала общие вопросы, связанные с отжигом металла корпуса реактора и модернизацией энергоблока. Напомним, что кроме работ по отжигу металла корпуса реактора, которые станут ключевыми во время длительного останова энергоблока в нынешнем году, предусмотрены также работы по модернизации системы аварийного охлаждения активной зоны, элементов спринклерной системы, системы надежного питания и ряда других систем и оборудования. Они будут осуществлены с участием как армянских специалистов, так и многочисленных специалистов ряда российских компаний, привлеченных нашим главным подрядчиком АО “Русатом Сервис", которые имеют богатый опыт работы в области атомной энергетики.
По завершении встреч стороны подчеркнули важность и ответственность взаимного сотрудничества, в особенности в столь решающий для ААЭС период.