Ատոմային ոլորտը 75 տարեկան է. հայտարարվել է «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» նկարչական ազգային մրցույթի ժյուրիի կազմը։
Ատոմային ոլորտը 75-ամյակին նվիրված` «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» նկարչական ազգային մրցույթի ժյուրիի կազմում են ընդգրկվել ոլորտի առաջատար պրոֆեսիոնալներ ու Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի հայտնի գործիչներ։ Մասնակիցների աշխատանքները կընդունվեն մինչև սեպտեմբերի 30-ը։
Կազմակերպիչներն են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան ու հայկական ԱԷԿ-ը՝ համագործակցությամբ ԿԳՄՍ և ՏԿԵ նախարարությունների, ինչպես նաև Երևանում ու Գյումրիում գիտության ու մշակույթի ռուսասաստանյան կենտրոնները:
Մրցույթի մասնակիցների աշխատանքները գնահատելու են`
Մարգարիտա Բալայանը, Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության, էներգետիկայի վարչության, ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ;
Արկադի Պապոյան, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության արտաքին կապերի վարչության պետ;
Նարեկ Օրդուբեկյան, ՀԱԷԿ-ի ինժեներ;
Ռուբեն Արուտչյան, Հայաստանի վաստակավոր նկարիչ, հայկական 50 հազար դրամանոցի, հուշամեդալների և շքանշանների էսքիզների հեղինակ;
Հայկ Մելիքյան, պրոֆեսիոնալ նկարիչ։
«Հայաստանի ատոմային էներգետիկան այն առանցքն է, որի վրա հիմնված է երկրի էներգետիկ անվտանգությունը։ Որպեսզի չկորցնենք այն, ինչը ձեռք ենք բերել տարիների ընթացքում, երկրին անհրաժեշտ են մասնագետներ, որոնք կզարգացնեն գիտությունը, կկայացնեն բարձրտեխնոլոգիական որոշումներ, այդ թվում` ատոմային էներգետիկայի բնագավառում։ Նկարի ձևաչափը հնարավորություն է տալիս մատչելի միջոցներով ցուցադրել միջուկային տեխնոլոգիաների կիրառման ամբողջ բազմազանությունը։ Մենք վստահ ենք, որ մասնակիցներից ինչ-որ մեկը կորոշի կապել իր կյանքն այս ոլորտի հետ ու կընտրի ատոմային էներգետիկի մասնագիտությունը»,-նշել է Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության, էներգետիկայի վարչության, ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ Մարգարիտա Բալայանը։
Միջուկային տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտների բազմազանությունը կարող է համընկել միայն ստեղծագործական այն միջոցների և ձևաչափերի հետ, որոնք մրցույթի մասնակիցները կօգտագործեն իրենց աշխատանքները պատրաստելիս։ Այստեղ ներկայացված են ինչպես ավանդույթ դարձած ջրաներկով, կավիճներով ու մատիտներով արված նկարները, այնպես էլ` համակարգչային գրաֆիկայով իրականացված աշխատանքները։ Մրցույթի ժյուրին կգնահատի գաղափարի յուրօրինակությունը, ստեղծագործական վարպետությունը, իչպես նաև թեմայի ամբողջական բացահայտումը։
«21-րդ դարը դա դեպի նորը և չուսումնասիրվածը ձգտելու դար է։ Մենք քայլ ենք անում դեպի ապագայի նոր աշխարհ, և այդ ամենին նպաստում են հեղափոխական նոր տեխնոլոգիաներն ու աշխարհի բոլոր սարքերը սնուցող էներգիան։ Մրցույթը միտված է ցույց տալ, թե ինչպես են երիտասարդները պատկերացնում վաղվա օրը` խաղաղ ատոմի և նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։ Դա կլինի մարդկության ապագային ուղղված յուրօրինակ հայացք։ Թող հաղթի ուժեղագույնն ու արժանագույնը»,-մասնակիցներին խրախուսեց հայտնի պրոֆեսիոնալ նկարիչ Հայկ Մելքոնյանը, որի աշխատանքները տպվել են միջազգային և ազգային գիտահանրամատչելի ամսագրերում-«National Geographic», «Geo», «Conde Nast Traveller», «Երևան» և այլ։
Հայկական ատոմային կայանը աշխատակիցների երեխաների համար մշտապես անցկացնում է տարբեր միջոցառումներ, նպատակ ունենալով հանրայնացնել ատոմային տեխնոլոգիաները և այդ ոլորտի մասնագիտությունները, որպեսզի երեխաները հասկանան իրենց ծնողների աշխատանքի արժեքը։
«Ես շատ ուրախ եմ, որ այս մրցույթն անցկացվում է հենց ազգային մասշտաբով։ Այդպես ավելի շատ մարդիկ կիմանան ատոմային էնեգետիկայի և աշխարհի ու մասնավորապես Հայաստանի համար դրա կարևորության մասին։ Որքան շատ մարդիկ ճիշտ հասկանան, թե ինչպես են աշխատում այդ տեխնոլոգիաները, այնքան քիչ կլինեն ատոմային էներգիայի մասին միֆերն ու անհիմն վախերը։ Ոլորտում բարձր արդյունքների հասնելու համար շատ կարևոր է բնակչության վստահությունն ու աջակցությունը, և ես վստահ եմ, որ կրթական նման նախագծերը կօգնեն մեզ այդ հարցում»,-նշեց ՀԱԷԿ-ի ինժեներ Նարեկ Օրդուբեկյանը, ում առաջին կրությունը կերպարվեստի ոլորտում է։
Հայտերի ընդունման ավարտին մնացել է 15 օր։ Շտապեք ներկայացնել Ձեր աշխատանքը «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» նկարչական մրցույթին։
Մրցույթի անցկացման կանոնների մասին առավել հանգամանալից տեղեկություն կարող եք ստանալ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի Lookaround Armenia կրթական նախագծի կայքից` https://www.facebook.com/events/1945348172261840/։

75 Years of Nuclear Industry: the Composition of the Jury of the National Drawing Contest “Technologies that Change the World” was Announced
The jury of the national drawing contest “Technologies that change the world”, timed to coincide with the 75th anniversary of nuclear industry, included industry top professionals and well-known cultural figures of the Republic of Armenia. The reception of the participants’ works will last till September 30.
The organizers are the Rosatom State Corporation and the Armenian NPP in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures of the Republic of Armenia and the Russian Centers for Science and Culture in Yerevan and Gyumri.
The works of the contest participants will be evaluated by the following people:
Margarita Balayan, Head of the Division of Atomic Energy of the Energy Department of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia,
Arkadi Papoyan, Head of the Division of External Relations of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia,
Narek Ordubekyan, Engineer of the Armenian NPP,
Ruben Arutchyan, Distinguished Artist of Armenia, author of the design of 50.000 banknote of the Armenian national currency, commemorative coins and medals.
Hayk Melkonyan, professional photographer of Armenia.
«The nuclear power industry for Armenia is the pivot that holds the country’s energy security together. In order not to lose what has been gained for years the country needs specialists who would develop the science, implement high-tech solutions, including in the nuclear power industry. The format of the drawing enables to show by available means the whole variety of application of nuclear technologies. We are sure that one of the participants will decide to dedicate his life to this sphere and will choose the profession of a nuclear energy worker», - noted Margarita Balayan, Head of the Division of Atomic Energy of the Energy Department of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia.
The variety of the spheres of applying nuclear technologies can only be compared with the variety of visual means of expression and formats that are used by the contest participants in preparation of their works. Here you will find both watercolor, chalk and pencil drawings, that have already become traditional, and works made using computer graphics. The jury of the contest will evaluate the originality of the idea, craftsmanship, as well as comprehensive unfolding of the subject.
«The twenty-first century is the century of a breakthrough to the new and unknown. We are taking a step towards a new world of future, and all this is facilitated by new breakthrough technologies and energy that powers all the devices in the world. The contest is intended to show how the young people see the day of tomorrow through the use of peaceful atom and new technologies. This will be a distinctive view towards the Future of Humanity. May the best and the most worthy win!» - supported the participants Hayk Melkonyan, well-known professional photographer whose works were published in international and national popular science magazines, such as «National Geographic», «Geo», «Conde Nast Traveller», «Yerevan» and many others.
The Armenian NPP on a regular basis conducts activities for the children of the plant employees with the view of popularization of nuclear technologies and professions in this sphere so that the children understand the value of their parents’ work.
«I am very pleased that now such a contest is conducted specifically on a national scale. Thus more people will get to know about nuclear power industry and its importance to the world and, in particular, to Armenia. The more people who properly understand how these technologies work, the less myths and groundless fears of atomic energy there will be. To achieve good results in the industry it is very important for us to have the trust and support of the public and I am sure that this kind of educational projects will help us in this regard», - said Narek Ordubekyan, Engineer of the Armenian NPP who has got his first education in the area visual art.
15 days are left util the deadline for receipt of applications. Hurry up and submit your work for the drawing contest “Technologies that change the world”.
More detailed information on the contest rules can be found on the “Rosatom” State Corporation educational project contest webpage Look Around Armenia https://www.facebook.com/events/1945348172261840/.