ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐ ՌԴ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՆԵՐԻ ՀԵՏ
Այս տարի ՀԱԷԿ-ում պլանային վերանորոգման ընթացքում իրականացվելու են թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման ավարտական փուլի հիմնական աշխատանքները: ՊՆՎ-2021-ի 141-օրյա կանգի ընթացքում նախատեսված մի շարք կարևորագույն աշխատանքների քննարկմանն էր ուղղված նախորդ շաբաթ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մ. Վարդանյանի գործուղումը Ռուսաստանի Դաշնություն՝ ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հ․ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում:
Էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման հարցերով փորձի փոխանակման նպատակով մեր պատվիրակությունը եղավ Կոլայի ԱԷԿ-ում (դրան նախորդել էր նույն նպատակով Մ. Վարդանյանի մեկշաբաթյա այցը Նովովորոնեժի ԱԷԿ): Նովովորոնեժի և Կոլայի ատոմակայանները պատահական չեն ընտրվել. դրանք հնարավորինս համընկնում են Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի հետ թե՛ իրենց նախագծերով, և թե՛ շահագործման ժամկետով: Հատկանշական է, որ 2018թ. Կոլայի ԱԷԿ-ում, առաջին անգամ Ռուսաստանի ատոմային էներգետիկայի պատմության մեջ, շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման աշխատանքներից հետո հաջողությամբ իրականացվել է էներգաբլոկի գործարկումը: Հաշվի առնելով մեր գործընկերների կուտակած հարուստ փորձն այս ոլորտում՝ Հայկական ԱԷԿ-ում կմշակվի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման անվտանգության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների մեր հայեցակարգը (կոնցեպցիան), որն արդեն տարեկեսին կներկայացվի ՀՀ կառավարությանը և կարգավորող մարմնին՝ համապատասխան որոշումներ կայացնելու:
Մոսկվա քաղաքում АО ОКБ «Гидропресс»-ի և «Росатом» պետկորպորացիայի ղեկավարության հետ աշխատանքային հանդիպումների օրակարգում արդեն ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման և էներգաբլոկի արդիականացման ընդհանուր հարցերն էին: Հիշեցնենք, որ ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողման աշխատանքներից բացի, որոնք առանցքային են լինելու ընթացիկ տարում էներգաբլոկի տևական կանգի ընթացքում, նախատեսվում են նաև ակտիվ գոտու վթարային հովացման համակարգի, ցայտաջրմուղ (սպրինկլերային) համակարգի տարրերի, հուսալի սնուցման համակարգի և մի շարք այլ համակարգերի ու սարքավորումների արդիականացման աշխատանքներ: Դրանք իրականացվելու են ինչպես հայ մասնագետների, այնպես էլ մեր գլխավոր կապալառու АО “Русатом Сервис"-ի ներգրաված ռուսական մի շարք ընկերությունների՝ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում աշխատանքային հարուստ փորձ ունեցող մեծաթիվ մասնագետների ներգրավմամբ:
Հանդիպումների ավարտին կողմերը հավաստեցին փոխհամագործակցության կարևորությունն ու պատասխանատվությունը՝ հատկապես ՀԱԷԿ-ի համար վճռորոշ այս ժամանակահատվածում:

WORKING MEETINGS WITH THE RUSSIAN FEDERATION PARTNERS
This year, during the scheduled outage the basic activities of the ANPP Unit 2 modernization final stage will be implemented. The purpose of E. Martirosyan’s, HAEK CJSC Director General, and Movses Vardanayan’s, HAEK CJSC First Deputy Director General-ANPP Director, business trip to the Russian Federation in the delegation headed by Hakob Vardanyan, the Deputy Minister of the RA Territorial Administration and Infrastructures, was the discussion of a number of crucial activities scheduled for Outage-2021 141-day shutdown.
For the experience exchange related to issues of NPP operating life re-extension, our delegation attended the Kola NPP (which was preceded by M. Vardanyan’s one-week visit to Novovoronezh NPP). The Novovoronezh and Kola NPPs were not chosen by chance: they are as close as possible to the Armenian NPP both, in terms of their design and their operating lifetime. It is typical that in 2018 at the Kola NPP, for the first time in Nuclear Power Hystory of Russia, the Unit was successfully commissioned following the operating lifetime re-extension activities. Taking into account the extensive experience of our colleagues in this field, the Armenian Nuclear Power Plant will develop our concept of measures aimed at safety enhancement for Unit 2 operating life re-extension, which in the second half of the year will be submitted to the Government of the Republic of Armenia and the Regulatory Body for appropriate decisions.
The agenda of the working meetings held in Moscow with the management of Experimental Design Bureau «Gydropress» JSC and «Rosatom» State Corporation already included general questions related to the annealing of the reactor vessel metal and modernization of the Unit. It should be recalled that, in addition to the reactor vessel metal-annealing activities, which will be the key work during the long-term shutdown of the Unit this year, also activities on modernization of the Emergency Core Cooling System, Spray System components, Reliable Power Supply System and a number of other systems and equipment are envisaged. They will be implemented with the participation of both, the Armenian specialists and numerous specialists of a number of Russian companies engaged by our main contractor "Rusatom Service" JSC, who have extensive experience in the field of nuclear energy.
At the conclusion of the meetings, the parties highlighted the importance and responsibility of mutual cooperation, especially at such a crucial time for the ANPP.