ԵՄ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՃԱՆԱՉՈՂԱԿԱՆ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Այսօր՝ մարտի 31-ին ճանաչողական այցով Հայկական ԱԷԿ-ում էր ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի գլխավորած պատվիրակությունը: ՀԱԷԿ-ի ղեկավար անձնակակազմի ուղեկցությամբ հյուրերը նախ շրջայց կատարեցին ատոմակայանի տարածքում, եղան մասնավորապես Տուրբինային արտադրամասում, բլոկի կառավարման վահանակում, տեղում ծանոթացան վարժասարքին և ԵՄ աջակցությամբ ու ֆինանսավորմամբ իրականացվող աշխատանքներին, նաև ձեռք բերված գերճշգրիտ և անվտանգության համար պատասխանատու սարքավորումներին:
Շրջայցից հետո կայացած խորհրդակցության ընթացքում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանն ամփոփ անդրադարձավ ընթացիկ տարում նախատեսվող աննախադեպ մեծ ծավալի վերանորոգման/արդիականացման աշխատանքներին, որից հետո արդեն մանրամասն քննարկվեցին Եվրամիության օժանդակությամբ իրականացվող և հեռանկարային ծրագրերը:
Եվրամիությունն իր մշտական աջակցությունն է ցուցաբերել ՀԱԷԿ-ի անվտանգության բարձրացման մի շարք ծրագրերի իրականացման գործում. նման շուրջ 50 ծրագիր է իրագործվել ատոմակայանում, ներկա պահին ընթացքի մեջ են Ռեակտորային արտադրամասի անվտանգության սարքավորումների արդիականացմանը, սթրես-թեսթերի արդյունքների հիման վրա շարժական դիզել-գեներատորների ձեռքբերմանն առնչվող ծրագրերը: Առանձնակի կարևորությամբ շեշտադրվեց ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման և արևային կայանի կառուցման հետ կապված ծրագրերի իրագործումը՝ ակնկալելով ԵՄ անդամ-երկրների ունեցած փորձի ակտիվ փոխանակումն այդ բնագավառում:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հավաստեցին փոխհամագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ ի նպաստ ՀԱԷԿ-ի անվտանգ շահագործման:

ОЗНАКОМИТЕЛЬНЫЙ ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ ЕС НА ААЭС
Сегодня, 31 марта с ознакомительным визитом Армянскую АЭС посетила делегация, возглавляемая послом ЕС в РА Андреа Викторин. Гости в сопровождении высшего руководства ААЭС произвели обход территории станции, в частности, посетили Турбинный цех, блочный щит управления, на месте ознакомились с тренажером и с работами, выполняемыми при поддержке и финансировании ЕС, а также с приобретенным сверхточным оборудованием, важным для безопасности.
В ходе совещания, проведенного после обхода, генеральный директор ЗАО “ААЭК” Э. Мартиросян вкратце затронул тему, касающуюся работ по ремонту/модернизации беспрецедентно большого объема, выполнение которых предусмотрено в этом году, после чего были детально обсуждены программы, осуществляемые при поддержке Евросоюза, и перспективные планы.
Евросоюз постоянно оказывал помощь в деле выполнения ряда программ по повышению безопасности ААЭС: на атомной станции было выполнено около 50 подобных программ, в настоящий момент осуществляются программы по модернизации оборудования безопасности Реакторного цеха, приобретению мобильных дизель-генераторов на основе результатов проведенных стресс-тестов. Особый акцент был сделан на осуществление программ, связанных с управлением радиоактивными отходами и строительством солнечной станции, с надеждой на активный обмен имеющимся в данной области опытом, которым обладают страны-члены ЕС.
В конце совещания стороны выразили готовность продолжить сотрудничество с целью обеспечения безопасной эксплуатации ААЭС.