Ատոմաբանների երեխաները մասնակցեցին շախմատի մրցաշարին
Ատոմաբանների երեխաներն ակտիվ մասնակցություն ունեցան շախմատի մրցաշարին Երևանում գտնվող գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնին կից շախմատի դպրոցի բացման առթիվ: Այդ դպրոցում շախմատի դասավանդումը կանցկացվի ռուսերեն լեզվով: Միջոցառումն անցնում էր Երևանում Մոսկվայի օրվան նվիրված հանդիսությունների շրջանակներում:
Սա այդ կարգի առաջին դպրոցն է, չնայած այն բանի, որ շախմատը ներառված է դպրոցական ծրագրում: Այն ղեկավարելու է օլիմպիական չեմպիոն, գրոսմայստեր Տիգրան Նալբանդյանը:
ՖԻԴԵ-ի նշանաբան «Gens Una Sumus»-ը, ինչը լատիներենից թարգմանաբար նշանակում է «Մենք մի ընտանիք ենք» արձագանք է գտնում ատոմաբանների երեխաների սրտերում: Շախմատում ամենակարևորն այն է, որ դա ազնիվ խաղ է: Մեր երեխաները սովորում են մաքուր և ազնիվ խաղալ և դրա միջոցով ձեռք են բերում լավ վարք: Պարտիաներ անցկացնելիս երեխաներն ստիպված են լինում մշտապես կայացնել ռազմավարական որոշումներ, գնահատել իրավիճակը քայլ անելուց առաջ:

Дети атомщиков приняли участие в шахматном турнире
Дети атомщиков приняли активное участие в шахматном турнире в честь открытия шахматной школы при Российском центре науки и культуры в Ереване, где преподавание шахмат будет проводиться на русском языке. Мероприятие проходило в рамках торжеств в честь Дня Москвы в Ереване.
Это первая школа такого рода, не смотря на то, что шахматы включены в школьную программу. Руководить ею будет олимпийский чемпион, гроссмейстер Тигран Налбандян.
Девиз ФИДЕ: "Gens Una Sumus", что в переводе с латыни означает "Мы – одна семья" находит отклик в сердцах детей атомщиков. Самое важное в шахматах - то, что это честная игра. Наши дети учатся чистой и честной игре, и через это - хорошему поведению. Проводя партии, детям приходится постоянно принимать стратегические решения, оценивать ситуацию, прежде чем сделать ход.