Եվրոպական հաշվիչ պալատի ներկայացուցիչների այցը ՀԱԷԿ
2025 թվականի մայիսի 5-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում էր գտնվում Աուդիտորների եվրոպական դատարանի ներկայացուցիչների պատվիրակությունը: Աուդիտորական այցը Հայաստանի Հանրապետություն նախատեսված էր միջուկային անվտանգության ոլորտում միջազգային համագործակցության աուդիտի համատեքստում։
Մայիսի 7-ին Եվրոպական հաշվիչ պալատի անդամներն այցելեցին Հայկական ԱԷԿ։
Ըստ ծրագրի՝ օրվա առաջին կեսին անցկացվեց հանդիպում ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության հետ, որի ընթացքում կայանի ղեկավարները և «Աջակցություն հրապարակում» ԵՄ նախագծի խորհրդատուն ներկայացրին պրեզենտացիաներ՝ ՀԱԷԿ-ի արդիականացման և անվտանգության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ, որոնք կատարվել են կամ կատարվելու են ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող նախագծերի շրջանակներում: Քննարկվեցին ժամկետների և ֆինանսական ռեսուրսների հետ կապված հարցեր, պարզաբանվեցին անվտանգությանը և շահագործման հիմնական ցուցանիշներին վերաբերող որոշ կարևոր ասպեկտներ: Հաջորդիվ կազմակերպվեց շրջայց կայանի տարածքում՝ աուդիտորներին ծանոթացնելու կայանի համակարգերի և սարքավորումների արդիականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների արդյունքներին: Այցի ընթացքում աուդիտորները նաև հնարավորություն ունեցան անձամբ տեսնել աջակցության շրջանակներում ՀԱԷԿ մատակարարված սարքավորումները:
Ավարտին կողմերը շնորհակալություն հայտնեցին միմյանց տվյալ այցը կազմակերպելու համար և հույս հայտնեցին հետագայում ևս ունենալ միջուկային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված արդյունավետ համագործակցություն։

Визит представителей Европейской счетной палаты на ААЭС
В период с 5 по 8 мая 2025г. в Армении находилась делегация представителей Европейской палаты аудиторов. Аудиторский визит в Республику Армения был запланирован в контексте аудита по  международному сотрудничеству в области ядерной безопасности.
7 мая состоялся визит членов Европейской счетной палаты на Армянскую АЭС.
Согласно программе в первой половине дня было проведено совещание с руководством ААЭС, в ходе которого руководители станции и консультант по проекту ЕС “Помощь на площадке” представили презентации о мерах по модернизации и повышению безопасности ААЭС, которые были или будут выполнены в рамках проектов, реализуемых при поддержке ЕС. Были обсуждены соответствующие вопросы, связанные со сроками и финансовыми ресурсами, а также были уточнены некоторые важные аспекты, связанные с безопасностью и ключевыми показателями эксплуатации. Далее был организован обход территорий станции для ознакомления аудиторов с результатами выполненных работ по модернизации станционных систем и оборудования. Во время визита аудиторам также предоставилась возможность воочию увидеть поставленное на ААЭС оборудование в рамках оказания помощи.
В заключение стороны выразили друг другу благодарность за организацию данного визита и надежду на дальнейшее эффективное сотрудничество, направленное на повышение ядерной безопасности.