Ս/թ նոյեմբերի 20-ից 22-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ղեկավարությունը՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի, ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հ. Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցել է ք. Սոչիում կայացած «Ատոմէքսպո 2022» միջազգային 12-րդ ֆորումին: Հայկական պատվիրակությունը մասնակցել է ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, ֆորումի լիագումար նստաշրջանին, այցելել ցուցահանդեսային տաղավարներ, որտեղ ցուցադրվել են նոր տեխնոլոգիաներ ու սարքավորումներ, արծարծվել են ոլորտային մի շարք հարցերի նոր առաջարկներ ու լուծումներ: Առավել հետաքրքիր ցուցանմուշների վերաբերյալ ձեռք են բերվել տեխնիկական, տեխնոլոգիական և կոնտակտային տվյալներ՝ հետագա քննարկման և գնահատման համար:
Ֆորումի շրջանակներում «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ա. Լիխաչյովի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում հատկապես կարևորվել է ատոմային ոլորտում հայ-ռուսական երկարամյա համագործակցության արդյունավետությունը, նախանշվել են ընդլայնման հեռանկարները:
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ ղեկավարության հետ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման վերաբերյալ հարցեր. թեմայի շուրջ կողմերի դիրքորոշումների քննարկումն ու համաձայնեցումն, ըստ պայմանավորվածության, կշարունակվի հետագա հանդիպումների ընթացքում:
Բավականին հագեցած ծրագրի շրջանակներում ՀԱԷԿ-ի ղեկավարները հանդիպել են նաև «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ն. Սպասկիի հետ և քննարկել ՀՀ-ում միջուկային նոր էներգաբլոկների հնարավոր կառուցման վերաբերյալ հարցեր:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը՝ որպես Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի (ՇԿՀԱ) Մոսկովյան կենտրոնի կառավարիչների խորհրդի նախագահ, մասնակցել է ասոցիացիայի պլանային աշխատանքներին, իսկ «Ռոսէներգոատոմ Կոնցեռն» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Ա. Պետրովի հետ կայացած աշխատանքային հանդիպմանը հանդես է եկել «ՇԿՀԱ-ի Կառավարիչների խորհրդի նախագահի դերի տեսլականը ընթացիկ փոփոխությունների և մարտահրավերների համատեքստում» զեկույցով:
Կազմակերպվել են նաև հանդիպումներ «ՏՎԷԼ» ԲԸ ղեկավարության հետ, համաձայնեցվել են մի շարք գործնական քայլեր, ձեռք են բերվել որոշակի պայմանավորվածություններ:
«Ատոմէքսպո 2022» միջազգային 12-րդ ֆորումի շրջանակներում ավանդաբար անցկացվել են նաև երիտասարդական մի շարք միջոցառումներ, որոնց մասնակցել են Աֆրիկյան, Լատինաամերիկյան և Ասիական մայրցամաքների շուրջ 10 երկրների տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների, ԲՈՒՀ-երի, հասարակական կազմակերպությունների ավելի քան 100 ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում և ՀԱԷԿ-ից: BRICS (5 երկրների խումբ՝ Բրազիլիա, ՌԴ, Հնդկաստան, Չինաստան և Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն) երիտասարդական էներգետիկական գործակալության հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների ծրագիրը ևս բավականին հագեցած էր. ստեղծված աշխատանքային խմբերը քննարկել են առաջադրված ոլորտային խնդիրները, ներկայացրել դրանց հնարավոր լուծման իրենց տարբերակներն ու քայլերը: Արդյունքում մշակված նախագծերը ներկայացվել են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կ. Կոմարովին և ոլորտային այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, որոնք, ողջունելով և բարձր գնահատելով երիտասարդների մտահղացումներն ու նախաձեռնությունները, պատրաստակամություն են հայտնել հնարավորինս աջակցել ներկայացված նախագծերի կյանքի կոչմանն ու իրականացմանը:
Ֆորումի շրջանակներում երիտասարդական թևի ներկայացուցիչներն առաջինը հնարավորություն ստացան դիտելու ամերիկացի ռեժիսոր Օլիվեր Սթոունի «Ատոմ» վավերագրական ֆիլմը, որտեղ հանգամանալից վերլուծությամբ ներկայացվում են ածխաթթու գազի արտանետումների մեծ ծավալների պատճառած վնասներն ու հետևանքները և ընդգծվում է միջուկային էներգետիկայի կարևորագույն դերը գլոբալ աղետի կանխման հարցում:

On 20-22 November, 2022 the management of the HAEK CJSC, represented by E. Martirosyan, General Director, on the delegation headed by H. Vardanyan, Deputy Minister of TAI of RA, took part in the 12th ATOMEXPO-2022 International Forum in Sochi. The Armenian delegation attended the opening ceremony of the exhibition, the plenary session of the forum, visited the exhibition stands, where new technologies and equipment were demonstrated, new proposals and solutions to a number of industry issues were presented. For the most interesting exhibits, technical, technological and contact data were obtained for further discussion and evaluation.
In the framework of the forum during a meeting with A. Likhachev, Director General of the Rosatom State Corporation, the effectiveness of the long-term Armenian-Russian cooperation in the nuclear industry was commended and prospects for enhancement were outlined.
The issues of the ANPP Unit 2 life extension were discussed with the management of the Rusatom Service JSC. According to the agreement the discussion and coordination of the positions of the parties on this topic will be continued in the course of further meetings.
As part of a quite busy agenda the ANPP managers also met with N. Spassky, Deputy Director General of the Rosatom State Corporation and discussed the issues of possible construction of new nuclear power units in the Republic of Armenia.
E. Martirosyan, General Director of the HAEK CJSC, as Chairman of the Board of Governors of the Moscow Center of the World Association of Nuclear Operators (WANO), took part in the scheduled activities of the association, and at a working meeting with A. Petrov, Director General of the Rosenergoatom Concern JSC he made a presentation entitled «Vision of the role of the chairman of the WANO Board of Governors in the context of current changes and challenges».
Meetings were also organized with the management of the TVEL JSC. A number of practical steps were coordinated and certain agreements were reached.
Within the framework of the 12th ATOMEXPO-2022 International Forum a number of youth events were traditionally held, which were attended by more than 100 representatives of technological enterprises, higher educational institutions and public organizations from about 10 countries of the African, Latin American and Asian continents, including representatives from the ANPP.
The program of events implemented jointly with the BRICS youth energy agency (a group of 5 countries: Brazil, Russian Federation, India, China and Republic of South Africa) was also very challenging. The established working groups discussed the industry problems raised, presented their options and steps for their possible solution. As a result, the developed draft projects were presented to K. Komarov, First Deputy Director General of the Rosatom State Corporation and other high-ranking officials of the industry, who, having welcomed and commended the ideas and initiatives of the youth, expressed their willingness to provide maximum support in the implementation of the submitted projects.
In the framework of the forum the representatives of the youth wing were the first to get the opportunity of watching the documentary "Nuclear" by American director Oliver Stone. It analyzes in detail the damage and consequences caused by large volumes of carbon dioxide emissions and emphasizes the important role of nuclear energy in preventing a global catastrophe.