ԲԵՆՉՄԱՐՔԻՆԳ ՌՈՎՆՈՅԻ ԱԷԿ-ՈւՄ
Ռովնոյի ԱԷԿ-ում անցկացվել է ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի կողմից կազմակերպված բենչմարքինգ՝ «ԱԷԿ-ի սարքավորումների վրա վերանորոգման աշխատանքների իրականացման արդյունավետության գնահատում» թեմայով, որին մասնակցել են նաև Հայկական ԱԷԿ-ի մասնագետները:
Մեկ շաբաթվա ընթացքում ատոմագետները փոխանակվեցին փորձով, գաղափարներով և պրակտիկաներով «տեխնիկական սպասարկում և վերանորոգում»  ուղղությամբ: Ռովնոյի ԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Պավել Կովտոնյուկն ընդգծեց նման հանդիպումների փոխշահավետությունը. «Ռովնոյի ատոմագետների համար նույնպես հետաքրքիր է հայ գործընկերների փորձը, որը կապված է Խարկովի գործարանի կողմից բարձր ճնշման գլանների փոխարինումից հետո տուրբինների՝ բարձր հզորությամբ աշխատանքի հետ, չէ՞ որ մենք հետագայում ևս պլանավորում ենք ՌԱԷԿ-ի էներգաբլոկներում համանման փոխարինում իրականացնել»:
Ռովնոյի ԱԷԿ-ի ՏՍևՎ մասնագետները պրեզենտացիաներ ներկայացրեցին հետևյալ թեմաներով՝
• ՌԱԷԿ-ի ԱՁ-ում ՏՍևՎ համակարգի կազմակերպում,
• ապահերմետիկացված սարքավորումներ կողմնակի առարկաների ներթափանցման կանխմանն ուղղված գործունեության իրականացում (FME),
• անվտանգության համար կարևոր համակարգերի սարքավորումների վերանորոգման կազմակերպում:
Այցի մասնակիցները ծանոթացան ՏԱ-ի և ՌԱ-ի ապահերմետիկացված սարքավորումների վրա վերանորոգման աշխատանքների իրականացման պրակտիկային, վարժասարքերի վրա վերանորոգման անձնակազմի ուսուցման պրակտիկային, ներառյալ՝ մարդկային սխալների կանխման մեթոդների ուսուցումը: Դիտարկվեցին կատարված վերանորոգումների հաշվետու փաստաթղթերը և քննարկվեցին բաժնաչափային բեռնվածքների նվազեցմանն ուղղված գործունեության կազմակերպման հարցերը:
«Փորձի փոխանակման համար Ռովնոյի ԱԷԿ-ը պատահական չի ընտրվել: Ռովնոյի ԱԷԿ-ի փորձը վերանորոգման ուղղության կազմակերպման բնագավառում մեզ համար օրինակելի է: Դա կապում եմ պրոֆեսիոնալների լավ թիմի և արդյունավետ կառավարման հետ: ՇԿՀԱ-ի աշխատանքը հիմնված է երեք սկզբունքների վրա՝ գնահատել, համեմատել և ներդնել: Կատարված վերանորոգումների որակը կարող ենք գնահատել՝ ելնելով վթարային անջատումների և կրկնակի նորոգումների բացակայությունից, ինչն, իհարկե, ազդում է անվտանգ շահագործման վրա ընդհանուր առմամբ: Սակայն տեխնիկական սպասարկման և վերանորոգման գծով սեփական աշխատանքի որակի արդյունավետ գնահատման համար անհրաժեշտ է համեմատել այն Ռովնոյի գործընկերների ունեցած լավագույն պրակտիկաների հետ»,-նշեց այցի համակարգող, Հայկական ԱԷԿ-ում ՇԿՀԱ ՄԿ ներկայացուցիչ Սերգեյ Կենջեցյանը:
Ռովնոյի ԱԷԿ-ի գործընկերների ներկայացրած աշխատանքային փորձն ուշադրությամբ կուսումնասիրվի՝ պրոբլեմային բնագավառների բարելավմանը վերաբերող կոնկրետ հանձնարարականների մշակման նպատակով:

БЕНЧМАРКИНГ НА РОВЕНСКОЙ АЭС
На Ровенской АЭС проводился бенчмаркинг на тему: «Оценка эффективности выполнения ремонтных работ на оборудовании АЭС», организованный Московским центром ВАО АЭС, в котором приняли участие также специалисты Армянской АЭС.
В течение недели атомщики обменялись опытом, идеями и практиками по направлению «техническое обслуживание и ремонт». Главный инженер РАЭС Павел Ковтонюк отметил взаимовыгодную пользу таких встреч: «Для ровенских атомщиков также интересен опыт армянских коллег по работе турбин на повышенной мощности после замены Харьковским заводом цилиндров высокого давления, ведь мы и в дальнейшем планируем аналогичную замену на энергоблоках РАЭС».
Специалистами ТОиР Ровенской АЭС были представлены презентации по темам:
- Организация системы ТОиР в ОП РАЭС;
- Реализация деятельности по предотвращению попадания посторонних предметов в разуплотнённое оборудование (FME);
- Организация ремонта оборудования СВБ.
Участники визита ознакомились с практикой ведения ремонтных работ на разуплотнённом оборудовании ТЦ и РЦ, с практикой обучения ремонтного персонала на тренажерах, в том числе методам предотвращения человеческих ошибок для ремонтного персонала. Была рассмотрена отчётная документация по выполненным ремонтам, и были обсуждены вопросы организации деятельности по снижению дозовых нагрузок.
«Ровенская АЭС для обмена опытом выбрана не случайно. Опыт Ровенской АЭС по организации ремонтного направления для нас является образцовым. Связываю это с хорошей командой профессионалов и эффективным управлением. Работа ВАО АЭС базируется на трех принципах: оценить, сравнить и внедрить. Качество проведенных ремонтов мы можем оценить из-за отсутствия аварийных отключений и повторных ремонтов, что, конечно, влияет на безопасную эксплуатацию в целом. Однако, для эффективной оценки качества своей работы по техническому обслуживанию и ремонту нужно сравнить ее с лучшими практиками, которыми обладают ровенские коллеги»,-отметил координатор визита, представитель ВАО АЭС-МЦ на площадке Армянской АЭС Сергей Кенджецян.
Представленный коллегами с Ровенской АЭС опыт работы будет внимательно изучен с целью выработки конкретных рекомендаций по улучшению проблемных областей.