Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ներքին վերահսկողության ծառայության ներկայացուցիչների այցը ՀԱԷԿ
2012-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման (ՇԺԵ) տեխնիկական համագործակցության ծրագրերի գնահատման նպատակով ս/թ հոկտեմբերի 29-ին ԱԷՄԳ-ի ներքին վերահսկողության ծառայության ներկայացուցիչներն այցելեցին ՀԱԷԿ: ԱԷՄԳ-ի գնահատման առաքելության կազմում ընդգրկված են մասնագետներ նաև Մեծ Բրիտանիայից և Գերմանիայից: ՀՀ միջուկային անվտնագության կարգավորման կոմիտեի մասնագետները ևս ներգրավված են աշխատանքներում:
Տեղի ունեցավ հանդիպում ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակազմի հետ:
Հյուրերը ծանոթացան ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող արդիականացման աշխատանքներին և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի ներդրման ընթացքին:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ.Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց՝ բարձր գնահատելով ԱԷՄԳ-ի կողմից տարիների ընթացքում ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերված աջակցությունը: Նա կարևորեց Հայաստանի հետ համագործակցությունը և նշեց, որ ԱԷՄԳ-ի աջակցությունը Հայաստանի միջուկային էներգետիկայի անվտանգության բարձրացման ոլորտում անչափ կարևոր է:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հետագայում ևս շարունակել ու խորացնել երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը:

ААЭС посетили представители Службы внутреннего контроля Международного агентства по атомной энергии
29 октября 2019г. состоялся визит на ААЭС представителей Службы внутреннего контроля МАГАТЭ с целью оценки проектов технического сотрудничества в области продления срока эксплуатации (ПСЭ) АЭС, реализованных в период с 2012 по 2018гг.. В состав команды миссии МАГАТЭ по оценке входят также специалисты из Великобритании и Германии. Специалисты Комитета по регулированию ядерной безопасности РА также участвуют в работах.
Было проведено совещание с руководством ААЭС.
Генеральный директор ЗАО “ААЭК” М. Варданян выразил благодарность и отметил, что они высоко ценят помощь, оказываемую ААЭС со стороны МАГАТЭ в течение многих лет в области мирного использования атомной энергии. Он подчеркнул важность сотрудничества с Арменией и отметил, что помощь МАГАТЭ в области повышения безопасности ядерной энергетики Армении крайне важна.
Была достигнута договоренность о продолжении и углублении двустороннего эффективного сотрудничества также и в будущем.