ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱԷԿ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
2024թ.մայիսի 15-ին Եվրոպական միության (ԵՄ) ներկայացուցիչներն այցելեցին Հայկական ատոմային էլեկտրակայան (ՀԱԷԿ): Պատվիրակությունը գլխավորում էր Եվրոպական հանձնաժողովի միջազգային գործընկերության (INTPA), հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ տիկին Մարյետա Յագերը: Խմբի կազմում էին INTPA-ի, ինչպես նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ներկայացուցիչները: Ընդունող կողմը ներկայացված էր ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, Հայաստանի Հանրապետության Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի (ANRA), «Հայատոմ»-ի և ՀԱԷԿ-ի կողմից: ԵՄ ներկայացուցիչներին ողջունեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց ԵՄ-ին՝ ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերվող երկարաժամկետ, կայուն և շոշափելի աջակցության համար: Նա նշեց, որ 1996 թվականից ի վեր ԵՄ-ն աջակցել է ՀԱԷԿ-ի միջուկային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված շուրջ 60 միջոցառումների իրականացմանը: Միջուկային անվտանգության ոլորտում ԵՄ-ի և Հայաստանի բազմամյա համագործակցության վերջին խորհրդանշական իրադարձությունը վեց շարժական դիզելային գեներատորների (ՇԴԳԿ) մատակարարումն է, ինչը սթրես-թեստերի իրականացման արդյունքում ԵՄ կողմից տրամադրվող աջակցության կարևոր միջոցառումներից մեկն է: Նա նշեց, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետության ՀՀ Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի և ՀԱԷԿ-ի համատեղ ջանքերի, ինչպես նաև ԵՄ-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցության շնորհիվ ՇԴԳԿ-ները կարող են փոխանցվել Հայաստանի Հանրապետության վերջնական սպառողներին:
Իր ողջույնի խոսքում տիկին Յագերը հիշեցրեց, որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ տիկին Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը 2024 թվականի ապրիլի 5-ին հայտարարել էր ԵՄ աջակցության 270 միլիոն եվրոյի նոր փաթեթի մասին, որն ուղղված է լինելու աջակցելու Հայաստանին առաջիկա 4 տարիների ընթացքում, այդ թվում՝ միջուկային անվտանգության ոլորտում: Նա ընդգծեց, որ 30 տարուց ի վեր տևող համագործակցության ընթացքում ԵՄ-ն արդեն ավելի քան 70 մլն եվրո է հատկացրել Հայաստանում միջուկային անվտանգության բարձրացմանը, որից մոտ 50 մլն եվրո ՀԱԷԿ-ին և մոտ 20 մլն եվրո Հայաստանի Հանրապետության Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեին: Տիկին Յագերը նշեց, որ միջուկային անվտանգության ոլորտում շարունակական աշխատանքը մնում է ԵՄ քաղաքականության առաջնահերթությունը, ինչը հաստատվել է նաև Բրյուսելում կայացած ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհուրդ 2024-ի ընթացքում: Տիկին Յագերը բարձր գնահատեց Հայաստանի հետ միջուկային անվտանգության ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը, ՀՀ ՄԱԿԿ-ի և ՀԱԷԿ-ի շարունակական հանձնառությունը և կայանի միջուկային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված նրանց ջանքերը, մասնավորապես, 2015թ սթրես-թեստերի իրականացումից հետո:
Պարոն Մարտիրոսյանի և տիկին Յագերի ողջույնի խոսքից հետո բոլոր մասնակիցներին ամփոփ տեղեկություններ ներկայացվեցին ՀԱԷԿ-ի արդիականացման միջոցառումների և սթրես-թեստերի անցկացման հարցում ԵՄ կողմից տրամադրված աջակցության վերաբերյալ, ներառյալ «Team Europe» ոգով ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող երեք ընթացիկ նախագծերի մանրամասները. 1) ավստրիական Enconet Consulting ընկերության օժանդակությունը ՀԱԷԿ-ի հրապարակում, 2) Սլովակիայի Հանրապետության VÚEZ կազմակերպության կողմից իրականացվող հերմետիկ գոտու կիպության բարձրացման նախագիծը և 3) չեխական ES-Group-ի կողմից իրականացվող այլընտրանքային էներգամատակարարման (ՇԴԳԿ-ների մատակարարում) նախագիծը:
Այնուհետև ԵՄ և Հայաստանի ներկայացուցիչները մասնակցեցին ժապավենի կտրման հանդիսավոր արարողությանը, որի ընթացքում տիկին Յագերը արձանագրեց ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող վեց շարժական դիզելային գեներատորների՝ պարոն Խաչիկյանին (ՀՀ ՄԱԿԿ) և պարոն Մարտիրոսյանին (ՀԱԷԿ) պաշտոնապես հանձնումը:
Այցն ավարտվեց ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շրջայցով, որը հնարավորություն ընձեռեց ծանոթանալու ՀԱԷԿ-ում իրականացված ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող առավել նշանակալի նախագծերի արդյունքներին: Արդյունավետ այցի ավարտին երկու կողմերն էլ վստահություն հայտնեցին, որ փոխշահավետ համագործակցությունը շարունակական կլինի:

СОТРУДНИЧЕСТВО ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА И АРМЯНСКОЙ АЭС ПРОДОЛЖАЕТСЯ
15 мая 2024 г. представители Европейского союза (ЕС) посетили Армянскую атомную электростанцию (ААЭС). Делегацию возглавляла заместитель генерального директора Европейской комиссии по вопросам международного партнерства (INTPA), г-жа Марьета Ягер. В состав группы входили представители INTPA, а также представители делегации Европейского союза в Армении. Принимающую сторону представляли Министерство иностранных дел РА, Министерство территориального управления и инфраструктур РА, Комитет по регулированию ядерной безопасности Республики Армения (ANRA), институт "Арматом" и ААЭС. Представителей ЕС приветствовал генеральный директор ЗАО "ААЭК" Эдуард Мартиросян, который поблагодарил ЕС за долгосрочную, стабильную и ощутимую поддержку, оказываемую ААЭС. Он отметил, что с 1996 года Европейский союз оказал содействие в реализации около 60 мер, направленных на повышение ядерной безопасности ААЭС. Последним знаковым событием многолетнего сотрудничества ЕС и Армении в области ядерной безопасности стала поставка шести мобильных дизельных генераторов (МДГС), что является одним из важнейших мероприятий поддержки, предоставляемой ЕС в результате проведения стресс-тестов. Он отметил, что сегодня, благодаря совместным усилиям Комитета по регулированию ядерной безопасности Республики Армения и ААЭС, а также поддержке, оказываемой ЕС, МДГС могут быть переданы конечным потребителям Республики Армения.
В своей приветственной речи г-жа Ягер напомнила, что председатель Европейской комиссии г-жа Урсула фон дер Ляйен 5 апреля 2024 года объявила о новом пакете поддержки ЕС в размере 270 миллионов евро, который будет направлен на оказание помощи Армении в течение следующих 4 лет, в том числе в сфере ядерной безопасности. Она подчеркнула, что за период сотрудничества, длящегося более 30 лет, ЕС уже выделил более 70 миллионов евро на повышение ядерной безопасности в Армении, из которых около 50 миллионов евро ААЭС и около 20 миллионов евро Комитету по регулированию ядерной безопасности Республики Армения.
Г-жа Ягер отметила, что непрерывная работа в области ядерной безопасности остается приоритетом политики ЕС, что было подтверждено также в ходе Совета партнерства ЕС-Армения 2024, состоявшегося в Брюсселе. Г-жа Ягер высоко оценила эффективное сотрудничество с Арменией в области ядерной безопасности, постоянную приверженность ГК РЯБ РА и ААЭС и их усилия, направленные на повышение ядерной безопасности станции, в частности, после проведения стресс-тестов в 2015 году.
После приветственной речи г-на Мартиросяна и г-жи Ягер всем участникам был представлен краткий обзор мероприятий по модернизации ААЭС и поддержки ЕС в проведении стресс-тестов, включая подробности трех текущих проектов, финансируемых ЕС в духе «Team Europe»: 1) Помощь на площадке ААЭС со стороны австрийской компании Enconet Consulting, 2) Проект по повышению плотности гермозоны, реализуемый словацкой организацией Vúez, и 3) Проект по альтернативному энергоснабжению (поставка МДГС), реализуемый чешской компанией ES-Group.
В конце встречи представители Армении и ЕС приняли участие в торжественной “Церемонии перерезания ленточки”, в ходе которой г-жа Ягер заявила об официальной передаче г-ну Хачикяну (ГК РЯБ РА) и г-ну Мартиросяну (ААЭС) шести мобильных дизельных генераторов, предоставленных в рамках помощи ЕС.
Визит завершился обходом помещений энергоблока № 2 ААЭС, который предоставил возможность ознакомиться с результатами наиболее значимых проектов, финансируемых ЕС, реализованных на ААЭС. В конце успешного визита обе стороны выразили уверенность в том, что сотрудничество будет продолжаться на благо обеих сторон.