Ս/թ նոյեմբերի 20-ից 22-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ղեկավարությունը՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի, ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հ. Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցել է ք. Սոչիում կայացած «Ատոմէքսպո 2022» միջազգային 12-րդ ֆորումին: Հայկական պատվիրակությունը մասնակցել է ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, ֆորումի լիագումար նստաշրջանին, այցելել ցուցահանդեսային տաղավարներ, որտեղ ցուցադրվել են նոր տեխնոլոգիաներ ու սարքավորումներ, արծարծվել են ոլորտային մի շարք հարցերի նոր առաջարկներ ու լուծումներ: Առավել հետաքրքիր ցուցանմուշների վերաբերյալ ձեռք են բերվել տեխնիկական, տեխնոլոգիական և կոնտակտային տվյալներ՝ հետագա քննարկման և գնահատման համար:
Ֆորումի շրջանակներում «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ա. Լիխաչյովի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում հատկապես կարևորվել է ատոմային ոլորտում հայ-ռուսական երկարամյա համագործակցության արդյունավետությունը, նախանշվել են ընդլայնման հեռանկարները:
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ ղեկավարության հետ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման վերաբերյալ հարցեր. թեմայի շուրջ կողմերի դիրքորոշումների քննարկումն ու համաձայնեցումն, ըստ պայմանավորվածության, կշարունակվի հետագա հանդիպումների ընթացքում:
Բավականին հագեցած ծրագրի շրջանակներում ՀԱԷԿ-ի ղեկավարները հանդիպել են նաև «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ն. Սպասկիի հետ և քննարկել ՀՀ-ում միջուկային նոր էներգաբլոկների հնարավոր կառուցման վերաբերյալ հարցեր:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը՝ որպես Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) Մոսկովյան կենտրոնի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, մասնակցել է ասոցիացիայի պլանային աշխատանքներին, իսկ «Ռոսէներգոատոմ Կոնցեռն» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Ա. Պետրովի հետ կայացած աշխատանքային հանդիպմանը հանդես է եկել «ՇԿՀԱ-ի Կառավարիչների խորհրդի նախագահի դերի տեսլականը ընթացիկ փոփոխությունների և մարտահրավերների համատեքստում» զեկույցով:
Կազմակերպվել են նաև հանդիպումներ «ՏՎԷԼ» ԲԸ ղեկավարության հետ, համաձայնեցվել են մի շարք գործնական քայլեր, ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ:
«Ատոմէքսպո 2022» միջազգային 12-րդ ֆորումի շրջանակներում ավանդաբար անցկացվել են նաև երիտասարդական մի շարք միջոցառումներ, որոնց մասնակցել են Աֆրիկյան, Լատինաամերիկյան և Ասիական մայրցամաքների շուրջ 10 երկրների տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների, ԲՈՒՀ-երի, հասարակական կազմակերպությունների ավելի քան 100 ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում և ՀԱԷԿ-ից: BRICS (5 երկրների խումբ՝ Բրազիլիա, ՌԴ, Հնդկաստան, Չինաստան և Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն) երիտասարդական էներգետիկական գործակալության հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների ծրագիրը ևս բավականին հագեցած էր. ստեղծված աշխատանքային խմբերը քննարկել են առաջադրված ոլորտային խնդիրները, ներկայացրել դրանց հնարավոր լուծման իրենց տարբերակներն ու քայլերը: Արդյունքում մշակված նախագծերը ներկայացվել են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կ. Կոմարովին և ոլորտային այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, որոնք, ողջունելով և բարձր գնահատելով երիտասարդների մտահղացումներն ու նախաձեռնությունները, պատրաստակամություն են հայտնել հնարավորինս աջակցել ներկայացված նախագծերի կյանքի կոչմանն ու իրականացմանը:
Ֆորումի շրջանակներում երիտասարդական թևի ներկայացուցիչներն առաջինը հնարավորություն ստացան դիտելու ամերիկացի ռեժիսոր Օլիվեր Սթոունի «Ատոմ» վավերագրական ֆիլմը, որտեղ հանգամանալից վերլուծությամբ ներկայացվում են ածխաթթու գազի արտանետումների մեծ ծավալների պատճառած վնասներն ու հետևանքները և ընդգծվում է միջուկային էներգետիկայի կարևորագույն դերը գլոբալ աղետի կանխման հարցում:

С 20 по 22 ноября 2022г. руководство ЗАО “ААЭК”, в лице генерального директора Э. Мартиросяна, в составе делегации во главе с заместителем министра ТУИ РА А. Варданяном, приняло участие в 12-ом международном форуме “Атомэкспо 2022” в г. Сочи. Армянская делегация приняла участие в церемонии открытия выставки, в пленарном заседании форума, посетила выставочные стенды, где демонстрировались новые технологии и оборудование, представлялись новые предложения и решения ряда отраслевых вопросов. По наиболее интересующим экспонатам были получены технические, технологические и контактные данные для дальнейшего обсуждения и оценки.
В рамках форума в ходе встречи с генеральным директором ГК “Росатом” А. Лихачевым была высоко оценена эффективность многолетнего армяно-российского сотрудничества в атомной отрасли, были намечены перспективы расширения.
С руководством АО “Русатом Сервис” были обсуждены вопросы продления срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС. Обсуждение и согласование позиций сторон по этой теме, согласно договоренности, будет продолжено в ходе дальнейших встреч.
В рамках достаточно насыщенной программы руководители ААЭС встретились также с заместителем генерального директора Госкорпорации «Росатом» Н. Спасским и обсудили вопросы возможного строительства новых атомных энергоблоков в РА.
Генеральный директор ЗАО “ААЭК” Э. Мартиросян, как председатель Совета управляющих Московского центра Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих АЭС (ВАО АЭС), принял участие в плановых работах ассоциации, а на рабочей встрече с генеральным директором АО «Концерн Росэнергоатом» А. Петровым выступил с докладом “Видение роли председателя Совета управляющих ВАО АЭС в контексте текущих изменений и вызовов”.
Были также организованы встречи с руководством АО “ТВЭЛ”. Был согласован ряд практических шагов и были достигнуты определенные договоренности.
В рамках 12-го международного форума “Атомэкспо 2022” традиционно был проведен ряд молодежных мероприятий, в которых приняли участие более 100 представителей технологических предприятий, вузов и общественных организаций из примерно 10 стран Африканского, Латиноамериканского и Азиатского континентов, в том числе и из ААЭС. Программа мероприятий, реализованных совместно с молодежным энергетическим агентством BRICS (группа из 5 стран: Бразилия, РФ, Индия, Китай и ЮАР), также была достаточно насыщенной. Созданные рабочие группы обсудили выдвинутые отраслевые проблемы, представили свои варианты и шаги по их возможному решению. В итоге разработанные проекты были представлены первому заместителю генерального директора Госкорпорации «Росатом» К. Комарову и другим высокопоставленным должностным лицам отрасли, которые, поприветствовав и высоко оценив идеи и инициативы молодежи, выразили готовность оказать максимальную поддержку в реализации представленных проектов.
В рамках форума представители молодежного крыла первыми получили возможность посмотреть документальный фильм американского режиссера Оливера Стоуна «Атом», в котором обстоятельно анализируются ущерб и последствия, вызванные большими объемами выбросов углекислого газа, и подчеркивается важная роль атомной энергетики в предотвращении глобальной катастрофы.