Ս/թ մարտի 25-ին և 26-ին հայկական պատվիրակությունը՝ ի դեմս ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գ. Բաղրամյանի, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանի, «Հայատոմ ԳՀԻ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վ. Պետրոսյանի, մասնակցել է ՌԴ Սոչի քաղաքում կայացած «Ատոմէքսպո 2024» միջազգային 13-րդ ֆորումին:
Պատվիրակությունը, որի կազմում էին նաև գլխավոր տնօրենի խորհրդական Գ. Սևիկյանը և Գնումների բաժնի պետ Ա. Ղազարյանը, մասնակցել է միջոցառման բացման արարողությանը, ֆորումի լիագումար նստաշրջանին, շրջել ցուցահանդեսային տաղավարներով, տեղում ծանոթացել ոլորտային առաջատար կազմակերպությունների ներկայացրած նորարարություններին՝ նոր տեխնոլոգիաներին, սարքավորումներին ու նախագծերին: Դիտարկվել են հետագա քննարկման և գնահատման համար կարևոր տեխնիկական հարցեր և առաջարկներ:
Միջոցառման շրջանակներում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը հանդիպումներ է ունեցել «ՏՎԷԼ», «Ռուսատոմ Էներջի Փրոջեքթս» ընկերությունների, Շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացիայի և «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ենթակայության մի շարք այլ կազմակերպությունների ղեկավար կազմի հետ, քննարկել կայանի անվտանգ և հուսալի շահագործմանն առնչվող հարցեր:
«Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ ղեկավարության հետ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման նախագծի վերաբերյալ հարցեր, մասնավորապես կնքվել է ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի ռեակտորի պատասխանատու սպառիչների հովացման համակարգի արդիականացման վերաբերյալ պայմանագիր: Ըստ պայմանավորվածության՝ քննարկումները կշարունակվեն նաև հետագա հանդիպումների ընթացքում:
«Ատոմէքսպո 2024» ֆորումի շրջանակներում Է. Մարտիրոսյանը «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ա. Լիխաչովի կողմից պարգևատրվել է շքանշանով՝ ատոմային բնագավառում միջազգային համագործակցության համար:
Ավանդաբար կազմակերպվող «Ատոմէքսպո» միջոցառումը փոխգործակցության շրջանակներն ընդլայնելու շարունակական հնարավորություն է ընձեռում:

25 и 26 марта, 2024г. армянская делегация в лице председателя Комиссии по регулированию общественных услуг РА г. Баграмяна, генерального директора ЗАО "ААЭК" Э.Мартиросяна, генерального директора ЗАО "НИИ Айатом" В. Петросяна, приняла участие в 13-м Международном форуме "Атомэкспо-2024" в г. Сочи, Россия.
Делегация, в состав которой также входили советник генерального директора Г. Севикян и начальник отдела закупок А. Казарян, приняла участие в церемонии открытия мероприятия, пленарной сессии форума, посетила выставочные павильоны, на месте ознакомилась с инновациями, представленными ведущими отраслевыми организациями - новыми технологиями, оборудованием и проектами. Были рассмотрены технические вопросы и предложения, представляющие важность для дальнейшего обсуждения и оценки.
В рамках мероприятия генеральный директор ЗАО “ААЭК” провел встречи с руководящим составом компаний "ТВЭЛ", "Русатом Энерджи Проджектс", Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные электростанции, и ряда других организаций, подведомственных госкорпорации "Росатом", обсудил вопросы, связанные с безопасной и надежной эксплуатацией станции.
С руководством АО "Русатом Сервис" были рассмотрены вопросы, касающиеся проекта повторного продления срока эксплуатации энергоблока № 2 Армянской АЭС, в частности, был подписан контракт на модернизацию системы охлаждения ответственных потребителей реактора энергоблока № 2 Армянской АЭС.
В рамках форума "Атомэкспо-2024" генеральный директор госкорпорации “Росатом” А. Лихачев наградил Э.Мартиросяна орденом за международное сотрудничество в атомной области.
Традиционно организуемое мероприятие "Атомэкспо" предоставляет непрерывную возможность для расширения рамок сотрудничества.