Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության 64-րդ համաժողովի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության 64-րդ համաժողովի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Նախարար Պապիկյանը անդրադարձել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ պետական բյուջեից բյուջետային վարկի տրամադրմամբ ատոմակայանի արդիականացմանն ուղղված մնացյալ աշխատանքների իրականացման մանրամասներին:
Զրուցակիցները քննարկել են Ռուսատոմ Սերվիս ընկերության հետ կնքված շրջանակային համաձայնագրով նախատեսվող միջոցառումները սահմանված ժամանակցույցին համապատասխան ավարտելու հարցը։
Հաշվի առնելով ԱԷԿ-ի դերը Հայաստանի էներգահամակարգում՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նախանշել «Ռոսատոմ» կորպորացիայի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:

В рамках 64-ой сессии Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии министр Сурен Папикян встретился с генеральным директором Госкорпорации “РОСАТОМ” Алексеем Лихачевым
В рамках 64-ой сессии Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии министр Сурен Папикян встретился с генеральным директором Госкорпорации “РОСАТОМ” Алексеем Лихачевым.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с ходом выполнения программы продления проектного срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС.
Министр Папикян коснулся деталей выполнения оставшихся работ по модернизации атомной станции с предоставлением бюджетного кредита из государственного бюджета по решению правительства РА.
Собеседники обсудили вопрос завершения мероприятий, предусмотренных рамочным соглашением, заключенным с компанией “Русатом Сервис”, в соответствии с установленным графиком.
Учитывая роль АЭС в энергосистеме Армении, стороны выразили готовность обозначить возможные направления сотрудничества с корпорацией “Росатом”.