Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ներքին վերահսկողության ծառայության ներկայացուցիչների այցը ՀԱԷԿ
2012-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման (ՇԺԵ) տեխնիկական համագործակցության ծրագրերի գնահատման նպատակով ս/թ հոկտեմբերի 29-ին ԱԷՄԳ-ի ներքին վերահսկողության ծառայության ներկայացուցիչներն այցելեցին ՀԱԷԿ: ԱԷՄԳ-ի գնահատման առաքելության կազմում ընդգրկված են մասնագետներ նաև Մեծ Բրիտանիայից և Գերմանիայից: ՀՀ միջուկային անվտնագության կարգավորման կոմիտեի մասնագետները ևս ներգրավված են աշխատանքներում:
Տեղի ունեցավ հանդիպում ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ:
Հյուրերը ծանոթացան ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող արդիականացման աշխատանքներին և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի ներդրման ընթացքին:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ.Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց՝ բարձր գնահատելով ԱԷՄԳ-ի կողմից տարիների ընթացքում ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերված աջակցությունը: Նա կարևորեց Հայաստանի հետ համագործակցությունը և նշեց, որ ԱԷՄԳ-ի աջակցությունը Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի անվտանգության բարձրացման ոլորտում անչափ կարևոր է:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հետագայում ևս շարունակել ու խորացնել երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը:

Representatives of the Internal Oversight Service of the International Atomic Energy Agency Visited the ANPP
On 29 October, 2019 the representatives of the Internal Oversight Service of the International Atomic Energy Agency visited the Armenian NPP with a view to assess the technical cooperation projects in the area of NPP long-term operation (LTO) implemented within the period of 2012-2018. The IAEA assessment mission team also includes experts from Great Britain and Germany. The specialists of the RA Committee for Nuclear Safety Regulation are also involved in the activities.
A meeting with the ANPP management was held.
M. Vardanyan, the HAEK CJSC General Director expressed his gratitude and noted that they highly appreciated the support rendered by the IAEA to the ANPP over many years in the field of peaceful uses of nuclear energy. He attached importance to the cooperation with Armenia and stated that the support in the area of nuclear power safety improvement in Armenia was extremely important.