Ս/թ մարտի 25-ին և 26-ին հայկական պատվիրակությունը՝ ի դեմս ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գ. Բաղրամյանի, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վ. Պետրոսյանի, մասնակցել է ՌԴ Սոչի քաղաքում կայացած «Ատոմէքսպո 2024» միջազգային 13-րդ ֆորումին:
Պատվիրակությունը, որի կազմում էին նաև գլխավոր տնօրենի խորհրդական Գ. Սևիկյանը և Գնումների բաժնի պետ Ա. Ղազարյանը, մասնակցել է միջոցառման բացման արարողությանը, ֆորումի լիագումար նստաշրջանին, շրջել ցուցահանդեսային տաղավարներով, տեղում ծանոթացել ոլորտային առաջատար կազմակերպությունների ներկայացրած նորարարություններին՝ նոր տեխնոլոգիաներին, սարքավորումներին ու նախագծերին: Դիտարկվել են հետագա քննարկման և գնահատման համար կարևոր տեխնիկական հարցեր և առաջարկներ:
Միջոցառման շրջանակներում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը հանդիպումներ է ունեցել «ՏՎԷԼ», «Ռուսատոմ Էներջի Փրոջեքթս» ընկերությունների, Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի և «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ենթակայության մի շարք այլ կազմակերպությունների ղեկավար կազմի հետ, քննարկել կայանի անվտանգ և հուսալի շահագործմանն առնչվող հարցեր:
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ ղեկավարության հետ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման նախագծի վերաբերյալ հարցեր, մասնավորապես կնքվել է ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի ռեակտորի պատասխանատու սպառիչների հովացման համակարգի արդիականացման վերաբերյալ պայմանագիր: Ըստ պայմանավորվածության՝ քննարկումները կշարունակվեն նաև հետագա հանդիպումների ընթացքում:
«Ատոմէքսպո 2024» ֆորումի շրջանակներում Է. Մարտիրոսյանը «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ա. Լիխաչովի կողմից պարգևատրվել է շքանշանով՝ ատոմային բնագավառում միջազգային համագործակցության համար:
Ավանդաբար կազմակերպվող «Ատոմէքսպո» միջոցառումը փոխգործակցության շրջանակներն ընդլայնելու շարունակական հնարավորություն է ընձեռում:

On March 25 and 26, 2024 the Armenian delegation, represented by Chairman of the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia G. Baghramyan, General Director of “HAEK” CJSC E.Martirosyan, General Director of “SRI Hayatom” CJSC V. Petrosyan, took part in the 13th International Forum Atomexpo-2024 in Sochi, Russia.
The delegation, which also comprised G. Sevikyan, Advisor to the “HAEK” CJSC Director General, and A. Ghazaryan, Head of the Procurement Department, took part in the opening ceremony of the event, the plenary session of the forum, visited the exhibition pavilions, got acquainted with the innovations presented by leading industry organizations - new technologies, equipment and projects. Technical issues and suggestions of importance for further discussion and evaluation were considered.
Within the framework of the event, the Director General of “HAEK” CJSC held meetings with the management of “TVEL”, “Rusatom Energy Projects”, the World Association of Nuclear Operators, and a number of other organizations subordinate to the “Rosatom” State Corporation, discussed issues related to the safe and reliable operation of the plant.
The management of “Rusatom Service” JSC discussed issues related to the project of the Armenian NPP Unit 2 lifetime re-extension; in particular, a contract was signed for the modernization of the Essential Service Water System of the Armenian NPP Unit 2 reactor.
In the framework of the Atomexpo-2024 forum, Director General of “Rosatom” State Corporation A. Likhachyov awarded E. Martirosyan with the Order for International cooperation in the nuclear field.
The traditionally organized Atomexpo event provides a continuous opportunity to expand the framework of cooperation.