Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության 64-րդ համաժողովի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության 64-րդ համաժողովի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Նախարար Պապիկյանը անդրադարձել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ պետական բյուջեից բյուջետային վարկի տրամադրմամբ ատոմակայանի արդիականացմանն ուղղված մնացյալ աշխատանքների իրականացման մանրամասներին:
Զրուցակիցները քննարկել են Ռուսատոմ Սերվիս ընկերության հետ կնքված շրջանակային համաձայնագրով նախատեսվող միջոցառումները սահմանված ժամանակցույցին համապատասխան ավարտելու հարցը։
Հաշվի առնելով ԱԷԿ-ի դերը Հայաստանի էներգահամակարգում՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նախանշել «Ռոսատոմ» կորպորացիայի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:

Minister Suren Papikyan met with Aleksey Likhachev, General Director of ROSATOM State Corporation in the framework of the IAEA 64th General Conference
22.09.2020
Minister Suren Papikyan met with Aleksey Likhachev, General Director of ROSATOM State Corporation in the framework of the IAEA 64th General Conference.
During the meeting issues related to the progress of the Program for the Armenian NPP operating unit design life extension were discussed.
Minister Papikyan touched upon the details of implementing the remaining activities aimed at the NPP modernization using budgetary loan granted from the state budget according to the RA government decision.
The interlocutors discussed the issue of completing the activities provided for by the framework agreement concluded with the “Rusatom Service” company in accordance with the established schedule.
Taking into account the role of the NPP in the power system of Armenia the parties expressed willingness to outline potential areas of cooperation with ROSATOM Corporation.