ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
Սույն թվականի մայիսի 2-ին Հայաստանում էր գտնվում «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակում կայացել է հանդիպում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցել է նաև «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, ի թիվս այլ նախագծերի քննարկվել են Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման, ինչպես նաև ՀՀ տարածքում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման վերաբերյալ նախագծերը:
Ն. Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ կառավարության և «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի միջև սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունը և բարձր է գնահատել կորպորացիայի դերը վերը նշված նախագծերի հաջող իրականացման հարցում:
Ի երախտագիտություն վարչապետի բարձր գնահատականի՝ Ա. Լիխաչովը հաստատել է փոխշահավետ գործընկերությունը շարունակելու ռուսական կողմի պատրաստակամությունը:
Նույն օրը ռուսական պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը: Հանդիպման ընթացքում մասնավորապես քննարկվել է ՀԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման ծրագիրը, որի հաստատումից հետո արդեն կմեկնարկեն համապատասխան աշխատանքները։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման նախագծին, պետք է նշել, որ ուսումնասիրման փուլում է նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը։
Ռուսական կողմի հետ քննարկվել են նաև ընթացիկ ծրագրերին և համագործակցության նոր ուղղություններին առնչվող այլ հարցեր։

ПРОДОЛЖАЕТСЯ АРМЯНО-РОССИЙСКОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТИ ЭНЕРГЕТИКИ
2 мая 2023г. делегация во главе с генеральным директором Госкорпорации «Росатом» Алексеем Лихачевым посетила Армению.
В рамках визита состоялась встреча с премьер-министром РА Николом Пашиняном. В ходе встречи, в которой также принял участие генеральный директор ЗАО «ААЭК» Эдуард Мартиросян, среди прочих проектов обсуждались проекты по продлению срока эксплуатации энергоблока №2 Армянской АЭС, а также строительство нового энергоблока на территории Республики Армения.
Н. Пашинян подчеркнул важность тесного и эффективного сотрудничества между правительством РА и госкорпорацией "Росатом" и высоко оценил роль корпорации в успешной реализации вышеуказанных проектов.
В благодарность за высокую оценку премьер-министра А. Лихачев подтвердил готовность российской стороны к продолжению взаимовыгодного партнерства.
В тот же день российскую делегацию принял Министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян. В ходе встречи была обсуждена программа повторного продления срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС, после утверждения которой начнутся соответствующие работы.
Что касается проекта строительства нового атомного энергоблока в Армении, то следует отметить, что предварительное ТЭО находится на стадии изучения.
С российской стороной были обсуждены и другие вопросы, связанные с текущими программами и новыми направлениями сотрудничества.