Գերմանիայի ԱԳՆ-ի և GRS ընկերության ներկայացուցիչների այցը Հայկական ԱԷԿ
2025 թվականի հոկտեմբերի 22-ին և 23-ին Հայկական ԱԷԿ-ում տեղի ունեցավ GRS ընկերության և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության հետ։ Հանդիպումը կազմակերպվել էր միջուկային ֆիզիկական անվտանգության ոլորտում հայ-գերմանական համագործակցության շրջանակներում (որպես G7-ի՝ «Զանգվածային ոչնչացման զենքի և նյութերի տարածման դեմ գլոբալ գործընկերություն» նախաձեռնության մի մաս) ՀԱԷԿ-ի տարածքում առաջիկա տարիներին իրականացվելիք ֆիզիկական պաշտպանության արդիականացման միջոցառումների քննարկման նպատակով:
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվեցին կատարված աշխատանքները և ներկայումս իրականացվող նախագծի ընթացիկ վիճակը: Հյուրերի համար կազմակերպվեց նաև շրջայց կայանի տարածքում՝ արդիականացման ենթակա օբյեկտները, ինչպես նաև գերմանական կողմի աջակցությամբ ՀԱԷԿ-ում արդեն ներդրված համակարգերը ներկայացնելու նպատակով։ Այնուհետև շարունակվեցին քննարկումներն արդեն իսկ ավարտված միջոցառումների, այդ թվում հետագա գործողությունների վերաբերյալ, և ամփոփվեցին աշխատանքային հանդիպման արդյունքները։
Կողմերը շնորհակալություն հայտնեցին միմյանց հանդիպումը կազմակերպելու համար և հույս հայտնեցին շարունակել արդյունավետ համագործակցությունը։ Գերմանիայի ԱԳՆ-ի աշխատակիցները ևս հայտնեցին իրենց պատրաստակամությունը սերտ կապեր պահպանել և ցուցաբերել ամեն հնարավոր աջակցություն՝ ՀԱԷԿ-ի ֆիզիկական պաշտպանության արդիականացման միջոցառումների անխափան իրականացումն ապահովելու համար։

Визит представителей компании GRS и МИД Германии на Армянскую АЭС
22 и 23 октября 2025г. на Армянской АЭС состоялась рабочая встреча сотрудников GRS и Министерства иностранных дел Германии с руководством ААЭС. Встреча была организована с целью обсуждения мер по модернизации физической защиты, которые будут реализованы в ближайшие годы на территории ААЭС, в рамках армяно-немецкого сотрудничества в области ядерной физической защиты (Инициатива G7 «Глобальное партнерство против распространения оружия и материалов массового уничтожения»).
В ходе совещаний были обсуждены выполненные работы и текущее состояние действующего проекта. Для гостей был организован также обход территории станции с целью осмотра объектов, подлежащих модернизации, а также систем, которые уже внедрены на ААЭС при поддержке немецкой стороны. Затем продолжились обсуждения, касающиеся уже выполненных мероприятий, в том числе дальнейших действий, и были подведены итоги рабочей встречи.
Стороны поблагодарили друг друга за организацию встречи и выразили надежду на продолжение плодотворного сотрудничества. Представители МИД Германии в свою очередь выразили готовность при необходимости поддерживать тесную связь и оказывать всяческую поддержку для обеспечения беспрепятственной и успешной реализации мер по модернизации физической защиты ААЭС.