Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության տնօրենը տեղեկացվել է Բաքվի` ատոմակայանին հարվածելու հայտարարության մասին
Հուլիսի 17-ին Վիեննայի միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հանդիպեց Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիին։
Հանդիպման նպատակն էր ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրենին ներկայացնել հուլիսի 12-ից ի վեր Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և այդ համատեքստում պաշտոնական Բաքվի կողմից հնչող ծայրահեղ վտանգավոր սպառնալիքները և հայտարարությունները։
Մասնավորապես, ատոմակայանի թիրախավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի դատապարտելի հայտարարությունը, որը ոչ այլ ինչ է, քան պետական ահաբեկչության բացահայտ դրսևորում։

Директору МАГАТЭ сообщили о заявлении Баку нанести удар по Армянской АЭС
17 июля Постоянный представитель Республики Армения при международных организациях в Вене, Посол Армен Папикян встретился с Генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Мариано Гросси.
Цель встречи заключалась в том, чтобы представить Генеральному директору МАГАТЭ ситуацию, возникшую в результате военных действий, развязанных Азербайджаном против Армении с 12 июля, и в этом контексте звучащие из официального Баку крайне опасные угрозы и заявления.
В частности, предосудительное заявление Азербайджана об обстреле АЭС является не чем иным, как открытым проявлением государственного терроризма.