ԵՏՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
Ս/թ հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում ճանաչողական այցով Հայկական ԱԷԿ-ում էին ԵԱՏՄ Կոլեգիայի անդամ - Էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների գծով նախարար Արզիբեկ Կոժոշևը և ԵԱՏՄ ներկայացուցիչներ:
ՀԱԷԿ-ի արտադրական տարածքում կատարած տեխնիկական շրջայցի ընթացքում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը հյուրերին տեղեկացրեց, որ Հայկական ԱԷԿ-ի էներգաբլոկներն արդյունաբերական շահագործման են հանձնվել 1976-1980թ.թ. ընկած ժամանակահատվածում: 1988թ. ավերիչ երկրաշարժի պատճառով կայանը գտնվել է երկարատև կանգի ռեժիմում: Ավելի ուշ՝ 1995թ. նոյեմբերին, անվտանգության բարձրացմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ իրականացնելուց և համապատասխան ստուգումներ անցնելուց հետո վերագործարկվել է միայն թիվ 2 էներգաբլոկը: Ներկայումս այն շահագործվում է 380մՎտ հզորությամբ և ապահովում է հանրապետության էներգահամատակարարման շուրջ 40%-ը:
ԵԱՏՄ ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերին ի պատասխան՝ գլխավոր տնօրենը մանրամասն տեղեկատվություն ներկայացրեց նաև ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի արդիականացման շրջանակներում կատարված աշխատանքների ծավալի, կոնկրետ սարքավորումների, ինչպես նաև առաջիկայում կայանալիք աշխատանքների վերաբերյալ: Նշվեց նաև, որ ներկայումս կայանում աշխատում է բարձր որակավորում ունեցող շուրջ 1600 աշխատակից, որոնց ուժերով էլ իրականացվում են նորոգման հիմնական աշխատանքները:

ВИЗИТ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ЕАЭС НА ААЭС
18 октября 2022г. в составе делегации, возглавляемой заместителем министра территориального управления и инфраструктур РА Акопом Варданяном, с ознакомительным визитом на Армянской АЭС находились член Коллегии – министр по энергетике и инфраструктуре ЕЭК Арзыбек Кожошев и представители ЕАЭС.
В ходе технического обхода производственной площадки ААЭС генеральный директор ЗАО «ААЭК» Э. Мартиросян сообщил гостям, что энергоблоки Армянской АЭС были введены в промышленную эксплуатацию в период с 1976 по 1980 гг. Из-за разрушительного землетрясения, произошедшего в 1988 г., станция была переведена в режим длительного останова. Позднее, в ноябре 1995г. после реализации ряда мероприятий, направленных на повышение безопасности, и прохождения соответствующих проверок был перезапущен только энергоблок №2. В настоящее время блок эксплуатируется с мощностью 380МВт и обеспечивает около 40% энергоснабжения республики.
В ответ на вопросы, интересующие представителей ЕАЭС, генеральный директор представил также подробную информацию об объеме работ, выполненных в рамках модернизации энергоблока №2 ААЭС, конкретном оборудовании, а также предстоящих работах. Также было отмечено, что в настоящее время на станции работает около 1600 высококвалифицированных сотрудников, силами которых проводятся основные ремонтные работы.